Jean-Luc Godard skorzystał z procedury wspomaganego samobójstwa

Jean-Luc Godard zmarł we wtorek w Szwajcarii. Agencja AFP poinformowała, powołując się na informacje przekazane przez rodzinę, że reżyser skorzystał z opcji "wspomaganego samobójstwa".

Prawnik reprezentujący francusko-szwajcarskiego reżysera i jego żonę Anne-Marie Miéville poinformował, że Jean-Luc Godard skorzystał z procedury wspomaganego samobójstwa w swoim domu w Szwajcarii. Będąca z nim w związku od 50 lat Miéville była z Godardem w chwili śmierci.

Godard skorzystał z opcji "wspomaganego samobójstwa". "Z powodu rozlicznych schorzeń uniemożliwiających normalne funkcjonowanie"

Prawnika cytuje agencja AFP. Powiedział:

Godard postanowił poszukać w Szwajcarii pomocy przy wspomaganym samobójstwie, na które zdecydował się z powodu licznych chorób uniemożliwiających normalne funkcjonowanie, co potwierdzili lekarze.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jean-Luc Godard urodził się 3 grudnia 1930 roku w Paryżu, ale jako czterolatek przeprowadził się z rodziną do Szwajcarii. Był reżyserem, scenarzystą i krytykiem filmowym, współtwórcą powstałej na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku Nowej Fali w kinie i jednym z jej najbardziej znanych, a jednocześnie najbardziej radykalnych przedstawicieli. W jego dorobku są filmy takie jak: "Do utraty tchu", "Pogarda", "Alphaville" czy "Szalony Piotruś".

Zobacz wideo Długoletnie rekordy w telewizji polskiej. "Telewizja miała twarz Ireny Dziedzic"

W Cannes zdobył Złotą Palmę za film "Pożegnanie z językiem" i nagrodę specjalną za "Jean-Luc Godard. Imaginacje". Na festiwalu filmowym Wenecji nagrody zdobyły m.in. "Imię: Carmen" i "Chinka", a na Berlinale wyróżniono np. jego "Alphaville" i "Do utraty tchu". Za "Pochwałę publiczności" dostał nagrodę publiczności na festiwalu Nowe Horyzonty. Był też laureatem Oscara za całokształt twórczości, ale nie poleciał na galę. Skomentował to krótko:

Ale to dziwny pomysł. Zadaję sobie pytanie, które z moich filmów widzieli, czy w ogóle je znają?

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: