Elżbieta II nie chciała zasiąść na Żelaznym Tronie. Miała swoje powody [POPkultura]

W tym tygodniu w kinach debiutują m.in. nagrodzona w Gdyni "Apokawixa" i trzy ciekawe dokumenty. Nie tylko na dużym ekranie będzie można znaleźć coś interesującego.
Zobacz wideo "Apokawixa" i "Wiklołak nocą" - będzie się czego bać?

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Trochę więcej o premierach

19. sezon serialu "Chirurdzy" ma być niejako rebootem produkcji. Ellen Pompeo, grająca tytułową rolę, po raz pierwszy nie pojawi się we wszystkich odcinkach serialu, a w szpitalu Sloan Grey, jak często bywa, pojawią się młodzi lekarze. Wśród nich bohater, którego gra Harry Shum Jr ("Glee").

O filmie "Apokawixa" podczas festiwalu filmowego w Gdyni pisaliśmy

'Film o zombie robi furorę na festiwalu w Gdyni. 'Totalnie komercyjne, zabawne kino'.

To historia grupy maturzystów, którzy - zmęczeni kolejnymi lockdownami - postanawiają zorganizować nad morzem "melanż życia". Mimo niepokojąco wysokiego stężenia sinic w Bałtyku i przypadków dziwnych zakażeń początkowo wszystko idzie normalnie - plaża, taniec, seks, picie, miłosne uniesienia i rozczarowania. Z minuty na minutę całość jednak zaczyna wymykać się spod kontroli. W środku imprezy wybucha epidemia zombie. Bohaterowie muszą walczyć o życie.

W tym tygodniu zwracamy też uwagę na trzy dokumenty. Pierwszy z nich to "Diana: The Princess" w reżyserii Eda Perkinsa, którego premiera skłoniła nas do pogadania o księżnej Dianie, jej powiązaniach z Elżbietą Bawarską i relacjach z Elżbietą II. Nie mogło oczywiście przy takim temacie zabraknąć "The Crown".

W drugim o Annie Przybylskiej, która zmarła w 2014 roku z powodu raka trzustki, opowiadają twórcom m.in. jej córka Oliwia Bieniuk, Jarosław Bieniuk, Michał Żebrowski, Cezary Pazura, Anna Dereszowska czy Katarzyna Bujakiewicz. Film zawiera wiele prywatnych materiałów wideo.

"Serce dębu" to z kolei francuski film przyrodniczy porównywany do słynnego "Mikrokosmosu". Dystrybutor pisze: "Dawno, dawno temu był sobie liczący dwieście dziesięć lat dąb, który był filarem swojego królestwa... Ten widowiskowy film przygodowy ma niezwykłą obsadę: wiewiórki, chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego majestatycznego drzewa, od korzeni aż po gałęzie, czerpiąc z niego pożywienie, schronienie i ochronę. Poetycka oda do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura". 

W kinach będzie też można zobaczyć kolejną polską komedię romantyczną "Miłość na pierwszą stronę", a w Disney+ "Wilkołaka nocą". W tym halloweenowym filmie krótkometrażowym na podstawie serii komiksów tytułową rolę gra Gael García Bernal.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: