Grób Zgredka z "Harry'ego Pottera" istnieje! Mugole go odwiedzają i zostawiają przy nim skarpetki

Symboliczny grób Zgredka z "Harry'ego Pottera" znajduje się na plaży Freshwater West w Walii. Nagrobek jest dziełem fanów sagi o młodym czarodzieju. Od 2018 roku pomnik upamiętniający skrzata odwiedza masa turystów. Co ciekawe, często zostawiają przy nim skarpetki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zgredek jest ulubieńcem wielu fanów "Harry'ego Pottera". Jego bohaterska śmierć w ostatniej części sagi była niezwykle bolesna dla widzów. Z tego powodu, tak wiele osób odwiedza jego symboliczny grób. Popularność domowego skrzata niestety ma także złe strony. Dbająca o przyrodę organizacja National Trust ostrzega turystów przed poważnym problemem.

Zobacz wideo Wszyscy wiemy, jak zmienili się główni bohaterzy "Harry'ego Pottera". Drugoplanowych postaci dziś nie poznacie!

Gdzie leży grób Zgredka? Fani postanowili uczcić śmierć skrzata

Za powstanie symbolicznego grobu Zgredka odpowiadają fani książek J.K Rowling. Grupa wielbicieli przygód Harry'ego Pottera, po obejrzeniu ostatniej ekranizacji, odszukała miejsce, w którym kręcono scenę pochówku skrzata. Plaża Freshwater West znajduje się niedaleko Pembrokeshire, oddalonym o około dwie godziny autem od stolicy Walii - Cardiff. Entuzjaści powieści o młodym czarodzieju odwzorowali nagrobek pokazany w filmie.

W ciągu kilku lat symboliczny grób stał się sporą atrakcją dla fanów sagi. Wielu turystów odwiedza to miejsce, zostawiając przy nagrobku skarpetki i inne elementy garderoby. W książkach taki gest oznaczał uwolnienie skrzata domowego spod władzy obecnego pana. Jak się okazuje, pozostawianie pamiątek na plaży szkodzi jej faunie i florze. Problemem zainteresowała się nawet brytyjska organizacja zajmująca się ochroną przyrody. National Trust zaproponowała, aby przenieść pamiątkowy grób w inne miejsce. 

 

Czy grób Zgredka zostanie przeniesiony? Fani nie zgadzają się z decyzją organizacji

Propozycja National Trust spotkała się z głośnym sprzeciwem fanów Harry'ego Pottera. Reakcja entuzjastów dzieł J.K. Rowling wyraźnie wpłynęła na finalną decyzję organizacji. W swoim oświadczeniu ekolodzy postanowili nie przenosić symbolicznego grobu. Jednocześnie, National Trust zniechęcił turystów do zostawiania pamiątek na plaży Freshwater West. 

Pomnik Zgredka pozostanie w Freshwater West, aby ludzie mogli się nim cieszyć. Prosimy jednak odwiedzających o robienie wyłącznie zdjęć. Pozostawione przedmioty, takie jak skarpetki i inne drobiazgi, jak również odpryski farby z pomalowanych kamieni mogą przedostać się do środowiska morskiego i zagrozić dzikim zwierzętom.
Więcej o: