Elżbieta II nie chciała zasiąść na Żelaznym Tronie. Miała swoje powody [POPkultura]

W tym tygodniu w kinach debiutują m.in. nagrodzona w Gdyni "Apokawixa" i trzy ciekawe dokumenty. Nie tylko na dużym ekranie będzie można znaleźć coś interesującego.
Zobacz wideo "Apokawixa" i "Wiklołak nocą" - będzie się czego bać?

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Trochę więcej o premierach

19. sezon serialu "Chirurdzy" ma być niejako rebootem produkcji. Ellen Pompeo, grająca tytułową rolę, po raz pierwszy nie pojawi się we wszystkich odcinkach serialu, a w szpitalu Sloan Grey, jak często bywa, pojawią się młodzi lekarze. Wśród nich bohater, którego gra Harry Shum Jr ("Glee").

Juliette Binoche - z lewejZnane Francuzki ścinają włosy w solidarności z Irankami. Binoche: Za wolność

O filmie "Apokawixa" podczas festiwalu filmowego w Gdyni pisaliśmy

'Film o zombie robi furorę na festiwalu w Gdyni. 'Totalnie komercyjne, zabawne kino'.

To historia grupy maturzystów, którzy - zmęczeni kolejnymi lockdownami - postanawiają zorganizować nad morzem "melanż życia". Mimo niepokojąco wysokiego stężenia sinic w Bałtyku i przypadków dziwnych zakażeń początkowo wszystko idzie normalnie - plaża, taniec, seks, picie, miłosne uniesienia i rozczarowania. Z minuty na minutę całość jednak zaczyna wymykać się spod kontroli. W środku imprezy wybucha epidemia zombie. Bohaterowie muszą walczyć o życie.

W tym tygodniu zwracamy też uwagę na trzy dokumenty. Pierwszy z nich to "Diana: The Princess" w reżyserii Eda Perkinsa, którego premiera skłoniła nas do pogadania o księżnej Dianie, jej powiązaniach z Elżbietą Bawarską i relacjach z Elżbietą II. Nie mogło oczywiście przy takim temacie zabraknąć "The Crown".

W drugim o Annie Przybylskiej, która zmarła w 2014 roku z powodu raka trzustki, opowiadają twórcom m.in. jej córka Oliwia Bieniuk, Jarosław Bieniuk, Michał Żebrowski, Cezary Pazura, Anna Dereszowska czy Katarzyna Bujakiewicz. Film zawiera wiele prywatnych materiałów wideo.

Anna PrzybylskaGdy Anna Przybylska została wybrana najseksowniejszą polską aktorką, śmiała się

"Serce dębu" to z kolei francuski film przyrodniczy porównywany do słynnego "Mikrokosmosu". Dystrybutor pisze: "Dawno, dawno temu był sobie liczący dwieście dziesięć lat dąb, który był filarem swojego królestwa... Ten widowiskowy film przygodowy ma niezwykłą obsadę: wiewiórki, chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego majestatycznego drzewa, od korzeni aż po gałęzie, czerpiąc z niego pożywienie, schronienie i ochronę. Poetycka oda do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura". 

W kinach będzie też można zobaczyć kolejną polską komedię romantyczną "Miłość na pierwszą stronę", a w Disney+ "Wilkołaka nocą". W tym halloweenowym filmie krótkometrażowym na podstawie serii komiksów tytułową rolę gra Gael García Bernal.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: