Przełomowa decyzja. Nagrody na festiwalu w Locarno bez podziału na płcie

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno podzielili się ze światem ważną informacją. Ogłosili koniec nagród za najlepsze role męskie i żeńskie. Powstaną nowe kategorie nieoparte na płci.

Szwajcarski festiwal filmowy, który w przyszłym roku będzie miał 76. edycję zdecydował się na rezygnację z podziału nagród na role męskie i żeńskie. W zamian powstaną dwie nagrody za najlepszą grę aktorską.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

France Obit GodardJean-Luc Godard skorzystał z procedury wspomaganego samobójstwa

Brak podziału na role męskie i żeńskie na festiwalu w Locarno

We wtorek pojawiło się oświadczenie, w którym możemy przeczytać słowa dyrektora artystycznego festiwalu Giona A. Nazzaro:

Wierzymy, że ta decyzja pomoże nam wspierać talent i kreatywność, niemieszczącą się w pojedynczych, przestarzałych kategoriach. Świat idzie naprzód, a ścieżka, którą podąża, jest zdecydowanie niebinarna.

Tym sposobem festiwal filmowy w Locarno poszedł śladem innych festiwali, które już jakiś czas temu zrezygnowały z przyznawania nagród w podziale na role męskie i żeńskie. Od 2021 roku takiego zróżnicowania nie ma już na Berlinale. Pojawiły się nagrody za najlepszą rolę pierwszoplanową i drugoplanową.

Mikołaj Kubacki w filmie 'Apokawixa', reż. Xawery ŻuławskiFilm o zombie robi furorę w Gdyni. "Totalnie komercyjne, zabawne kino"

Podobny ruch ogłosili w lipcu organizatorzy British Independent Film Awards. Natomiast w sierpniu zmianę zapowiedzieli organizatorzy nagród Independent Spirit Awards. Złote popcorny dla aktorów w kategoriach bez podziału na płeć przestały być przyznawane w amerykańskich nagrodach MTV Movie Awards.

Odejście od nagród opartych na płci jest także widoczne w branży muzycznej. Z takich zasad zrezygnowali m.in. przyznający nagrody Grammy, Brit Awards czy australijskich nagród ARIA. 

Zobacz wideo "The Queen" - zwiastun filmu z 2006 roku o Elżbiecie II

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: