aczynała od śpiewania ze starszym bratem w zespole ulicznym i pracy w radiu, była też służącą i kelnerką. W latach 30., z 20 dolarami w kieszeni, przeniosła się do Los Angeles, gdzie zaprzyjaźniła się z takimi gwiazdami, jak Bette Davis, Joan Crawford, Ronald Reagan czy Clark Gable. To właśnie ten ostatni namówił ją do wzięcia udziału w przesłuchaniach do roli służącej, Mammy w "Przeminęło z wiatrem". Tak Hattie McDaniel została pierwszą czarnoskórą aktorką, która zdobyła Oscara.
Więcej podobnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Rola Mammy, czyli służącej Scarlett O'Hary w ekranizacji powieści Margaret Mitchell, przyniosła jej sławę. To nie były jednak łatwe czasy dla czarnoskórych aktorów w Ameryce. Clark Gable zagroził, że zrezygnuje z udziału w filmie, jeśli z planu nie znikną tabliczki informujące o segregacji rasowej. Był największą gwiazdą, więc wytwórnia spełniła jego żądanie. Gdy Hattie McDaniel nie otrzymała zaproszenia na uroczystą premierę "Przeminęło z wiatrem", Gable zagroził bojkotem. Aktorka miała go podobno przekonać, by tego nie robił.
Premiera odbyła się w Atlancie, w kinie przeznaczonym "wyłącznie dla białych". Wytwórnia obawiała się zamieszek, jeśli zaprosi czarnoskórą aktorkę. McDaniel po premierze filmu w grudniu 1939 roku otrzymała telegram od autorki powieści, Margaret Mitchell:
Żałuję, że nie mogłaś usłyszeć tych owacji
Za rolę Mammy McDaniel otrzymała w 1940 roku nominację do Oscara i została pierwszą czarnoskórą aktorką, która zdobyła statuetkę. Segregacja rasowa prawie przeszkodziła aktorce w udziale w uroczystości. Hotel, w którym organizowano wręczenie nagród, był rówież przeznaczony "wyłącznie dla białych". Selznick razem z wytwórnią MGM zmusili organizatorów do zmiany. W kącie sali ustawiono specjalny stolik dla Hattie McDaniel, jej agenta oraz ochroniarza.
Hattie McDaniel nigdy nie wypowiadała się na tematy polityczne. Zarzucano jej, że rolami takimi, jak Mammy, powiela stereotypy o czarnoskórych Amerykanach. McDaniel wolała jednak być pragmatyczna. – Wolę grać służącą i zarabiać 700 dolarów tygodniowo, niż być służącą i zarabiać 7 dolarów tygodniowo. – stwierdziła. Wystąpiła w 300 filmach, ale tylko w 83 jej nazwisko pojawiło się w napisach końcowych. Akrotka zmarła 26 października 1952 roku, po walce z nowotworem piersi.