Batman czy Superman - kto był wcześniej? Zależy, na co patrzeć

Batman czy Superman - kto był wcześniej bohaterem komiksów DC Comics? A który z tych superbohaterów jako pierwszy pojawił się na ekranie?

Jeśli chodzi o komiksy, to odpowiedź na pytanie: Batman czy Superman - kto wcześniej zaistniał, jest taka: Był to przybysz z planety Krypton.

Po raz pierwszy Superman pojawił się w pierwszym numerze magazynu "Action Comics vol. 1", w czerwcu 1938 roku. Co ciekawe, Joe Shuster i Jerry Siegel najpierw wymyślili złoczyńcą o telepatycznych zdolnościach (już w 1933 roku), a potem postanowili, że podobnymi cechami obdarzą superbohatera.

Batman natomiast zadebiutował niecały rok później, w maju 1939 roku. Po raz pierwszy Mrocznego Rycerza poznali czytelnicy 27. numeru "Detective Comics vol. 1".

Batman czy Superman - kto był pierwszy bohaterem na ekranie?

Jeśli zaś chodzi o ekranowe przygody, to Supermana wyprzedził Człowiek-Nietoperz. Już w 1943 powstał 15-odcinkowy film kinowy, w którym rolę Batmana zagrał  Lewis Wilson. W kontynuacji serialu, pod tytułem "Batman and Robin" z 1949 roku rolę przejął od Wilsona Robert Lowery. Ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych cieszył się w latach 60. serial z Adamem Westem w roli Bruce'a Wayna. Batmana grali także np. Michael Keaton, George Clooney, Christian Bale, Ben Affleck, Val Kilmer czy ostatnio Robert Pattinson

Zobacz wideo Robert Pattinson - od wampira do Batmana. Czy znalazł własną drogę w DC?

Przygody Supermana po raz pierwszy można było zobaczyć natomiast w kinie dwa lata później. Kirk Alyn najpierw wcielił się w Kryptonianina w 15-odcinkowym serialu kinowym "Superman" z 1948 roku, a potem w kontynuacji "Atom Man vs. Superman" z 1950 roku. Wśród najbardziej znanych odtwórców roli Supermana znaleźli się potem: George Reeves, Christopher Reeve, Dean Cain, Tom Welling, Brandon Routh czy Henry Cavill.  

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Obaj superbohaterowie są również bohaterami gier komputerowych. Tutaj Batman czy Superman mają pierwszeństwo? Pierwszy debiut zaliczył Superman - jeszcze w 1978 roku. Mroczny Rycerz pierwszą grą mógł się pochwalić 11 lat później.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: