Aktorka grająca Lamię Reno w "Seksmisji" ma już 68 lat! Wiemy, czym obecnie się zajmuje

Choć marzyła o byciu polonistką, miłość do kolegi z roku zmieniła bieg jej życia. Rola Lamii Reno w "Seksmisji" przyniosła jej rozpoznawalność i sprawiła, że z nieśmiałej dziewczyny stała się gwiazdą kina.

Bożena Stryjkówna urodziła się w 1954 roku w Warszawie. Studiowała polonistykę na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i to z tym zawodem wiązała swoją przyszłość. W trakcie studiów związała się z Juliuszem Machulskim, który był jej kolegą z roku. Mężczyzna zdecydował się przerwać studia i spróbować swoich sił na wydziale reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Z miłości do Machulskiego Stryjkówna porzuciła polonistykę, by przeprowadzić się z ukochanym. Rozpoczęła studia aktorskie, które z powodzeniem ukończyła w 1978 roku.

Od nieśmiałej dziewczyny do gwiazdy kina. Rola życia czy przekleństwo?

Bożena Stryjkówna zadebiutowała tytułową rolą w spektaklu "Szalona Greta". Na filmowym ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1981 roku w filmie "Ware die Erde nicht rund?" w reżyserii Iris Gusner. Jednak to rola Lami Reno z Archeo w kultowej komedii "Seksmisja" Juliusza Machulskiego, przyniosła jej największą popularność.

Pamiętacie Lamię Reno z filmu 'Seksmisja'? Grająca ją aktorka ma dziś 67 lat. Wiemy czym się zajmujePamiętacie Lamię Reno z filmu 'Seksmisja'? Grająca ją aktorka ma dziś 67 lat. Wiemy czym się zajmuje Seksmisja

Eteryczna blondynka szybko stała się ulubienicą widzów i wróżono jej wielką karierę. Niestety aktorka już więcej nie pojawiła się na ekranie. Otrzymywała role, które były poniżej jej ambicji. Niesprzyjającym okazał się również fakt, iż reżyser filmu był prywatnie jej mężem. W kuluarach plotkowano, że rola została napisana specjalnie pod jej predyspozycje i umiejętności. Stryjkówna zdecydowała się zatem zniknąć z branży filmowej i poświęciła się graniu w teatrze.

Czym dzisiaj zajmuje się Bożena Stryjkówna? Jak potoczyły się losy aktorki?

Bożena Stryjkówna, mimo nieobecności na ekranach, była stale obecna w środowisku artystycznym. Przez lata występowała na deskach Teatru Ochota. W międzyczasie przejęła również funkcję zastępcy dyrektora artystycznego, a następnie podjęła się pracy jako kierownik Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty.

Obecnie swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi twórcami, udzielając konsultacji aktorskich na potrzeby produkcji filmowych. Współpracowała z twórcami filmów t.j. "Ikar. Legenda Mietka Kosza", "Robal" i "Chce się żyć". 

 
Zobacz wideo "Ikar. Legenda Mietka Kosza" - ZWIASTUN. Dawid Ogrodnik jako niewidomy geniusz fortepianu

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: