Agnieszka Smoczyńska powiedziała, odbierając Złote Lwy za "The Silent Twins", że "w naszym kraju też dzielimy imigrantów dla lepszych i gorszych ze względu na pochodzenie", natomiast producentka Klaudia Śmieja-Roztworowska dodała:
To jest film o dziewczynach, które były nierozumiane, niewysłuchane... Mamy nadzieję, że stanie się taką inspiracją dla wszystkich kobiet do tego, żeby walczyły o swoją tożsamość i właściwe miejsce na świecie.
"The Silent Twins" to pełnometrażowy debiut fabularny Agnieszki Smoczyńskiej w języku angielskim. Scenariusz powstał na bazie prawdziwej historii bliźniaczek, które odmówiły kontaktu ze światem zewnętrznym.
Srebrne Lwy trafiły w ręce reżysera i producentów filmu "Filip". O czym opowiada? Filip, młody polski Żyd z warszawskiego getta, ze swoją ukochaną Sarą w 1941 roku przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.
"Johnny" to opowieść o relacji ks. Jana Kaczkowskiego i Patryka Galewskiego, który trafia do prowadzonego przez duchownego hospicjum nakazem sądu. W rolach głównych wystąpili Dawid Ogrodnik i Piotr Trojan. Publiczność festiwalowa uznała, że to on zasługuje na jej wyróżnienie. Produkcja do kin trafi 23 września.
Patryka Galewskiego gra w filmie Piotr Trojan, który został uznany za najlepszego aktora pierwszoplanowego. Ze sceny powiedział:
Chciałem podziękować trzem facetom: Robertowi Kijakowi - bardzo dziękuję za ten telefon, za to, że jesteś producentem-artystą. Daniel (tu zwrócił się do reżysera, debiutującego w fabule Daniela Jaroszka - red) - ja jestem dumny, że jestem częścią tej historii i wiem, że spotkamy się tutaj za kilka lat i że to my będziemy tworzyć to polskie kino. Chciałem podziękować Patrykowi Galewskiemu, który podzielił się ze mną tą historią i jest naprawdę bardzo odważnym facetem.
Statuetkę za najlepszy scenariusz otrzymali twórcy "Śubuka". Jacek Lusiński dziękował samotnym matkom wychowującym dzieci z autyzmem, które wpuściły ich do swoich domów, by mogli opowiedzieć ich historie. Zwrócił się do publiczności zgromadzonej na sali:
Bardzo się cieszę, że państwo docenili te historie, natomiast bardziej bym się cieszył, gdyby państwo (politycy - przy. red.) doceniło te kobiety.
- Nie jestem naiwny, ale mam nadzieję, że ten film może poruszy sumienia osób, które mają usta pełne frazesów o pomocy najuboższym, najsłabszym, bo historie, które pisaliśmy w tym filmie odbiegają od rzeczywistości malowanej w takich propagandowych przemówieniach, niestety - dodał Szymon Augustyniak.
Wszystkie filmy, które brały udział w Konkursie Głównym: