W tym niemieckim dramacie Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia wojny przemienia się w desperację i strach, gdy walczą w okopach o swoje życie. Produkcja jest niemieckim kandydatem do Oscara, a na Netfliksie zadebiutowała 28 października. Trzy dni później to najchętniej oglądany film wśród polskich użytkowników.
Główną rolę w netfliksowym "Na Zachodzie bez zmian" gra 27-letni Szwajcar Felix Kammerer. Jego rodzicami są śpiewacy operowi Angelika Kirchschlager i Hans Peter Kammerer. W tym momencie produkcja wyprzedza w zestawieniu najpopularniejszych filmów w Polsce "Dobrego opiekuna" z Jessiką Chastain.
Film w reżyserii Edwarda Bergera jest oparty na znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. Na jej początku autor napisał:
Książka ta nie ma być oskarżeniem ani też wyznaniem. Ma tylko podjąć próbę udzielenia wieści o pokoleniu, które wojna zniszczyła - nawet gdy uchroniło się przed jej granatami.
Pierwsze niemieckie wydanie ukazało się w styczniu 1929 roku i w ciągu roku rozeszło się w samych Niemczech w milionie egzemplarzy, a kolejny milion sprzedał się za granicą (w Polsce książka ukazała się w 1930 roku).
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
"Na Zachodzie bez zmian" Remarque'a jest uważana za świadectwo tego, jakim okrucieństwem jest wojna, a także powieścią antywojenną. Jej wymowa była nie na rękę nazistom, dlatego na rozkaz Josepha Goebbelsa, ówczesnego ministra propagandy, w 1933 roku zabronili wydawania dzieł Remarque’a i publicznie palili jego książki. Kłamali także, że Remarque tak naprawdę nie służył na froncie I wojny światowej, a w dodatku był potomkiem francuskich Żydów.
To była pierwsza - i mistrzowska literacko - próba opisania piekła wojny z perspektywy żołnierza walczącego po stronie, która wywołała I wojnę światową. Remarque stworzył tę powieść na podstawie własnych doświadczeń. Należał do tzw. straconego pokolenia 18- i 19-latków, którzy prosto ze szkoły trafili do armii. Namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny, z uśmiechem na twarzach i dumnie wypiętymi piersiami zaciągali się do wojska, w którym szybko przekonywali się, że są tylko trybikami w machinie wojennej i zabijają podobnych sobie młodych ludzi, siedzących w okopach naprzeciwko.
Już rok po premierze książki powstała pierwsza ekranizacja. Film w reżyserii Lewisa Milestone'a, który był amerykańską produkcją, zdobył dwa Oscary, w tym dla najlepszego filmu. W 1979 roku premierę miała koprodukcja amerykańsko-brytyjska przeznaczona dla telewizji. Tamte były zdecydowanie wierniejsze oryginałowi. Scenariusz współtworzony przez Bergera pominął lub pozmieniał pewne elementy.
<<Reklama>> Ebook i audiobook "Na zachodzie bez zmian" Mariii Remarque są dostępne na Publio.pl >>
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina