Grał Witię Pawlaka w filmie "Sami swoi". Po sukcesie serii aktor wyemigrował do USA na 20 lat

Jerzego Janeczka większość widzów pamięta z "Samych swoich". Aktor wcielił się w produkcji w postać Witii, czyli syna Kazimierza Pawlaka. Oprócz roli w kultowej komedii artysta wystąpił także w wielu innych filmach i spektaklach.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Każdy, kto oglądał trylogię "Samych swoich", z pewnością pamięta Witię Pawlaka. Popularna postać na stałe wpisała się na listę kultowych ról komediowych. Jednak odgrywający ją Jerzy Janeczek to nie tylko gwiazda polskiego filmu. Artysta przez wiele lat święcił triumfy i rozwijał karierę w kinie i teatrze.

Zobacz wideo Nie tylko "Dumka na dwa serca". Polski film piosenką stoi

Zadebiutował w teatrze. Największą sławę przyniosły mu filmy

Jerzy Janeczek ukończył łódzką Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w 1968 roku. Po raz pierwszy wystąpił przed publicznością na deskach Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego. Aktor wziął udział w spektaklu "Róża" na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego. Wcielił się wtedy w role Robotnika i Pana wykształconego. Grę Janeczka można było też podziwiać na scenach teatrów w Kaliszu, Koszalinie oraz Warszawie. Jednak prawdziwą sławę przyniosło mu kino i role w serialach.

W dorobku Jerzego Janeczka można zobaczyć takie tytuły, jak: "07 zgłoś się", "Stawka większa niż życie", "Kochaj albo rzuć", czy, oczywiście, "Sami Swoi". Za rolę Witii otrzymał nagrodę honorową pod postacią Kryształowego Granatu na VI Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Pod koniec lat 80. aktor wyemigrował do USA. Dopiero po 20 latach na obczyźnie wrócił do kraju. Artysta od razu dostał angaż w kilku filmach oraz w Teatrze Polskiego Radia.

Po dwóch dekadach wrócił do aktorstwa. Jego ostatni film ukazał się w 2022 roku 

Po powrocie do kraju Jerzy Janeczek zagrał w takich filmach jak "Supernova", "Kobiety Mafii", a także w netfliksowym hicie "Dawid i Elfy". Niestety, 12 lipca 2021 roku Związek Artystów Scen Polskich powiadomił o śmierci aktora. Ostatnia produkcja, w której zagrał, to "Każdy wie lepiej". Film wszedł do kin 5 sierpnia 2022. 

Więcej o: