Nie tylko Oscary. Polski "Film Balkonowy" kandydatem do Europejskiej Nagrody Filmowej

Film Pawła Łozińskiego znalazł się wśród trzynastu propozycji, które być może zawalczą o statuetkę Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmów dokumentalnych. Wcześniej był brany pod uwagę jako polski kandydat do Oscara.

W połowie sierpnia 2022 Polski Instytut Sztuki Filmowej opublikował listę filmów zgłoszonych na polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Wśród ośmiu propozycji (w tym jednej warunkowo) znalazł się "Film Balkonowy" w reżyserii Pawła Łozińskiego. Choć ostatecznie Polskę reprezentować będzie "IO" Jerzego Skolimowskiego, wyjątkowy dokument jest brany pod uwagę w innych konkursach. Wytypowano go do wyścigu o Europejską Nagrodę Filmową. Oficjalną listę kandydatów poznamy 8 listopada.

Zobacz wideo "Film balkonowy" [ZWIASTUN]

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przekrój społeczeństwa bez wychodzenia z domu

"Film Balkonowy" został doceniony za nieszablonową realizację, bo reżyser nakręcił go nie wychodząc z domu. Materiał powstawał na jego własnym balkonie. - Pomysł był taki - zaczekać aż świat do mnie przyjdzie, przepytać wszystkich, którzy przechodzą chodnikiem, żeby uzyskać całkowity ludzki przekrój. Przez tych kilka lat [dokładnie 2,5 roku - przyp. red.] "wystałem sobie" prawie dwa tysiące rozmów - powiedział Łoziński w wywiadzie dla Papaya.Rocks.

Film zyskał nowy wydźwięk dzięki pandemicznej rzeczywistości. Jak przyznał autor, w dzisiejszych czasach rozmowa z drugim człowiekiem na odległość tyczki mikrofonu stała się przywilejem. To dlatego tak wielu mieszkańców Saskiej Kępy, choć obcych, mniej lub bardziej chętnie dzieli się swoim życiem i stara się odpowiedzieć na stawiane przez Łozińskiego pytania: kim jesteś? Jak żyć?

"Film Balkonowy" zawalczy o Europejską Nagrodę Filmową?

European Film Academy przedstawiło listę 13 filmów dokumentalnych, spośród których 8 listopada wyłonią kandydatów do Europejskiej Nagrody Filmowej. Poza "Filmem Balkonowym" znalazł się na niej również polsko-niemiecki film "Anioły z Sindżaru" Hanny Polak.

To prestiżowy konkurs z blisko 40-letnią historią, uznawany za europejski odpowiednik amerykańskich Oscarów. Laureatem pierwszej edycji z 1988 roku był Polak - Krzysztof Kieślowski, a dwa lata później za całokształt twórczości uhonorowany został Andrzej Wajda. W ostatnich latach na festiwalu triumfowały również "Ida" i "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Film Łozińskiego ma szansę dopisać kolejny rozdział w historii sukcesów naszego kraju.

Szlaki przetarł już jego ojciec Marcel Łoziński z filmem "89mm od Europy", za który otrzymał Wyróżnienie Specjalne. Polscy dokumentaliści od lat dokładają swoją cegiełkę podczas gali Europejskich Nagród Filmowych - w 1991 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny zwyciężył "Usłyszcie mój krzyk" Macieja Janusza Drygasa, a w 1996 Jerzy Śladkowski i Stanisław Krzemiński zdobyli Nagrodę dla Europejskich Dokumentalistów.

35. rozdanie statuetek odbędzie się 10 grudnia 2022 w Reykjaviku.

Pełną listę filmów, które będą mieć szansę na nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii dokumentalnej można znaleźć poniżej:

 1. Simon Lereng Wilmont, "A House Made Of Splinters" (Dania, Szwecja, Finlandia, Ukraina)
 2. Saeed Taji Farouky, "A Thousand Fires" (Francja, Szwajcaria, Holandia, Palestyna)
 3. Hanna Polak, "Anioły z Sindżaru" (Polska, Niemcy)
 4. Susanne Regina Meures, "Girl Gang" (Szwajcaria)
 5. Marusya Syroechkovskaya, "How to Save a Dead Friend" (Szwecja, Norwegia, Francja, Niemcy)
 6. Einari Paakkane, "Karaoke Paradise" (Finlandia)
 7. Mantas Kvedaravicius, "Mariupolis 2" (Litwa, Francja, Niemcy)
 8. Sergei Loznitsa, "Mr Landsbergis"
 9. Magnus Gertten, "Nelly & Nadine" (Szwecja, Belgia, Norwegia)
 10. Diana El Jeiroudi, "Republic of Silence" (Niemcy, Francja, Katar, Syria, Włochy)
 11. Paweł Łoziński, "Film Balkonowy" (Polska)
 12. Nataša Urban, "The Eclipse" (Norwegia)
 13. Bianca Stigter, "Three Minutes - A Lenghtening" (Holandia, Wielka Brytania)

Od czasu premiery w 2021 roku "Film Balkonowy" zdobył kilkanaście prestiżowych wyróżnień, m.in. Grand Prix festiwalu w Locarno, Grand Prix FIPADOC International Documentary Festival, nagrodę publiczności Millennium Docs Against Gravity czy nagrodę za wizję artystyczną na Big Sky Documentary Film Festival w USA. Można go zobaczyć w serwisie HBO Max.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: