Franciszek Pieczka nie żyje. Słynny aktor miał 94 lata

Franciszek Pieczka nie żyje - poinformowała rozgłośnia RDC. Wybitny aktor, odtwórca wielu niezapomnianych ról, odszedł w wieku 94 lat.

"Dziś po południu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskich Franciszek Pieczka, Kawaler Orderu Orła Białego" - napisał na Facebooku Tadeusz Deszkiewicz, prezes Radia Dla Ciebie. "Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć" - dodał Deszkiewicz.

Nie żyje Franciszek Pieczka - legenda polskiego kina. Aktor miał 94 lata

Franciszek Pieczka to legenda polskiego kina i teatru. Zagrał w ponad 100 filmach. Jedna z ostatnich produkcji filmowych z jego udziałem to "Syn królowej śniegu" z 2017 roku. 

Aktor urodził się w Godowie w województwie śląskim w 1928 roku. Studia aktorskie rozpoczął po II wojnie światowej. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Debiutował w Teatrze Dolnośląskim. Od 1955 do 1964 występował na deskach Teatru Ludowego. Do 2015 roku zaś grał w spektaklach Teatru Powszechnego w Warszawie. 

Słynne kreacje filmowe

Popularność zyskał m.in. dzięki roli Gustlika w serialu "Czterej pancerni". Pieczka zostanie zapamiętany z wielu wybitnych ról m.in. w "Weselu", "Austerii", "Ziemi obiecanej", "Potopie", "Konopielce" czy "Quo vadis". Często występował w filmach Jana Jakuba Kolskiego ("Pogrzeb kartofla", "Pograbek", "Jańcio Wodnik"). Za tytułową role w Jańcia Wodnika został nagrodzony m.in. na Festiwalu w Gdyni. W ostatnich latach występował w popularnym serialu komediowym "Ranczo". 

W 2017 roku Franciszek Pieczka został uhonorowany najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego. W 1998 roku zaś odznaczono go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

W zeszłym roku aktora uhonorowano Nagrodą Specjalną Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt pracy.  

Aktora w mediach społecznościowych pożegnał m.in. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. "Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o odejściu Franciszka Pieczki, wybitnego i lubianego aktora, odtwórcy wielu niezapomnialnych ról, autorytetu środowiska, kawalera Orderu Orła Białego, laureata Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019r. Bliskim Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia" - napisał.

Więcej o: