"The Crown". 10 scen, w których życie rodziny królewskiej mija się z prawdą

Serial "The Crown" opowiadający o historii Elżbiety II i rodziny królewskiej pokochali widzowie na całym świecie. Produkcja szybko stała się prawdziwym hitem Netfliksa. Czy wszystkie sceny są jednak zgodne z rzeczywistymi wydarzeniami? Okazuje się, że scenarzyści często ubarwiali fabułę.

"The Crown" zadebiutował na platformie Netflix w 2016 roku i od razu podbił serca widzów. Po śmierci królowej Elżbiety II zainteresowanie serialem ponownie wzrosło. Fani zastanawiają się jednak, czy fabuła zawiera wątki, które w rzeczywistości się nie wydarzyły lub wyglądały inaczej. Z pomocą przychodzi królewski biograf Robert Lacey, który napisał "The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu". 

Zobacz wideo "The Crown" to najlepsza produkcja o rodzinie królewskiej? Na pewno jedna z droższych

"The Crown". Momenty, w których serial mija się z prawdą

Sztywne relacje Elżbiety z Churchillem

W pierwszych sezonach serialu widzimy kilka scen, w których królowa Elżbieta II spotyka się z ówczesnym premierem Winstonem Churchillem. Mężczyzna jest bardzo poważny i traktuje monarchinię z pobłażliwością. Tak naprawdę oboje bardzo się lubili i byli bliskimi przyjaciółmi. Premier tłumaczył królowej sprawy polityczne, ale nie robił tego w sposób protekcjonalny.

Venetia Scott

W "The Crown" była osobistą sekretarką Winstona Churchilla. Zginęła podczas wielkiego smogu w 1952. Okazuje się, że taka postać nigdy nie istniała. Twórcy serialu chcieli raczej pokazać, co mogłoby skłonić premiera do działania. Ponadto jest jeszcze jedna niejasność, a mianowicie Scott zginęła pod kołami autobusu, a w tym czasie ruch został wstrzymany.

Włamanie do komnaty królowej

W 1982 roku do komnaty monarchini włamał się niejaki Michael Fagan. Chociaż sytuacja faktycznie się zdarzyła, to jej szczegóły całkowicie mijają się z prawdą. Fagan wcale nie skarżył się na rządy Margaret. Włamywacz podczas przesłuchań ciągle zmieniał zeznania.

Reakcja królowej na katastrofę w Aberfan

Po tragedii w kopalni królowa Elżbieta II udała się na miejsce katastrofy. Słowami wyraziła ogromny żal. Twórcy serialu pokazali jednak, że monarchini miała bardzo chłodne podejście i nie okazywała emocji. Świadkowie wydarzenia zgodnie twierdzą, że tragedia w Aberfan bardzo ją poruszyła. W serialu pokazano, że książę Filip brał udział w pogrzebie, co również mija się z prawdą.

Wywiad matki księcia Filipa dla "The Guardian"

Księżniczka Alicja przybyła do pałacu Buckingham. Uciekła z Grecji, w której panował chaos polityczny. Okazuje się, że rodzina królewska sprowadziła ją do pałacu nie bez powodu. Dokument BBC "Royal Family" z 1969 roku o życiu royalsów sprawił, że poddani przestali poważnie traktować Windsorów. Księżniczka Alicja udzieliła więc wywiadu, w którym chwali rodzinę królewską. Takiego wywiadu nigdy nie było.

W tych scenach twórcy "The Crown" ubarwili rzeczywistość. Chodzi o relacje rodzinne

Książę Filip był "tyranem" dla księcia Karola

Fani serialu zauważyli, że książę Edynburga był bardzo surowy dla syna, a niechęć do pierworodnego biła od niego z daleka. Gdy książę Karol skarżył się na to, iż inni mu dokuczają, książę Filip nazwał go "cholernym słabeuszem". W rzeczywistości takie sytuacje się nie wydarzyły. 

Liczne romanse księcia Filipa

O podbojach męża Elżbiety II od lat rozpisują się tabloidy. Temat podjęli również twórcy "The Crown". Sugerowali, że książę Filip notorycznie zdradzał królową Elżbietę II. Zdaniem oficjalnego biografa nie ma żadnych dowodów, że książę Edynburga miał romans. 

Książę Filip nie chciał klęknąć przed królową Elżbietą II

W serialu jest pewna osobliwa scena. Książę Filip wściekał się, gdy słyszał o tym, że musi pokłonić się żonie. Dla niego było to poniżenie. W rzeczywistości się to nie wydarzyło. Książę Filip zdawał sobie sprawę z królewskiego protokołu i go szanował. 

Relacja królowej Elżbiety II ze stryjem

W "The Crown" stosunki księcia Edwarda z rodziną są bardzo ciepłe. Jak sprawa wyglądała naprawdę? Były król po abdykacji całkowicie odciął się od rodziny.

Camilla Shand i Andrew Parker-Bowles oraz ich relacje z rodziną królewską

Camilla i Andrew w serialu od początku są parą. Andrew rozpoczyna romans z księżniczką Anną, a Camilla zaczyna spotykać się z księciem Karolem. Tak naprawdę Andrew Parker-Bowles z księżniczką widywał się  o wiele wcześniej.

Więcej o: