"Dzieci Lady Angeli Lansbury ze smutkiem są zmuszone ogłosić, że ich matka zmarła spokojnie w czasie snu o 1.30 nad ranem w swoim domu w Los Angeles" - ogłosiła wieczorem 11 października 2022 roku rodzina zmarłej. Była jedną z najbardziej nagradzanych aktorek w historii - poza honorowym Oscarem, otrzymała trzy nominacje do tej samej nagrody, z czego pierwszą przyznano jej niemal na początku kariery. Poza tym wygrała sześć Złotych Globów, pięć nagród Tony, a w 2022 roku wręczono jej także nagrodę Tony za całokształt osiągnięć. Angela Lansbury była także 18 razy nominowana do Emmy i raz do Grammy.
Angela Lansbury urodziła się 16 października 1925 w Londynie jako córka aktorki Moyny MacGill i polityka Edgara Lansbury. Jej rodzina przeprowadziła się w czasie II wojny światowej do USA, a ona sama aktorstwa uczyła się od 1940 roku już w Nowym Jorku. Do Hollywood przeprowadziła się już w 1942 roku, gdzie podpisała umowę z wytwórnią MGM. W kinie zadebiutowała rolą przestraszonej służącej Nancy Oliver w filmie "Gasnący płomień", za co od razu nominowano ją do Oscara.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Historia powtórzyła się, kiedy wcieliła się w Sibyl Vane w "Portrecie Doriana Graya" z 1945 roku. Ta kreacja przyniosła jej także Złote Globy za najlepszą rolę drugoplanową. Trzecią nominację do Oscara otrzymała w 1962 roku za rolę pani Iselin w "Przeżyliśmy wojnę", a także wygraną na gali Złotych Globów.
Angela Lansbury jeszcze w latach 50. zadebiutowała na Broadwayu, a jej pierwszą sztuką był "Hotel Paradiso". Kariera na deskach teatrów muzycznych przyniosła jej pięć prestiżowych nagród Tony, a do jej najbardziej znanych kreacji należy rola Nellie Lovett w musicalu "Sweeney Todd".
Niemniej udana była jej działalność w telewizji - w pamięci wielu widzów zapisała się jako główna gwiazda popularnego serialu "Napisała: Morderstwo", który na antenie utrzymywał się od 1984 do 1996 roku. Ta produkcja przyniosła jej następne cztery Złote Globy za główną rolę w serialu dramatycznym i 12 nominacji do Emmy. Wcielała się tam w pisarkę, autorkę kryminałów, która regularnie rozwiązywała zagadkowe zbrodnie przed lokalną policją i innymi organami śledczymi.
Pokolenia młodych widzów poznały ją także jako panią Imbrykową w "Pięknej i Bestii" od Disneya - podkładała pod tą postać głos w angielskiej wersji językowej.
Choć przez lata Lansbury mieszkała w USA, to nie zapomniano o niej w ojczyźnie. Królowa Elżbieta II jeszcze w 1994 roku przyznała jej za szczególne zasługi dla sztuki Order Imperium Brytyjskiego, a 20 lat później uhonorowała ją tytułem Dama Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego (DBE) za zasługi dla brytyjskiej kinematografii i pracy charytatywnej.
Angela Lansbury miała dwóch mężów. Pierwsze małżeństwo z Richardem Cromwellem trwało ledwie rok i skończyło się rozwodem jeszcze w 1946 roku. Z Peterem Shawem wzięła ślub trzy lata później i związek ten był zdecydowanie bardziej udany. Para została razem aż do śmierci Shawa w 2003 roku. Mieli razem dwójkę dzieci - syna Anthony'ego i córkę Deidre.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.