Anna Dymna zadziwia w "Wielkiej wodzie". Sprawdź inne filmy z udziałem aktorki, które trzeba zobaczyć

Jedną z najpopularniejszych polskich aktorek jest Anna Dymna. Filmy, w których wystąpiła, to znakomite produkcje, którym warto przyjrzeć się bliżej. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji ich zobaczyć, koniecznie nadrób zaległości.

Anna Dymna – filmy, w których grała ("Znachor", reż. Jerzy Hoffman, 1982)

Nie ulega wątpliwości, że jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek jest znakomita Anna Dymna. Filmy, w których grała, pozwoliły jej zaprezentować się z jak najlepszej strony, a ostatnio, 72-letnia gwiazda ponownie zaskoczyła widzów. Premiera nowego serialu Netflixa "Wielka woda" (premiera odbyła się 5 października), wprowadziła fanów aktorki w niemałe osłupienie. Metamorfoza, którą Anna Dymna przeszła do roli, naprawdę zaskakuje. Widzowie, chcący poznać najciekawsze kreacje aktorki, powinni znaleźć chwilę, by poznać historię, przedstawioną w "Znachorze". Aktorka w tym obrazie znakomicie wcieliła się w postać córki tytułowej postaci – Marię Wilczur.

Film obyczajowy w reżyserii Jerzego Hoffmana przedstawia losy znanego chirurga, Rafała Wilczura (Jerzy Bińczycki). Mężczyznę nieoczekiwanie opuszcza żona, która zabiera ze sobą również ich córkę – Marysię. Profesor Wilczur bardzo przeżywa całą sytuację, w rozpaczy upija się w knajpie, a następnie budzi się w rynsztoku z rozbitą głową i jak się okazuje – zupełnie nic nie pamięta. Po piętnastu latach błąkającego się po ulicy mężczyznę zatrzymuje policja. Wilczur, chcąc uratować się przed aresztowaniem, kradnie dokumenty z aktem urodzenia Antoniego Kosiby i od tej pory używa jego nazwiska. Wkrótce znajduje schronienie na wsi, gdzie zyskuje popularność jako miejscowy znachor.

W jakich filmach grała Anna Dymna ("Nie ma mocnych", reż. Sylwester Chęciński, 1974)

Zastanawiasz się, w jakich filmach grała Anna Dymna? Jedną z ról, która w szczególności zapadła w pamięci widzów, jest wykreowana przez nią Ania Pawlakówna, czyli wnuczka Pawlaka i Kargula ze znakomitej komedii obyczajowej w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego – "Nie ma mocnych".

Kultowa polska komedia obyczajowa "Nie ma mocnych" to kontynuacja filmu z 1967 roku, "Sami swoi" (reż. Sylwester Chęciński). Obraz przedstawia dalsze perypetie bohaterów – Kargula (Władysław Hańcza) i Pawlaka (Wacław Kowalski). Schorowany Pawlak ma nadzieję, że jego osiemnastoletnia wnuczka Ania (Anna Dymna), zajmie się jego ziemią. Mężczyźni postanawiają wydać dziewczynę za mąż, wbrew woli jej rodziców. Idealnym kandydatem na męża dla Ani okazuje się młody technik specjalizacji rolnictwa – Zenek.

Zobacz wideo Popkultura odc. 127

Anna Dymna – w jakich filmach grała ("Trędowata", reż. Jerzy Hoffman, 1976)

Poznaj lepiej kreacje aktorskie polskiej sławy i przekonaj się, w których wartych uwagi produkcjach wystąpiła Anna Dymna. W jakich filmach grała? W jej bogatej filmografii znalazły się zarówno znakomite komedie, jak i filmy obyczajowe, dramaty historyczne czy melodramaty. Produkcją, która szczególnie zapadła w pamięć widzom jest obraz w reżyserii Jerzego Hoffmana – "Trędowata". Anna Dymna wcieliła się w tym filmie w hrabiankę, Melanię Barską.  

Poszukując najlepszych filmów z Anną Dymną, nie można zapomnieć o "Trędowatej". Melodramat przedstawia historię Ordynata Michorowskiego (Leszek Teleszyński), który zakochuje się z wzajemnością w guwernantce, Stefanii Rudeckiej (Elżbieta Starostecka). Podział klasowy stanowi jedynie wielki problem na drodze do ich szczęścia. Pewnego dnia Stefania odnajduje jednak bukiecik, z którego dowiaduje się, że sfery wyższe nazywają ją "trędowatą".

Filmy z Anną Dymną: pozostałe produkcje, które zasługują na uwagę

Filmy z Anną Dymną to liczne produkcje, zrealizowane przez najznakomitszych polskich reżyserów: Andrzeja Wajdę, Jerzego Hoffmana, Barbarę Sass czy Tadeusza Konwickiego. Obrazy, w których Anna Dymna miała okazję pokazać się publiczności od jak najlepszej strony, to historie, poruszające różne tematy. Aktorka niejednokrotnie udowodniła, że jest w stanie znakomicie poradzić sobie z każdym zadaniem, a jej uroda, hipnotyzujące spojrzenie i  talent sprawiły, że publiczność szybko ją pokochała.

Zobacz, jak rozwijała się na ekranie jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek, sięgając zarówno po doskonałe realizacje sprzed lat, jak i po nowsze obrazy. Dzięki nim przyjrzysz się najlepszym kreacjom aktorskim Anny Dymnej, która ma w swoim artystycznym dorobku wiele ról filmowych, serialowych, a także teatralnych.

  • "5 i 1/2 Bladego Józka", reż. Henryk Kluba, 1971
  • "150 na godzinę", reż. Wanda Jakubowska, 1971
  • "Jak daleko stąd, jak blisko", reż. Tadeusz Konwicki, 1971
  • "Wesela nie będzie", reż. Waldemar Podgórski, 1978
  • "Do krwi ostatniej", reż. Jerzy Hoffman, 1978
  • "Dolina Issy", reż. Tadeusz Konwicki, 1982
  • "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", reż. Janusz Majewski, 1982           
  • "Ostrze na ostrze", reż. Tadeusz Junak, 1983
  • "Tylko strach", reż. Barbara Sass, 1994
  • "Dzień babci", reż. Miłosz Sakowski, 2015 (film krótkometrażowy)  

Zobacz też: Film wojenny - Netflix zaprasza na seans. Najciekawsze produkcje dla fanów tematyki wojennej

Więcej o: