Netflix pokazał pierwszy zwiastun "Broad Peak". Czekaliśmy na niego cztery lata

O tym, że powstanie film "Broad Peak", informowaliśmy jeszcze w 2018 roku. Po ponad czterech latach wreszcie doczekaliśmy się zwiastuna. Film pokaże Netflix.

O czym ma opowiadać film? "Broad Peak" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki - legendarnego polskiego himalaisty, należącego do grupy słynnych Lodowych Wojowników, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. W 1988 roku, po nieudanej próbie zdobycia K2, Berbeka bierze udział w ataku na sąsiadujący szczyt, Broad Peak. Nowy kierunek ekspedycji zmieni jego życie w sposób, którego nigdy by się nie spodziewał. 25 lat później polski wspinacz dostaje kolejną szansę na stawienie czoła ośmiotysięcznikowi. Reżyserem filmu jest Leszek Dawid, który mówi:

W filmie skupiliśmy się na historii Macieja Berbeki, jednego z polskich Lodowych Wojowników. Podczas realizacji dużo zastanawiałem się nad tą tajemniczą i pociągającą siłą, która pcha człowieka w tak niebezpieczne miejsca, mimo jego świadomości, jak wiele ryzykuje.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Broad Peak" - zobacz zwiastun:

Zobacz wideo "Broad Peak" - poruszająca historia Macieja Berbeki z Ireneuszem Czopem w roli głównej. ZWIASTUN

To również wzruszająca historia miłości, jaka łączyła Maćka i Ewę Berbeków.

Autorem scenariusza Łukasz Ludkowski. W roli głównej - Macieja Berbeki - zobaczymy Ireneusza Czopa, z kolei Ewą Dyakowską-Berbeką zagra Maja Ostaszewska. Ponadto w filmie występują również Łukasz Simlat, Piotr Głowacki oraz Tomasz Sapryk. 

Co się wydarzyło na Broad Peak?

5 marca 2013 roku czwórka polskich himalaistów: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego wyruszyła na położony w Karakorum Broad Peak (8 051 m.n.p.m), aby wejść na szczyt góry, która przez wiele lat uchodziła za jedną z najtrudniejszych do zdobycia zimą. Spektakularny sukces, jaki odnieśli, miał jednak wysoką cenę... W trakcie zejścia śmierć ponieśli Berbeka i Kowalski.

- Pamiętam wielką radość i dumę. Niestety mój ojciec i Tomek Kowalski nie wrócili ze szczytu - mówił w 2020 roku Krzysztof Berbeka, najstarszy syn Macieja i Ewy Berbeków. - To dla mnie bardzo ważne, że postać mojego taty, jego historia i górska pasja są dla kogoś inspirujące. Cieszę się, że powstaje film, zwłaszcza, że stworzyliśmy razem z ekipą pełną ciepła, rodzinną atmosferę - dodawał.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: