"Johnny". W jednej ze scen wystąpiła Helena Kaczkowska, mama księdza. "Daniel Jaroszek wymyślił piękną rzecz"

"Johnny" to oparta na prawdziwej historii opowieść o niezwykłej przyjaźni księdza Jana Kaczkowskiego i Patryka Galewskiego. W jednej ze scen filmu, który trafi do kin 23 września, pojawia się matka księdza - Helena Kaczkowska.

Ksiądz Jan Kaczkowski (w filmie gra go Dawid Ogrodnik) był twórcą Puckiego Hospicjum Domowego oraz Hospicjum św. o. Pio. To on powiedział, że "nie trzeba być katolikiem, żeby być dobrym człowiekiem" oraz, że "od wiary nie odcina się kuponów". Przez kilka lat zmagał się z glejakiem - nowotworem ośrodkowego układu nerwowego, zmarł w 2016 roku. Drugim bohaterem "Johnny'ego" jest Patryk Galewski. Grający go Piotr Trojan mówi, że to wymarzony bohater. - Chuligan, przestępca, uczeń, nauczyciel, kucharz, ojciec, pielęgniarz. Patryk może w sobie pomieścić niejednego bohatera. Pozornie prosta do zbudowania rola, okazała się niezwykle złożona. Pełna przemian i wewnętrznych kontrastów - opisuje.

Zobacz wideo "Johnny" - teaser. Dawid Ogrodnik jako ksiądz Jan Kaczkowski

"Johnny". W scenie przecinania wstęgi miała zagrać zawodowa aktorka. Udało się namówić mamę księdza

- Tak to sobie ułożyliśmy w kalendarzu, żeby podczas ostatniego dnia zdjęciowego zagrać symboliczną scenę otwarcia hospicjum. Zaprosiliśmy na plan rodzinę księdza Kaczkowskiego, Patryka i Żanetę Galewskich (także bohaterów filmu), przyjechali też Jurek Owsiak, Anna Labuda - dyrektor hospicjum w Pucku, prezydent Sopotu (w tym mieście urodził się ks. Jan i tu został pochowany), pani burmistrz Pucka, byli również nasi koproducenci. W scenie oczywiście zagrali nasi fantastyczni aktorzy Dawid Ogrodnik, Anna Dymna, Witold Dębicki - wspomina producent "Johnny'ego" Robert Kijak. I opowiada o pomyśle reżysera: 

Daniel Jaroszek wymyślił piękną rzecz. Pierwotnie w scenie przecinania wstęgi na otwarciu miała zagrać zawodowa aktorka. Chcieliśmy, żeby odegrała rolę prawdziwej osoby, która w realnym świecie otwierała to hospicjum. Daniel zaproponował to mamie księdza, która bardzo się przed tym pomysłem broniła. Dowiedziała się o nim dopiero na planie, bo gdybyśmy jej to powiedzieli przed jej przyjazdem, to mogłaby nie przyjechać wcale. Ostatecznie się zgodziła za namową rodziny. Fantastycznie wyszło to ujęcie, które trafiło oczywiście do filmu.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Piotr Trojan "Księdza Kaczkowskiego poznaję przez Dawida Ogrodnika". Piotr Trojan opowiada nam o "Johnnym"

- Wcale nie jest to scena finałowa filmu, ale jestem szczęśliwy, że udało się nam zarejestrować grupę ludzi, która razem wytworzyła bardzo dobrą energię. Po ostatnim ujęciu polały się łzy wzruszenia całej ekipy, padły m.in. podziękowania, szczególnie dla Daniela, który poprowadził ten statek tak, by mógł spokojnie dopłynąć do portu - dodaje Kijak. Jaroszek do tej pory realizował projekty w branży reklamowej, "Johnny" będzie jego debiutem fabularnym. Reżyser jest posiadaczem trzech mieczy KTR za projekty realizowane z Papaya Films. 

Ostatni dzień na planie zdjęciowym, na zdjęciu m.in. rodzina ks. Jana Kaczkowskiego i Dawid Ogrodnik jako tytułowy bohater (leży)Ostatni dzień na planie zdjęciowym, na zdjęciu m.in. rodzina ks. Jana Kaczkowskiego i Dawid Ogrodnik jako tytułowy bohater (leży) Dawid Żuchowicz

- Mieliśmy bardzo dużo szczęścia do pogody - to był koniec września 2021 roku i bez problemów nakręciliśmy to, co mieliśmy nakręcić. Dla producenta bardzo ważne jest dokończenie zdjęć, bo wtedy wiemy, że mamy film - zaznacza Kijak.

"Johnny" - o czym opowie film? 

"Johnny", który we wrześniu powalczy o Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, to historia relacji Kaczkowskiego i Galewskiego opowiedziana z perspektywy tego drugiego. Matkę księdza zagrała Anna Dymna. W obsadzie znaleźli się też m.in. Magdalena Czerwińska, Maria Pakulnis, Marta Stalmierska, Michał Kaleta i Joachim Lamża.

'Gry rodzinne' / Netflix Netflix i polska komedia romantyczna? Jest ślub, jest ciąża, nie pytajcie o ojca

Film zaczyna się, gdy Patryk włamuje się do domu w małym mieście. "Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje ks. Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie" - czytamy w opisie.

Pod koniec września na rynku pojawi się winyl ze ścieżką dźwiękową z filmu "Johnny". Autorem muzyki komponowanej jest Michał Kush, wielokrotnie nagradzany Fryderykami, multiplatynowy producent i kompozytor, twórca wszystkich dotychczasowych płyt Darii Zawiałow.

W przedsprzedaży nabyć można książkę autora scenariusza Macieja Kraszewskiego "Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim". Od 7 września powieść dostępna będzie w księgarniach oraz w formie audio mp3. Ebook powieści do nabycia już 31 sierpnia na publio.pl.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: