Jan Himilsbach urodził się 31 listopada albo w maju. Teorie dotyczące pomyłki są dwie

Jan Himilsbach to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego kina. Kamieniarz, grabarz, aktor, scenarzysta i pisarz od urodzenia był wyjątkowy - miał urodzić się 31 listopada, choć takiego dnia przecież nie ma.

W metryce Jan Himilsbach miał mieć wpisaną taką datę (31 listopada 1931 roku), chociaż listopad ma zaledwie 30 dni. Teorie dotyczące tej pomyłki są przynajmniej dwie. Pierwsza mówi o zwykłej pomyłce urzędniczki, druga odpowiedzialnością obciąża ojca noworodka, który miał zbyt mocno świętować narodziny syna przed pójściem do urzędu. 

Kiedy urodził się Jan Himilsbach? Trudno powiedzieć. Zgadza się tylko miejscowość

Sam Himilsbach miał mówić "jeden dzień w tą, jeden dzień w tamtą, co za różnica". W dodatku sam z upodobaniem mącił w swoim życiorysie - np. podawał zresztą jeszcze inne daty - miał urodzić się, w zależności od wersji, między 1 a 3 maja 1931 roku. Pewna była za to miejscowość: Mińsk Mazowiecki.

Także data śmierci Himilsbacha jest niedokładna - zmarł 11 lub 12 listopada 1988 roku. Według jednej z wersji, stało się to w melinie przy ul. Górnośląskiej w Warszawie, w trakcie kilkudniowego picia (Himilsbach mierzył się z chorobą alkoholową), w obecności jego przyjaciela, aktora Zdzisława Rychtera. Żona zmarłego, nazywana Basicą, utrzymywała jednak, że zmarł na serce w trakcie wizyty u sąsiadów, których miał często odwiedzać, by z nimi pogadać i wypić "może małe piwo". W tamtym czasie miał pić sporadycznie i niewiele.  

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Himilsbach zasłynął m.in. dzięki występowi w filmie "Rejs" Marka Piwowskiego z 1970 roku. Zazwyczaj był obsadzany w epizodach. W jego filmografii są takie tytuły jak: "Jezioro osobowości", "Stawiam na Tolka Banana", "Wniebowzięci" (jeden z jego scenariuszy), "Nie ma róży bez ognia", "Wiosna panie sierżancie", "Daleko od szosy", "Brunet wieczorową porą", "Przepraszam, czy tu biją?", "Rodzina Leśniewskich" czy "Pan Kleks w kosmosie". Jego debiut literacki przypada na 1951 rok - wtedy opublikował pierwszy wiersz. W 1959 roku debiutował jako prozaik.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: