"Królowa" - gdzie oglądać film o Elżbiecie II z Helen Mirren?

"Królowa" Stephena Frearsa z 2006 roku to jeden z najgłośniejszych filmów o Elżbiecie II. Gdzie oglądać film, za który Helen Mirren dostała Oscara?

"Królowa" to film w reżyserii Stephena Frearsa ze scenariuszem Petera Morgana, którego można uznać za specjalistę od produkcji dotyczących Elżbiety II. Jest również twórcą serialu Netfliksa "The Crown", a także autorem sztuki "Audiencja" z 2013 roku, w której Helen Mirren wraca do roli monarchini.

"Królowa" - gdzie oglądać na VOD?

Film z Helen Mirren w roli Elżbiety II opowiada o kilku dniach po śmierci księżnej Diany w 1997 roku. Skupia się przede wszystkim na monarchini i jej relacji z nowo wybranym premierem Tonym Blairem i na tym, jak radzili sobie z trudną w różnych wymiarach sytuacją. Elżbieta II była wtedy krytykowana za zbyt późną i zbyt oschłą reakcję na tragiczną śmierć byłej synowej i matki następcy tronu, księcia Williama.

Zobacz wideo "The Queen" - zwiastun filmu z 2006 roku o Elżbiecie II

Nominowany do sześciu Oscarów film w tym momencie można oglądać w HBO Max. W związku z tym jest dostępny również w pakietach innych serwisów: Player.pl, CANAL+ online i Polsat Box Go. Tu jednak trzeba mieć wykupiony taki pakiet, który obejmuje bibliotekę HBO Max.

"Królowa" to także produkcja, która została nagrodzona BAFTA - brytyjskim odpowiednikiem Oscarów - w kategorii najlepszy film i za rolę Mirren. W Tony'ego Blaira w filmie Frearsa wcielił się Michael Sheen. W obsadzie są także m.in. James Cromwell jako książę Filip, Alex Jennings jako książę Karol i Helen McCrory jako żona premiera Wielkiej Brytanii Cherie Blair.

Królowa Elżbieta odeszła 8 września 2022 roku

Teraz w trudnej politycznej sytuacji znajdzie się nowo wybrana premierka Liz Truss. 6 września 2022 z rąk królowej Elżbiety II otrzymała misję stworzenia rządu, tym samym stała się trzecią kobietą na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. Jednym z jej pierwszych ważnych zadań będzie przygotowanie uroczystości pogrzebowych monarchini panującej przez ponad 70 lat.

Więcej o panowaniu i śmierci Elżbiety II poczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceremonia ma odbyć się w Opactwie Westminsterskim, prawdopodobnie 10 dni po śmierci królowej, czyli 18 września. Będą to wielkie narodowe uroczystości, zorganizowane w hołdzie zmarłej 8 kwietnia królowej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: