Gdzie oglądać filmy o Elżbiecie II? Ciekawe produkcje o królowej

8 września w wieku 96 lat zmarła królowa Elżbieta II, która panowała w Wielkiej Brytanii przez siedem dekad. Niezwykłe panowanie Elżbiety od dawna jest tematem inspirującym twórców - nie tylko dokumentalistów. Gdzie oglądać filmy i seriale o królowej?

Królowa Elżbieta II odeszła w czwartek w wieku 96 lat. Wiadomo już, że ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Opactwie Westminsterskim, prawdopodobnie 10 dni po jej śmierci, czyli 18 września. Elżbieta II była najdłużej rządzącym monarchą Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo

Produkcje o królowej Elżbiecie II. Gdzie oglądać?

1. "Wspaniałe życie królowej Elżbiety II" (Netflix)

Archiwalne nagrania i rozmowy z ekspertami składają się na opowieść o niezwykłym życiu królowej Elżbiety II. Królowa była świadkiem niesamowitych zmian społecznych, politycznych i kulturowych podczas swojego panowania, zachowała cel i godność monarchii brytyjskiej. Od śmierci jej ojca, króla Jerzego VI, do małżeństwa księcia Williama i Kate Middleton, to historia o tym, jak młoda księżniczka stała się wielką królową.

2. "The Royal House of Windsor" (Netflix)

Bazując na nowo dostępnych dowodach, twórcy serialu dokumentalnego zagłębiają się w porywającą sagę rodzinną dynastii Windsor i dostarczają świeże spojrzenie na to, jak rodzina królewska przetrwała cztery pokolenia kryzysu, począwszy od czasów króla Jerzego V. Odcinek pierwszy analizuje, w jaki sposób król uratował monarchię i podąża za wydarzeniami, które doprowadziły do abdykacji króla Edwarda VIII. Sześcioczęściowa seria przedstawia również próby zmodernizowania rodziny królewskiej przez księcia Filipa, przyjaźń księcia Karola z lordem Mountbattenem, rozdźwięk między księżną Dianą a księciem Karolem oraz zainteresowanie księcia Karola sprawami społecznymi.

3. "The Crown" (Netflix)

Śmierć królowej poprzedziła premierę piątego sezonu "The Crown", która będzie mieć miejsce jeszcze tej jesieni w Netfliksie. W rolę Elżbiety II wcieli się Imelda Staunton (wcześniej grały ją Claire Foy i Olivia Colman), Jonathan Pryce zagra księcia Filipa, Elizabeth Debicki księżną Dianę, a Dominic West - księcia Karola, który współcześnie po latach oczekiwania zasiądzie na tronie jako nowy król. Przedstawione zostaną wydarzenia z 1992 roku, czyli dwa lata po przedstawionych w sezonie czwartym, m.in. wydanie głośnej książki o księżnej Dianie czy pożar w zamku Windsor.

4. "Królowa" (HBO MAX)

Film z Helen Mirren w roli Elżbiety II opowiada o kilku dniach po śmierci księżnej Diany w 1997 roku. Skupia się przede wszystkim na monarchini i jej relacji z nowo wybranym premierem Tonym Blairem i na tym, jak radzili sobie z trudną w różnych wymiarach sytuacją. Elżbieta II była wtedy krytykowana za zbyt późną i zbyt oschłą reakcję na tragiczną śmierć byłej synowej i matki następcy tronu, księcia Williama.

5. "The Queen's Speeches" (Apple TV+)

Od młodej księżniczki po dostojną i mądrą monarchinię, Elżbieta spędziła całe życie w służbie, operując słowami, by świętować, pocieszać i inspirować swój lud. Każde formalne przemówienie zostało starannie opracowane, przećwiczone i dostosowane, żeby oddać myśli i uczucia królowej i narodu. Twórcy dokumentu "The Queen's Speeches" przyglądają się niektórym z najsłynniejszych przemówień królowej, m.in. tym wygłoszonym po śmierci księżnej Diany i Królowej Matki, a także jej corocznym przemowom bożonarodzeniowym czy jej przemówieniu do narodu w sprawie pandemii koronawirusa. 

6. "Premierzy królowej" (TVN24 GO)

Film ukazuje relacje między królową a jej czternastoma premierami. Od Winstona Churchilla, który był oczarowany swoją młodą monarchinią, przez trudne relacje z Margaret Thatcher, po Borisa Johnsona. Chociaż monarcha Wielkiej Brytanii nie ma bezpośredniej władzy politycznej, co tydzień premier jedzie z Downing Street do Pałacu Buckingham na prywatną audiencję. W filmie osobiści sekretarze, eksperci polityczni i znawcy Pałacu Buckingham ujawniają, o czym dyskutuje się podczas tych tajnych spotkań oraz jak bardzo osobiste upodobania i niechęci determinują relacje między rodziną królewską a rządem. Wiele się zmieniło w Wielkiej Brytanii w ciągu 70 lat panowania Elżbiety, ale jedna rzecz wydawała się niezmienna: rządy pojawiały się i odchodziły, królowa trwała.

Więcej informacji o panowaniu i śmierci Elżbiety II znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: