Nie żyje Angela Lansbury. Legendarna aktorka miała 96 lat

Gwiazda popularnego serialu "Napisała: Morderstwo" Angela Lansbury zmarła zaledwie pięć dni przed 97. urodzinami. Była jedną z ostatnich gwiazd pokolenia Złotej Ery Hollywood, a jej kariera rozciągała się na przestrzeni blisko 80 lat. Laureatka Oscara za całokształt dokonań nominowana była do tej nagrody trzykrotnie, zaś w 2014 roku otrzymała tytuł szlachecki.

"Dzieci Lady Angeli Lansbury ze smutkiem są zmuszone ogłosić, że ich matka zmarła spokojnie w czasie snu o 1.30 nad ranem w swoim domu w Los Angeles" - ogłosiła wieczorem 11 października 2022 roku rodzina zmarłej. Była jedną z najbardziej nagradzanych aktorek w historii - poza honorowym Oscarem, otrzymała trzy nominacje do tej samej nagrody, z czego pierwszą przyznano jej niemal na początku kariery. Poza tym wygrała sześć Złotych Globów, pięć nagród Tony, a w 2022 roku wręczono jej także nagrodę Tony za całokształt osiągnięć. Angela Lansbury była także 18 razy nominowana do Emmy i raz do Grammy.

Zobacz wideo Za Krzysztofem Krawczykiem będziemy tęsknić wszyscy. Piosenki niektórych twórców nigdy się nie starzeją

Angela Lansbury nie żyje. Zmarła pięć dni przed 97. urodzinami

Angela Lansbury urodziła się 16 października 1925 w Londynie jako córka aktorki Moyny MacGill i polityka Edgara Lansbury. Jej rodzina przeprowadziła się w czasie II wojny światowej do USA, a ona sama aktorstwa uczyła się od 1940 roku już w Nowym Jorku. Do Hollywood przeprowadziła się już w 1942 roku, gdzie podpisała umowę z wytwórnią MGM. W kinie zadebiutowała rolą przestraszonej służącej Nancy Oliver w filmie "Gasnący płomień", za co od razu nominowano ją do Oscara.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Historia powtórzyła się, kiedy wcieliła się w Sibyl Vane w "Portrecie Doriana Graya" z 1945 roku. Ta kreacja przyniosła jej także Złote Globy za najlepszą rolę drugoplanową. Trzecią nominację do Oscara otrzymała w 1962 roku za rolę pani Iselin w "Przeżyliśmy wojnę", a także wygraną na gali Złotych Globów.

Angela Lansbury jeszcze w latach 50. zadebiutowała na Broadwayu, a jej pierwszą sztuką był "Hotel Paradiso". Kariera na deskach teatrów muzycznych przyniosła jej pięć prestiżowych nagród Tony, a do jej najbardziej znanych kreacji należy rola Nellie Lovett w musicalu "Sweeney Todd".

Niemniej udana była jej działalność w telewizji - w pamięci wielu widzów zapisała się jako główna gwiazda popularnego serialu "Napisała: Morderstwo", który na antenie utrzymywał się od 1984 do 1996 roku. Ta produkcja przyniosła jej następne cztery Złote Globy za główną rolę w serialu dramatycznym i 12 nominacji do Emmy. Wcielała się tam w pisarkę, autorkę kryminałów, która regularnie rozwiązywała zagadkowe zbrodnie przed lokalną policją i innymi organami śledczymi.  

Pokolenia młodych widzów poznały ją także jako panią Imbrykową w "Pięknej i Bestii" od Disneya - podkładała pod tą postać głos w angielskiej wersji językowej.

Choć przez lata Lansbury mieszkała w USA, to nie zapomniano o niej w ojczyźnie. Królowa Elżbieta II jeszcze w 1994 roku przyznała jej za szczególne zasługi dla sztuki Order Imperium Brytyjskiego, a 20 lat później uhonorowała ją tytułem Dama Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego (DBE) za zasługi dla brytyjskiej kinematografii i pracy charytatywnej.

Angela Lansbury miała dwóch mężów. Pierwsze małżeństwo z Richardem Cromwellem trwało ledwie rok i skończyło się rozwodem jeszcze w 1946 roku. Z Peterem Shawem wzięła ślub trzy lata później i związek ten był zdecydowanie bardziej udany. Para została razem aż do śmierci Shawa w 2003 roku. Mieli razem dwójkę dzieci - syna Anthony'ego i córkę Deidre.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: