Stephen King - ulubiony pisarz filmowców

Kończący w tym roku 58 lat Stephen King jest obecnie jednym z najpopularniejszych, a z całą pewnością najlepiej zarabiającym pisarzem świata. Od kiedy w 1973 roku ogromny sukces odniosła jego powieść ?Carrie? książki Kinga praktycznie nie schodzą z list przebojów.

Nazywanemu "mistrzem horroru" pisarzowi sławę przyniosły pełne grozy historie, którymi niejednokrotnie udowadniał, że przyczyną lęku nie muszą być nadnaturalne istoty, ale zwykli ludzie. "Choć piszę o własnych lękach, własne książki mnie nie przerażają. Ich fabuły wymyśliłem nie w środku ciemnej nocy, ale za dnia, na przykład gdy jadę autostradą w piękny, słoneczny dzień" - mówi o swojej twórczości Stephen King.

W 2003 roku pisarz otrzymał prestiżowy medal National Book Award za całokształt twórczości - najważniejszą literacką nagrodę w USA przyznawaną od 1950 roku. Przeciwko tej decyzji protestowali między innymi Philip Roth i Arthur Miller, którzy uznali, że autor horrorów nie jest godzien by uzyskać tak znaczące wyróżnienie. Pisarz jednak nagrodę otrzymał przy owacji zaproszonych gości. Czek na 10 tysięcy dolarów, dołączony do medalu, przekazał na rzecz fundacji wspierającej uzdolnione dzieci i młodzież.

Powieści i opowiadania Stephena Kinga od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród producentów filmowych. Od 1976 roku, kiedy Brian De Palma przeniósł na duży ekran wydaną trzy lata wcześniej "Carrie", twórczość Kinga posłużyła jako podstawa ponad 80 produkcji filmowych, co zapewniło pisarzowi miejsce w księdze Guinnessa jako najczęściej ekranizowanemu żyjącemu twórcy.

Również sam Stephen King ma za sobą przygodę z filmem. W 1986 roku na podstawie własnej powieści wyreżyserował obraz "Maksymalne przyspieszenie", który jednak okazał się artystyczną i komercyjną klęską.

Stephen King jest również autorem scenariuszy do ekranizacji swoich powieści.