W rozmowie z agencją Steven Seagal miał powiedzieć:
Po pierwsze, nigdy nie zrezygnuję z rosyjskiego paszportu. Po drugie, codziennie spotykam się z rusofobią.
Aktor nie doprecyzował jednak, co dokładnie ma na myśli.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Seagal ma rosyjskie obywatelstwo od 2016 roku. Dekret podpisał prezydent Władimir Putin, z którym według doniesień niektórych mediów ma go łączyć zażyła przyjaźń (według innych, Putin dystansuje się od Seagala). Dziadek aktora ze strony ojca urodził się w jednym z regionów Rosji, a następnie przeniósł do Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie XX wieku. Ze względu na to, że Segal publicznie wyraził poparcie dla aneksji Krymu przez Rosję, ma zakaz wjazdu na teren Ukrainy.
W sierpniu 2018 roku Seagal został specjalnym przedstawicielem MSZ ds. stosunków humanitarnych między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Pracuje więc pod kierownictwem Siergieja Ławrowa.
W 2020 roku Seagal wstąpił do nowo powstałej rosyjskiej partii Sprawiedliwa Rosja - Za prawdę, której założycielem jest pisarz Zachar Prilepin, walczący po stronie donieckich saparatystów w Donbasie na Ukrainie. W tej chwili ma trzy obywatelstwa: amerykańskie, rosyjskie i serbskie.
Steven Segal występował w filmach akcji (głównie klasy B) i był popularny szczególnie na przełomie lat 80. i 90. Jego kariera dawno już jednak podupadła, na jaw wyszły też oskarżenia o molestowanie (wyroku nie ma - były odszkodowania lub sprawy się przedawniły). Jego nazwisko było też łączone m.in. handlem żywym towarem. Jest także uznawany za mitomana.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina