Oscary 2023. "IO" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do nagrody

"IO" Jerzego Skolimowskiego zawalczy o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy! We wtorek poznaliśmy nominacje do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Polski film to alegoryczna opowieść, która przybliża rzeczywistość życia zwierząt we współczesnym świecie. Widzimy w nim świat oczyma tytułowego osiołka, który przebywa długą drogę z polskiego cyrku do włoskiej rzeźni. Jakie tytuły zgarną Oscary 2023? Przekonamy się o tym 12 marca.
Zobacz wideo "Sukienka" - polski film krótkometrażowy nominowany do Oscara [ZWIASTUN]

"IO" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara

Film "IO" opowiada losy tytułowego osiołka. Tym razem polski reżyser postanowił skupić się na prawach zwierząt. "To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie" - pisało na jego temat WIFF, który dofinansował produkcję. 

- W dzisiejszym świecie mają miejsce drastyczne transporty polskiej koniny do Włoch. Konie przewożone są żywe, ciasno zapakowane w ciężarówkach, w zupełnie nieludzkich warunkach, a niektóre z nich giną podczas tego transportu. Bohater mojego filmu zostaje uratowany we Włoszech z takiego transportu i przeżywa nawet najszczęśliwsze chwile swojego życia, które jednak kończą się dramatycznie. Chcemy poruszyć widza, by film był protestem przeciwko okrucieństwu ludzi wobec zwierząt - wyjaśniał reżyser. 

Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski kandydat do Oscara - lista filmów, które walczyły 

O miano polskiego kandydata do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego poza "IO" walczyło jeszcze sześć filmów:

  • "Film Balkonowy", reż. Paweł Łoziński,
  • "Iluzja", reż. Marta Minorowicz,
  • "Cicha ziemia", reż. Aga Woszczyńska,
  • "Kobieta na dachu", reż. Anna Jadowska,
  • "Broad Peak", reż. Leszek Dawid,
  • "Fucking Bornholm", reż. Anna Kazejak.

95. gala rozdania Oscarów jest zaplanowana na 12 marca 2023 roku. Same nominacje do Oscarów zostaną natomiast ogłoszone 24 stycznia.

Więcej o: