Disney+ pokazał pierwszą bajkę o dziewczynce z nadwagą. Obejrzałam ją z synami i chcemy takich więcej

"Reflect" to kilkuminutowa animacja, która zedebiutowała jako część drugiej serii krótkometrażowych produkcji "Short Circuit". Bohaterką jest mała dziewczynka, która chodzi na lekcje baletu i zmaga się z dysmorfofobią.

Bianca pląsa szczęśliwa w sali baletowej przed rozpoczęciem lekcji i pojawieniem się nauczycielki baletu oraz szczuplejszych koleżanek. Wystarczy jedno zdanie:

Wciągnij brzuch, głowa do góry.

I dziewczynka wpada w ciemną otchłań.

Zobacz wideo "Short Circuit". Sezon 2 [ZWIASTUN]

Twórczyni: Jestem osobą bardzo ciałopozytywną, ale na poziomie osobistym jest to trudniejsze

Twórczyni animacji "Reflect" Hillary Bradfield mówi, że jej film jest o ciałopozytywności, a pomysł na niego wziął się z myślenia o własnej filozofii ciała. Przyznaje:

Ogólnie jestem osobą bardzo ciałopozytywną, ale na poziomie osobistym jest to trudniejsze.

Cielesne zaburzenie dysmorficzne, nazywane też dysmorfofobią to zaburzenie psychiczne, którego cechą charakterystyczną jest ciągłe przekonanie o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała. Niezależnie od tego, czy obiektywnie taka cecha występuje, czy nie, i czy inni rzeczywiście ją zauważają.

Co przez tę animację chciałaby przekazać Bradfield? - Kiedy widzowie obejrzą film, mam nadzieję, że pomyślą lepiej o sobie, i o tym, jak wyglądają, że zaakceptują czekające ich trudności - mówi. Twórczyni wcześniej pracowała m.in. przy "Krainie lodu 2" i "Nasze magiczne Encanto" - animacjach, które także budują w dziewczynkach poczucie własnej wartości. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Już np. przy "Naszym magicznym Encanto" Tik tok pokochał siostrę głównej bohaterki (pierwszej "księżniczki Disneya" w okularach) - wysoką i niezwykle silną Luisę. Wiele widzek zobaczyło w niej siebie.

Te kilka minut "Reflect" to i piękna animacja, i pięknie opowiedziana historia. Obejrzałam ją z dwoma synami: dziewięcio- i niespełna pięciolatkiem. "Dziewczynka pokonuje stres", "ładnie tańczy" - czyż to nie fajna recenzja tej produkcji? Oby więcej takich mądrych bajek.

Nie tylko nam się podobało. W sieci przybywa opinii. Jedna z nich brzmi: 16-letnia ja chciałaby zobaczyć ten krótki metraż od Disneya zanim zrezygnowałam z lekcji baletu, bo nie chciałam być "tą grubą dziewczyną w klasie". Cieszę się, że młodsze dziewczyny mają taką bajkę. 10/10 dla "Reflect".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: