Moc polskich filmów, ale także mecz i koncert na dużym ekranie [REPERTUAR HELIOSA]

Jesienny repertuar obfituje w polskie produkcje. Tradycyjnie poza nowościami na widzów czekają także różnorodne seanse specjalne.

W piątek premierę ma dramat wojenny "Orzeł. Ostatni patrol", doceniony podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa ewakuacja alianckich żołnierzy, w głębinach Morza Północnego płynie polski okręt podwodny ORP "Orzeł". Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca "Rio De Janeiro". Teraz staje przed niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie.

Kolejnym filmem podbijającym ekrany jest szalona produkcja w reżyserii Xawerego Żuławskiego "Apokawixa". Film opowiada o grupie maturzystów wybierającej się na "melanż życia". Organizuje go Kamil, syn milionera, w nadmorskiej posiadłości. Przekrój uczestników imprezy jest barwny i do pewnego momentu wszystko wydaje się być klasyką: zabawa, taniec, miłosne uniesienia i rozczarowania. Po przybyciu na imprezę ekipy kiboli dochodzi do starcia, ale to dopiero początek.

Zobacz wideo "Apokawixa" - film o młodzieży, która musi stawić czoła zombie [ZWIASTUN]

Nowy film Marii Sadowskiej "Miłość na pierwszą stronę"  opowiada natomiast historię romantyczną. Ona jest zwykłą dziewczyną z sąsiedztwa, on najlepszą partią Rzeczpospolitej. Podobno przeciwieństwa się przyciągają, ale miłość bywa nieprzewidywalna. Szczególnie, gdy zanadto interesują się nią inne osoby. Ona przebojowo stawia pierwsze kroki w zawodzie paparazzi, a on chce żyć na własnych zasadach i uwolnić się od blasku fleszy, co może okazać się teraz trudne.

'Apokawixa'Nadeszła "Apokawixa". I powinniśmy się z tego cieszyć [RECENZJA]

Na fanów polskiego kina czekają jeszcze dwie biografie. "Johnny" to historia księdza Jana Kaczkowskiego i jego niezwykłej przyjaźni z Patrykiem Galewskim, chłopakiem, który nie miał łatwego startu w życiu. Pełen ciepła obraz, obok którego nie da się przejść obojętnie. Druga propozycja - "Ania" - to piękna opowieść o przedwcześnie zmarłej aktorce, Annie Przybylskiej. Wspólne chwile wspominać będą najbliżsi, między innymi jej partner Jarosław Bieniuk, córka Oliwia, mama oraz siostra aktorki. Nie zabraknie wzruszających opowieści związanych z jej życiem i karierą we wspomnieniach wielu przyjaciół.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie tylko z Polski, nie tylko filmy

Julia Roberts i George Clooney czekają natomiast na widzów w komedii "Bilet do raju", gdzie grają rozwiedzioną parę wyruszającą na Bali, aby powstrzymać córkę przed zamążpójściem. Ci, którzy wolą mocniejsze emocje na wielkim ekranie, mogą wybrać horror o przekornym tytule "Uśmiechnij się". Przerażające zjawiska w życiu głównej bohaterki, których nie da się wyjaśnić, zaczynają przejmować kontrolę nad jej życiem.

Laska z filmu 'Chłopaki nie płaczą'Pamiętacie Laskę z "Chłopaki nie płaczą"? Dziś wygląda zupełnie inaczej

Poza nowościami filmowymi na ekrany wybranych kin Helios powracają także najsłynniejsze piłkarskie derby świata. Mecz Real Madryt – FC Barcelona zostanie zaprezentowany już w najbliższą niedzielę. To będzie historyczny mecz, pierwsze Grand Derby, w których w drużynie z Katalonii zagra nasz rodak. 

17 października w Kinie Konesera zaprezentowany zostanie film "IO" - polski kandydat do Oscara. Jerzy Skolimowski zabierze widzów w podróż przez całą Europę: od cyrku, przez parkingi dla tirów, po pałace. "IO" to sensacja festiwalu w Cannes, film wyjechał stamtąd z Nagrodą Jury.

W środę 19 października cykl Helios na Scenie przedstawi z kolei widzom muzyczną perełkę - "André Rieu. Niech znów nastaną szczęśliwe dni". Słynny dyrygent i jego magiczna Orkiestra Johanna Straussa powracają na piękny rynek Vrijthof w Maastricht, by znów wystąpić na żywo przed stęsknioną publicznością. Na kolejny seans złożą się nie tylko największe przeboje muzyki klasycznej, ale też evergreeny muzyki popularnej. Oczywiście nie zabraknie romantycznych walców.

20 października cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast czarną komedię "Samiec Alfa". Pięciu mężczyzn spotyka się na nietypowym kursie samorozwoju, prowadzonym przez charyzmatycznego coacha. Kontrowersyjne metody samozwańczego specjalisty postawią ich życie na głowie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: