Olivia Newton-John miała związki z Wrocławiem. Jej dziadek zdobył Nobla, dziś wisi tam jego tablica

Aktorka, wokalistka i aktywistka Olivia Newton-John zmarła 8 sierpnia w wieku 73 lat. Fani, którzy od czasów "Grease" byli jej "beznadziejnie oddani", wspominają jej osiągnięcia, ale także pochodzenie.

Olivia Newton-John urodziła się w 1948 roku w brytyjskim Cambridge, a w 1954 wyemigrowała z rodziną do Australii. - Przeprowadziliśmy się, gdy miałam jakieś pięć lat, więc do szkoły poszłam już w Australii i zawsze czułam się Australijką mimo tego, że mam brytyjski paszport - mówiła w wywiadzie z 2011 roku.

Olivia Newton-John i John TravoltaOlivia Newton-John nie żyje. Aktorka z "Grease" miała 73 lata

Oliwia Newton-John jest wnuczką noblisty

Powodem przeprowadzki była nowa praca ojca - jak opowiadała aktorka w jednym z wywiadów, Brian Newton-John, który był wcześniej funkcjonariuszem MI-6, jako czterdziestolatek został najmłodszym dyrektorem college'u w Australii. Jej mama była z kolei córką urodzonego we Wrocławiu niemieckiego matematyka i fizyka Maksa Borna.

Born jest uznawany za jednego z głównych twórców mechaniki kwantowej obok Heisenberga i Schrödingera. Urodził się w 1882 roku, był synem Gustawa Jakuba Borna, Żyda urodzonego w Kępnie (wtedy miasto pruskie) i wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz pochodzącej ze śląskiej rodziny Margarete Kauffmann. Od 1933 roku Max Born mieszkał i wykładał w Wielkiej Brytanii - uciekł z Niemiec ze względu na antysemityzm, w czasie II wojny światowej pomagał w wydostaniu się z III Rzeszy innym. Gdy w 1953 roku z żoną wrócili do ojczyzny, ich dzieci postanowiły zostać w Wielkiej Brytanii.

W 1954 roku otrzymał Nobla w dziedzinie fizyki. Zmarł w 1970 roku.

Anne HecheAnne Heche w "ekstremalnie krytycznym" stanie. Nowe informacje

W 2002 roku na budynku placu Wolności 4 we Wrocławiu, gdzie się wychował, odsłonięta została tablica pamiątkowa.

Odsłonięcie tablicy w 2002 roku przez syna Maksa BornaOdsłonięcie tablicy w 2002 roku przez syna Maksa Borna Fot. Krzysztof Rak / Agencja Wyborcza.pl

W 2013 znikła z powodu remontu. Cztery lata później została ponownie uroczyście odsłonięta.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Olivia Newton-John: Żałuję, że nie poznałam dziadka

Olivia Newton-John mówiła w jednym z wywiadów, że matka była bardzo dumna z żydowskiego pochodzenia i dużo opowiadała o swojej rodzinie. W tej samej rozmowie pokazywała zdjęcie, na którym wśród innych naukowców pozują m.in. Max Born, Albert Einstein i Maria Skłodowska-Curie.

Olivia Newton-John pokazuje zdjęcie dziadkaOlivia Newton-John pokazuje zdjęcie dziadka You Tube /i24 English News

Aktorka mówiła też:

To jedna z najsmutniejszych rzeczy w moim życiu, że nie poznałam dziadka. Gdybym miała szansę wrócić do czasów, gdy byłam nastolatką, i mama by powiedziała "musisz jechać poznać dziadka, bo jest już stary", dzisiaj nie grymasiłabym, że mam swoje życie i jestem zajęta. Wtedy nie pojechałam i bardzo tego żałuję.

Znana z "Grease", "Xanadu" czy dzięki piosenkom takim jak "Hoplessly devoted to you", "You're the one that I want", "Phisical" i in. (sprzedała ponad 100 mln płyt i zdobyła cztery statuetki Grammy), Olivia Newton-John była też aktywistką na rzecz ekologii - w dzieciństwie chciała być lekarką weterynarii - oraz leczenia raka piersi. Gdy w latach 90. zdiagnozowano u niej chorobę, stała się jedną z pierwszych znanych osób, które opowiadały o tym publicznie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: