Grał Leszka w "Daleko od szosy". Ostrzegano go przed tą rolą, ale on "nie miał zbyt wiele do stracenia"

"Daleko od szosy" to kultowy polski serial z lat 70. Krzysztof Stroiński, wcielający się w Leszka po latach wypowiedział się na temat roli, która przyniosła mu największą popularność.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Krzysztof Stroiński to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów z lat 70. Pomimo rzeszy fanów, mężczyzna dba o swoją prywatność i rzadko udziela wywiadów. Co wiemy o życiu jednej z najbardziej kultowych postaci polskiego kina i serialu?

Zobacz wideo Rola Leszka z Daleko od szosy go zaszufladkowała? Tak dziś wygląda życie Krzysztofa Stroińskiego

Od teatru po serial. Tak zaczynała się kariera Krzysztofa Stroińskiego

Krzysztof Stroiński urodził się 9 października 1950 roku. Oprócz gry aktorskiej mężczyzna wiązał swoją przyszłość z... geologią. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi skupił się wyłącznie na pierwszej z powyższych ścieżek kariery. Na początku występował na deskach wielu teatrów. Swój filmowy debiut zaliczył w produkcji "Pierścień księżnej Anny" z 1970 roku. Pierwszym głośnym dziełem, w którym wystąpił był "Pójdziesz ponad sadem" wyreżyserowane przez Waldemara Podgórskiego.

Prawdziwą sławę przyniosła mu ikoniczna rola Leszka w serialu "Daleko od szosy". Wcielenie się w postać targanej przez swoje uczucia wobec dwóch kobiet nie było dla Stroińskiego proste. W wywiadach przyznawał, że w rzeczywistości skrajnie różni się od odgrywanego bohatera. - Mój charakter nie całkiem przystaje do osobowości, którą miałem stworzyć, ale chyba o tę konfrontację chodziło reżyserowi. - podkreślał.

 

Ponadto wielu ludzi odradzało mu przyjęcie tej roli. - Bardzo wiele osób ostrzegało mnie, że taka rola zbyt wiąże aktora z określoną postacią, że odcina go od innych propozycji. To są problemy aktorów, którzy mogą mówić o kłopotach bogactwa. Ja nie otrzymuję takich ilości propozycji filmowych i nie miałem zbyt wiele do stracenia. - komentował aktor. 

Przez wiele lat był dla widzów Leszkiem z "Daleko od szosy". Czy rola zaszufladkowała Krzysztofa Stroińskiego?

Przez wiele lat Krzysztof Stroiński kojarzony był widzów jako Leszek. W jednym z wywiadów przyznał, że rola przez jakiś czas kosztowała go utratą poważnych angażów w filmach. - Zyskałem sympatię i rozpoznawalność, ale straciłem kontakt z filmem i miałem długą przerwę. Wróciłem filmem Macieja Dejczera "300 mil do nieba" pod koniec lat 80. - podsumował aktor. 

Pomimo tego, wiele osób z branży filmowej docenia kunszt Krzysztofa Stroińskiego. Każda z odgrywanych przez aktora postaci jest wielopoziomowa i przyciąga uwagę. Oprócz roli Leszka Stroiński zagrał także w takich filmach jak "Pitbull", "Anatomia Zła", "Rysa", czy też "80 milionów". 

Czy można więc stwierdzić, że postać Leszka zaszufladkowała aktora? Niekoniecznie. Każda z dobieranych przez Stroińskiego ról widocznie się różniła. Jak sam przyznaje, gra w "Daleko od szosy" przez jakiś czas miała negatywny wpływ na rozwój jego kariery, jednak dziś, patrząc na listę produkcji z udziałem Stroińskiego, nie można ograniczać jego popularności wyłącznie do roli w kultowym serialu.

Więcej o: