Znane Francuzki ścinają włosy w solidarności z Irankami. Juliette Binoche: Za wolność [WIDEO]

Francuskie aktorki i piosenkarki, takie jak Juliette Binoche, Isabelle Huppert, Marion Cottiliard czy Charlotte Gainsbourg, solidaryzują się z Irankami, walczącymi o swoje prawa. W nietypowy sposób okazują też szacunek 22-letniej Mahsie Amini, która zmarła po zatrzymaniu przez policję moralności za naruszenie kodeksu ubioru.

"Za wolność" - mówi w materiale wideo opublikowanym w mediach społecznościowych Juliette Binoche, a chwilę później obcina pasmo włosów. Później robią to m.in. także Jane Birkin, Berenice Bejo, Melanie Laurent oraz żona byłego prezydenta Francji Francoisa Hollande’a Julie Gayet. 

Anna PrzybylskaGdy Anna Przybylska została wybrana najseksowniejszą polską aktorką, śmiała się

Juliette Binoche ścina włosy. W tle słychać "Bella Ciao"

 

22-letnia Mahsa Amini 13 września została aresztowana przez policję ds. moralności za niewłaściwie założony hidżab - miał niedostatecznie zakrywać jej włosy. Prawdopodobnie była maltretowana podczas zatrzymania, w wyniku czego zmarła. To wydarzenie skłoniło Irańczyków, a przede wszystkim kobiety, do protestów. Swój gniew, złość, niemoc i żal wiele z nich wyraża, publicznie obcinając pasma włosów. Irańskie służby natomiast krwawo tłumią przejawy buntu, do tej pory zginęło już ponad 100 osób.

W różny sposób popierają je również obywatele innych krajów. Gest ścięcia włosów jest symboliczny, ale zostało także wydane oświadczenie popierające Iranki. 

Zobacz wideo Vincent V. Severski o tym, dlaczego w thrillerze szpiegowskim wciąż trwa silna fascynacja Rosją

Nie bez powodu w tle słychać też perską wersję włoskiej piosenki "Bella Ciao" autorstwa młodego irańskiego piosenkarza o imieniu Gandom. Utwór stał się hymnem ruchu oporu partyzantów przeciwstawiających się faszyzmowi podczas drugiej wojny światowej, kilka lat temu zyskał popularność m.in. dzięki serialowi "Dom z papieru". Był śpiewany na wielu manifestacjach, także podczas protestów Polek w 2020 roku w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego, który wsparła też właśnie m.in. Juliette Binoche

Mohammed bin Rashid Al - MaktoumWiedziała, co się stało z córkami szejka. Zdecydowała, że ucieczka to jedyne wyjście

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: