Polacy licznie ruszyli do kin. Podczas Święta Kina padł rekord frekwencji

Święto Kina powróciło na mapę filmowych wydarzeń w Polsce po trzyletniej przerwie. Tegoroczna edycja okazała się wielkim frekwencyjnym sukcesem, ponieważ blisko pół miliona osób w niedzielę 30 października odwiedziło kina w całej Polsce.

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Nowe Kina, podczas całego weekendu, kiedy trwało Święto Kina, wszystkie kina w Polsce sprzedały blisko 800 tysięcy biletów. Takiego dobrego wyniku nie było od weekendu walentynkowego w lutym 2020 roku.

Więcej informacji ze świata filmów i seriali znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Great September, czyli kilkanaście scen, ponad sto zespołów oraz spotkania przedstawicieli kultury i biznesu

Jakiś śródtytuł

Ani w obecnym roku, ani w 2021 roku, frekwencja nigdy nie była aż tak liczna. Ostatnio Polacy tak licznie poszli do kina w lutym 2020 roku, kiedy w dniach 14-16 lutego trwał kinowy weekend walentynkowy. Wówczas frekwencja zbliżyła się nawet do miliona, a numerem jeden w kinach był wtedy dramat erotyczny "365 dni", który powstał na podstawie powieści Blanki Lipińskiej. 

Organizatorami wydarzenia były największe sieci multipleksów, czyli: Cinema City, Helios, Multikino oraz zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Nowe Kina, a partnerem wydarzenia był Polski Instytut Sztuki Filmowej. W Święcie Kina mogły wziąć udział także kina niezależne. W tegorocznej edycji do akcji przystąpiło ponad 160 kin, które wyświetlały filmy w cenie 10 zł na ponad 1000 ekranach.

W oświadczeniu przesłanym mediom, organizatorzy Święta Kina napisali: 

Dziękujemy gorąco wszystkim widzom za tak wysoką frekwencję. Tak jak oni wiemy, że duży ekran jest wciąż najlepszym miejscem do oglądania filmów, a kina - przestrzenią do wspólnego przeżywania opowiadanej historii i spędzania czasu z bliskimi

Dużym zaskoczeniem jest najchętniej oglądany film podczas Święta Kina. Okazał się nim horror "Egzorcyzmy siostry Ann" w reżyserii Daniela Stamma. Na pewno w uzyskaniu pierwszego miejsca  pomógł temu tytułowi fakt, że był to jego weekend otwarcia oraz to, że Święto Kina wypadło w tym roku w przeddzień Halloween. Film zobaczyło na starcie aż 130,4 tysiąca widzów.

Drugim najpopularniejszym tytułem Święta Kina okazała się ekranizacja komiksu "Black Adam", która zgromadziła 127,9 tys. widzów. Przed tygodniem ekranizacja komiksu, bez wsparcia promocji cenowej, zebrała 119,3 tys. osób. Film ten obejrzało już blisko 300 tys. widzów. 

Natomiast na trzecim miejscu uplasował się film dokumentalny o życiu zmarłej aktorki Annie Przybylskiej, czyli "Ania". Ten film podczas Święta Kina zobaczyło 58,4 widzów, a ogółem zobaczyło ją już blisko 550 tys. osób. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina 

Więcej o: