Który film zostanie polskim kandydatem do Oscara? Jest lista aplikujących tytułów

Znamy tytuły filmów, które będą walczyć o miano polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Polska Komisja Oscarowa wyłoniła wstępnie siedem produkcji, a wśród nich znajdują się m.in. "Fucking Bornholm" Anny Kazejak i "IO" Jerzego Skolimowskiego.

95. galę nagród rozdania Oscarów zaplanowano na 12 marca 2023 roku, a polska komisja już teraz zastanawia się, który film zgłosić jako swojego kandydata w kategorii międzynarodowej. Zakończyła się faza naboru i formalnej selekcji, w trakcie której polscy producenci mogli zgłaszać poszczególne propozycje. Jeszcze nie wiadomo, na którą z nich padnie wybór, jednakże znamy listę tytułów, spośród których fachowcy będą wybierać.

Zobacz wideo "Broad Peak" - poruszająca historia Macieja Berbeki z Ireneuszem Czopem w roli głównej. ZWIASTUN

Filmy zgłoszone na polskiego kandydata do Oscara

Przewodniczącą komisji jest producentka Ewa Puszczyńska, która wyprodukowała "Idę" Pawła Pawlikowskiego - przypomnijmy, że był to pierwszy polski film, który oprócz Europejskiej Nagrody Filmowej, nagrody BAFTA i licznych nagród na festiwalach filmowych całego świta, dostał także Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Poza nią w komisji znajdują się także Radosław Śmigulski (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), Jan A. P. Kaczmarek (nagrodzony Oscarem za muzykę do "Marzyciela"), Sean Bobbit (producent nominowanego do Oscara filmu "Twój Vincent"), Tadeusz Łysiak (reżyser nominowanej w 2021 roku do Oscara krótkometrażowej "Sukienki"), Mariusz Łukomski (producent filmowy, sekretarz Rady PISF) i Kamila Morgisz (Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych w PISF). Ich decyzją o miano polskiego kandydata do Oscara w 2022 roku konkurują następujące filmy:

  1. "Film Balkonowy", reż. Paweł Łoziński
  2. "Iluzja", reż. Marta Minorowicz
  3. "Cicha ziemia", reż. Aga Woszczyńska
  4. "Kobieta na dachu", reż. Anna Jadowska
  5. "IO", reż. Jerzy Skolimowski
  6. "Broad Peak", reż. Leszek Dawid
  7. "Fucking Bornholm", reż. Anna Kazejak

Przypomnijmy, "Film Balkonowy" dostał już m.in. Orła dla najlepszego filmu dokumentalnego, nagrodę publiczności podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity, Białą Kobrę na Festiwalu Mediów, Złote Grono dla filmu dokumentalnego na LLF czy nagrodę specjalną od Tygodnia Krytyki na festiwalu filmowym w Locarno. Film powstawał dwa lata - Łoziński nagrywał na jego potrzeby ludzi przechodzących pod jego balkonem. Zaczepiał ich, zadawał pytania i rozmawiał z nimi o życiu.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Iluzja" Marty Minorowicz oficjalną premierę kinową będzie mieć 9 września. Główną rolę gra tu Agata Buzek, a poza nią na ekranie pojawią się także m.in. Marcin Czarnik, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Sandra Drzymalska. Jak czytamy w streszczeniu, jest to "film o sile ludzkiego ducha, o szukaniu pogodzenia i harmonii na przekór tragicznym okolicznościom. Matka zaginionej córki wiele miesięcy po jej zniknięciu rozpoczyna własne, coraz bardziej irracjonalne śledztwo. Czasem gra z rzeczywistością, innym razem ją podważa. Doświadczenia te wzmacniają w niej zdolność obserwacji, co w końcu doprowadza ją do postrzegania przekraczającego granicę cudu".

"Cicha ziemia" to opowieść o młodym małżeństwie, które wynajmuje wakacyjny dom na słonecznej włoskiej wyspie. "Młode małżeństwo wynajmuje wakacyjny dom na słonecznej włoskiej wyspie. To co zastają, nie spełnia jednak ich oczekiwań. Okazuje się, że basen w ogrodzie jest zepsuty. Anna i Adam, nie bacząc na to, że wyspa boryka się z brakiem wody, zatrudniają robotnika, który naprawi dla nich basen. Ciągła obecność nieznajomego narusza ich poczucie bezpieczeństwa i rozpoczyna łańcuch zdarzeń, który uruchamia w nich irracjonalne instynkty i prowadzi do najciemniejszego punktu w ich związku" - zapowiada streszczenie. W rolach głównych wystąpili Dobromir Dymecki i Agnieszka Żulewska. Produkcja przyniosła reżyserce podczas Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce nagrodę "Odkrywcze Oko" dla młodego utalentowanego twórcy. Poza tym film dostał na MFF w Salonikach nagrodę FIPRESCI, a w Linz na Crossing Europe Filmfestival nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego.

"Kobieta na dachu" z kolei to film obyczajowy z elementami komedii. "Mira wstaje wcześnie rano, rozwiesza pranie, gotuje obiad, kupuje pokarm dla rybek i z nożem kuchennym napada na bank" - zachęca dystrybutor. Produkcja w reżyserii Anny Jadowskiej wyjechała z Festiwalu Filmowego Tribeca z nagrodą za najlepszą kreację aktorską dla Doroty Pomykały.

"IO" Jerzego Skolimowskiego otrzymało w Cannes nagrodę jury. Film jest dedykowany Robertowi Bressonowi, autorowi filmu "Na los szczęścia, Baltazarze". Scenariusz autorstwa Ewy Piaskowskiej i Jerzego Skolimowskiego bazuje na formie szkatułkowej i stanowi parafrazę filmu drogi. Opowieść o osiołku Io rozpoczyna się w polskim cyrku, a kończy we Włoszech. "To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie" - pisze WIFF, który dofinansował produkcję.

"Broad Peak" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki - legendarnego polskiego himalaisty, należącego do grupy słynnych Lodowych Wojowników, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. W 1988 roku, po nieudanej próbie zdobycia K2, Berbeka bierze udział w ataku na sąsiadujący szczyt, Broad Peak. Nowy kierunek ekspedycji zmieni jego życie w sposób, którego nigdy by się nie spodziewał. 25 lat później polski wspinacz dostaje kolejną szansę na stawienie czoła ośmiotysięcznikowi. Reżyserem filmu jest Leszek Dawid. W roli głównej - Macieja Berbeki - zobaczymy Ireneusza Czopa, z kolei Ewą Dyakowską-Berbeką zagra Maja Ostaszewska. Ponadto w filmie występują również Łukasz Simlat, Piotr Głowacki oraz Tomasz Sapryk. Film we wrześniu pokaże platforma Netflix.

Film "Fucking Bornholm" opowiada o grupie przyjaciół, która wybiera się z dziećmi na tradycyjny wyjazd na długi weekend. Od lat spędzają go na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi rozpocznie niespodziewany kryzysu w relacjach wszystkich uczestników wycieczki. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami? W głównych rolach wystąpili Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak, Grzegorz Damięcki i Magnus Krepper. Reżyserka Anna Kazejak podczas festiwalu w Karlowych Warach otrzymała nagrodę specjalną Label Europa Cinemas.

Ostateczną decyzję komisji poznamy 26 sierpnia - wtedy też w PISF zorganizowana zostanie konferencja prasowa, podczas której ogłoszony zostanie werdykt.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: