Top 11 najważniejszych filmów o wampirach według Rotten Tomatoes

Październik to miesiąc, który stoi pod znakiem horrorów. Głównymi motywami tych filmów często są wilkołaki, zombie, czy inne zmutowane stworzenia. Jednak żaden potwór na ekranie nie jest aż tak intrygujący, jak wampir. Prezentujemy 11 najlepszych filmów z tymi krwiożerczymi postaciami według serwisu Rotten Tomatoes.

Wampiry to istoty, które od wieków były obecne w wierzeniach ludowych, a obecnie są postaciami głęboko zakorzenionymi w popkulturze. Ich obraz na przestrzeni dekad mocno ewoluował. Kiedyś były przedstawiane jako zdeformowane i przerażające bestie, bądź mroczni hrabiowie w pelerynach. A współcześnie często występują jako przystojni uwodziciele pełni seksapilu.   

Bez względu na to, które oblicze tych postaci jest waszym ulubionym, to z okazji miesiąca Halloween przedstawiamy ścisłą jedenastkę z Top 30 najlepszych filmów o wampirach według redakcji Rotten Tomatoes.

To serwis internetowy prezentujący podstawowe informacje o filmach oraz dotyczące ich opinie uznanych krytyków filmowych – członków różnych związków pisarzy i stowarzyszeń dziennikarzy-krytyków. Na podstawie ocen krytyków i użytkowników strony wyciągane są średnie (wyrażane w procentach). Minimum 75% pozytywnych opinii zapewnia miano "świeżego", czyli wartego oglądania. 

Więcej ciekawostek ze świata filmów i seriali znajdziesz na stronie Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Popkultura odc. 126

11. "Tylko kochankowie przeżyją" (2013) - 86%

Bohaterowie "Tylko kochankowie przeżyją" to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka - i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.

W rolach głównych: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Anton Yelchin, Mia Wasikowska

Reżyseria: Jim Jarmusch

 

10. "Dracula" (1992) - 77%

Vlad Palownik, załamany po tragicznej śmierci żony, która popełniła samobójstwo, podczas gdy on uczestniczył w wyprawie krzyżowej, zawiera pakt z szatanem. Uzyskuje nieśmiertelność i staje się wampirem – Draculą. Początkujący prawnik, Jonathan Harker wybiera się do Transylwanii, by dopełnić formalności związanych z zakupem posiadłości, w której Dracula zamierza zamieszkać w Londynie. Wampir, goszcząc młodego człowieka w swoim zamku, dostrzega wizerunek narzeczonej Harkera, która do złudzenia przypomina jego ukochaną. Wie, że wyprawa do Londynu musi dojść do skutku...

W rolach głównych: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves

Reżyseria: Francis Ford Coppola

 

9. "Horror Draculi" (1958) - 90%

Jonathan Harker, pod pretekstem współpracy przybywa do zamku hrabiego Draculi. Faktycznym celem wizyty jest jednak unicestwienie siejącego grozę wampira. Jednak Dracula odkrywa intencje Jonathana. Żądny zemsty, wyrusza na poszukiwanie jego narzeczonej, Lucy. Na szczęście w sprawę angażuje się doktor Van Helsing, współpracownik Harkera i wybitny znawca tematyki wampirycznej...

W rolach głównych: Peter Cushing, Christopher Lee, Michael Gough, Melissa Stribling

Reżyseria: Terence Fisher

 

8. "Dracula" (1931) - 94%

Hrabiego Draculę, mieszkającego w mrocznym, pełnym pajęczyn zamku w Transylwanii, ma odwiedzić Renfield z dokumentami umożliwiającymi hrabiemu wynajęcie opactwa Carfax. Podczas podróży urzędnika mają miejsce przerażające zdarzenia, które powodują, że Renfield popada w obłęd. Sam hrabia zajmuje mroczną posiadłość, położoną w pobliżu szpitala psychiatrycznego. Wampir, w poszukiwaniu krwi, rusza na nocne łowy.

W rolach głównych: Bela Lugosi, Edward Van Sloan, Dwight Frye, David Manners

Reżyseria: Tod Browning, Karl Freund

 

7. "Nosferatu wampir" (1979) - 95%

Wismar, XIX wiek. Jonathan Harker otrzymuje list od hrabiego Draculi z Transylwanii z prośbą o jak najszybszy przyjazd. Jego żona Lucy, mając złe przeczucia, początkowo nie zgadza się na wyjazd, jednak w końcu ulega. Wbrew pozorom to nie strach stanowi motyw przewodni filmu, lecz samotność. Wampir jest na wskroś ludzki; pragnie miłości i zrozumienia.

W rolach głównych: Klaus Kinski, Isabelle Adjani, Bruno Ganz, Roland Topor

Reżyseria: Werner Herzog

 

6. "Wampir" (1932) - 98%

Podróżujący przez kraj Allan Grey zatrzymuje się w gospodzie, której właściciel prosi gościa o pomoc w uporaniu się z wampirzycą prześladującą jego rodzinę. Każdy kolejny krok mężczyzny stawia przed nim coraz to nowe pytania, a jego samego prowadzi na skraj obłędu.

W rolach głównych: Julian West, Henriette Gérard, Jan Hieronimko, Maurice Schutz

Reżyseria: Carl Theodor Dreyer

 

5. "Straceni chłopcy" (1987) - 76%

Kiedy dwóch braci przeprowadza się wraz z matką do Santa Carla nie wiedzą, że zwyczajne z pozoru miasteczko skrywa mroczną tajemnicę. Część jego mieszkańców to wampiry, którzy szybko zarażają starszego z nich, Michaela, i wciągają go do swego grona. Na szczęście młodszy z rodzeństwa, Sam, wie jak poradzić sobie z tym problemem. Jego nowi kumple to zwariowani maniacy komiksów o wampirach, z czego Sam podśmiewa się za ich plecami. Teraz okazuje się, że ich pomoc stanowi jedyną szansę na odzyskanie starszego brata.

W rolach głównych: Jason Patric, Corey Haim, Dianne Wiest, Barnard Hughes

Reżyseria: Joel Schumacher

 

4. "Wywiad z wampirem" (1994) - 64%

Lata 90. XX-ego wieku, Los Angeles. Młody dziennikarz, Daniel Malloy, przeprowadza wywiad z Louisem. Nie jest to jednak zwyczajny wywiad, bowiem Louis żyje od ponad 200 lat jako wampir... Wszystko zaczęło się w 1791 roku w Luizjanie. Louis, wówczas 24-latek, cierpi po stracie żony i córki. Wciąż igra ze śmiercią wdając się w bójki. W końcu na jego drodze pojawia się Lestat. Louis poddaje się czarowi wampira i przyjmuje "mroczny dar". Odtąd musi nauczyć się żyć na nowo. Nie jest to jednak tak łatwe, jak mogło się z początku wydawać...

W rolach głównych: Tom Cruise, Brad Pitt, Antonio Banderas, Stephen Rea

Reżyser: Neil Jordan

 

3. "Co robimy w ukryciu" (2014) - 96%

Viago (379 l.), Deacon (183 l.), Vladislav (862 l.) i Petyr (8000 l.) mieszkają razem na przedmieściach współczesnego Wellington w Nowej Zelandii. Ich życie rozpoczyna się dopiero po zmroku, kiedy to opuszczają trumny i legowiska, by stawić czoła codzienności, która również dla wampirów bywa niełatwa. Nieśmiertelność i pragnienie świeżej ludzkiej krwi już dawno przestały być ich głównym zmartwieniem, bo współczesność stawia przed nimi nowe wyzwania. Grupa filmowców towarzyszy im podczas codziennych obowiązków, drobnych kłótni czy nocnych wyjść na miasto, które z błyskotliwym humorem uświadamiają nam, że choć ich serca przestały bić wieki temu, wciąż żywią gorące i bardzo ludzkie uczucia.

W rolach głównych: Jemaine Clement, Taika Waititi, Jonathan Brugh, Cori Gonzalez-Macuer

Reżyseria: Jemaine Clement, Taika Waititi

 

2. "Pozwól mi wejść" (2008) - 98%

Dwunastoletni Oskar jest wrażliwym, nieco bojaźliwym chłopcem, prześladowanym przez silniejszych kolegów z klasy. Jego rówieśniczka - blada i zawsze poważna Eli wychodzi z domu tylko w nocy. Spotykają się na blokowym podwórku szwedzkiego osiedla gdzieś na peryferiach miasta. Wraz z pojawieniem się dziewczynki, w okolicy zaczynają się dziać przerażające i trudne do wytłumaczenia rzeczy. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest krew. Zamkniętego w sobie chłopca, wydaje się to fascynować. Potrwa to dopóki Oskar nie odkryje, że Eli jest... wampirem.

W rolach głównych: Kåre Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar, Henrik Dahl

Reżyseria: Tomas Alfredson

 

1. "Nosferatu - symfonia grozy" (1922) - 97%

Thomas Hutter rozstaje się z ukochaną żoną Ellen i wyrusza do hrabiego Orloka, aby podpisać z nim umowę na sprzedaż domu w rodzinnym Wisborgu. Po drodze ludzie ostrzegają go przed hrabią, jednakże młody chłopak nie wierzy w historie o wampirze. Hutter dociera do zamku, gdzie czeka na niego spragniony krwi Nosferatu. Thomasa przed ostatecznym atakiem hrabiego-wampira ratuje Ellen, nie zdaje sobie jednak sprawy, że ściąga na siebie jego uwagę. Nosferatu wyrusza statkiem do Wisborga...

W rolach głównych: Max Schreck, Alexander Granach, Gustav von Wangenheim, Greta Schroeder

Reżyseria: F.W. Murnau

 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: