"Zostawić Las Vegas" zarobiło 32 mln dolarów, a Nicolas Cage nie dostał nic

Mike Figgis, który wyreżyserował film "Zostawić Las Vegas" w wywiadzie dla podcastu "It Happened in Hollywood" zdradził nieznane dotąd fakty. Okazuje się, że ani on, ani grający główną postać Nicolas Cage nie otrzymali wynagrodzenia za pracę przy filmie.

"Zostawić Las Vegas" to niekonwencjonalny melodramat z 1995 roku, który opowiada o uzależnionym od alkoholu scenarzyście filmowym Benie, który przez problemy z nałogiem traci pracę. Postanawia wyjechać do Las Vegas, gdzie bary z alkoholem są otwarte całą dobę. Film jest adaptacją wpół autobiograficznej powieści Johna O'Briena z 1990 roku o tym samym tytule.

Więcej ciekawych informacji ze świata filmów i seriali znajdziesz na stronie Gazeta.pl >>

Mieli dostać 100 tys. dolarów

Reżyser "Zostawić Las Vegas" w najnowszym wywiadzie zdradził, że wytwórnia filmowa Lumiere Pictures początkowo umawiała się z nim i Cagem na 100 tys. dolarów wynagrodzenia za pracę przy tym filmie. Finalnie Mike Figgis nie otrzymał nic, a dla odtwórcy głównej roli jedyną formą "wynagrodzenia" stał się Oscar i Złoty Glob.

Wytwórnia swoją decyzję tłumaczyła reżyserowi, że "film nigdy nie przyniósł zysków". Jednak, jak się okazuje prawda jest zupełnie inna. Zestawienie serwisu Box Office Mojo pokazuje, że produkcja zarobiła w sumie 32 mln dolarów na całym świecie. Figgis powiedział, że Cage ze względu na trudną rolę alkoholika prawdopodobnie zainwestował w film o wiele więcej niż ktokolwiek inny z planu. Zarówno pod względem finansowym, jak i emocjonalnym.

Jak się okazuje, reżyser nie chował urazy do studia, ponieważ dzięki możliwości stworzenia tego filmu zyskał wiele nowych możliwości. Wspomniał także, że sam fakt, iż film udało się zrealizować jest dla niego dużym sukcesem, ponieważ początkowo żadna wytwórnia nie zgadzała się na sfinansowanie tego projektu. Dla Nicolasa nie rozdmuchiwanie sprawy też przyniosło pozytywne rezultaty:

Po »Zostawić Las Vegas« moja kariera znów nabrała tempa, a za następny zrobiony przeze mnie film dostałem naprawdę dobre pieniądze. Z kolei Nicolas rok później brał 20 mln dolarów za rolę

Film po latach uważany jest za kultowy. Chwalony jest za bezpośredniość i prostotę przekazu. Film nakręcony został techniką super 16 mm, która nie jest uznawana za najlepszą dla produkcji komercyjnych. W rolach głównych oprócz Nicola Cage'a możemy zobaczyć Elisabeth Shue ("Święty"), Juliana Sandsa ("The Million Dollar Hotel") czy Richarda Lewisa ("Pohamuj entuzjazm"). 

Zobacz wideo Popkultura odc. 125

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: