Prawnik reprezentujący francusko-szwajcarskiego reżysera i jego żonę Anne-Marie Miéville poinformował, że Jean-Luc Godard skorzystał z procedury wspomaganego samobójstwa w swoim domu w Szwajcarii. Będąca z nim w związku od 50 lat Miéville była z Godardem w chwili śmierci.
Prawnika cytuje agencja AFP. Powiedział:
Godard postanowił poszukać w Szwajcarii pomocy przy wspomaganym samobójstwie, na które zdecydował się z powodu licznych chorób uniemożliwiających normalne funkcjonowanie, co potwierdzili lekarze.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jean-Luc Godard urodził się 3 grudnia 1930 roku w Paryżu, ale jako czterolatek przeprowadził się z rodziną do Szwajcarii. Był reżyserem, scenarzystą i krytykiem filmowym, współtwórcą powstałej na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku Nowej Fali w kinie i jednym z jej najbardziej znanych, a jednocześnie najbardziej radykalnych przedstawicieli. W jego dorobku są filmy takie jak: "Do utraty tchu", "Pogarda", "Alphaville" czy "Szalony Piotruś".
W Cannes zdobył Złotą Palmę za film "Pożegnanie z językiem" i nagrodę specjalną za "Jean-Luc Godard. Imaginacje". Na festiwalu filmowym Wenecji nagrody zdobyły m.in. "Imię: Carmen" i "Chinka", a na Berlinale wyróżniono np. jego "Alphaville" i "Do utraty tchu". Za "Pochwałę publiczności" dostał nagrodę publiczności na festiwalu Nowe Horyzonty. Był też laureatem Oscara za całokształt twórczości, ale nie poleciał na galę. Skomentował to krótko:
Ale to dziwny pomysł. Zadaję sobie pytanie, które z moich filmów widzieli, czy w ogóle je znają?
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina