Gwiazda kina, a w tle niechciana ciąża i uzależnienie. Jak dziś wygląda Whoopi Goldberg?

Whoopi Goldberg to wszechstronnie uzdolniona artystka. Od prawie czterech dekad zachwyca na ekranie i rozśmiesza widzów. Osiąga liczne zawodowe sukcesy i jest doceniana za swoje artystyczne wybory. W życiu prywatnym nie miała tyle szczęścia, a droga do spełnienia marzeń była wyboista. Aktorka ma za sobą trudne dzieciństwo, trzykrotny rozwód i walkę z uzależnieniem.

Caryn Elaine Johnson, znana jako Whoopi Goldberg, urodziła się w 1955 roku w Nowym Jorku i od dzieciństwa marzyła o tym, by zostać aktorką. 

Trudne dzieciństwo. Początki nie były łatwe

Zadebiutowała w wieku 8 lat w inscenizacji wystawianej na scenie nowojorskiego teatru Helena Rubenstein Children’s Theatre. Wychowywana przez samotną matkę dziewczyna, mimo wielu talentów, miała problemy z nauką, a to w połączeniu z prześladowaniem ze strony rówieśników i nauczycieli sprawiło, że rzuciła szkołę na wczesnym etapie edukacji.

Zanim pojawiła się na ekranie, walczyła z uzależnieniem. Jej życie to gotowy scenariusz na film

Whoopi nigdy nie ukrywała, że zmagała się z uzależnieniem od narkotyków — Takie były czasy. Ćpanie było modne — wspominała. Mówiono nawet, że w wieku 13 lat zaszła w ciążę i samodzielnie dokonała aborcji, jednak w tej sprawie aktorka nie zabrała głosu. By zerwać z uzależnieniem, poszła na odwyk. — Wszyscy ludzie, którzy robili to samo co ja, umarli. To oni mnie uratowali — wspomina w rozmowie z "People" moment, w którym zdecydowała się na leczenie.

Po zakończonej terapii zaczęła dawać pokazy komediowe w klubach nocnych. W międzyczasie pracowała jako murarka, kasjerka i sprzątaczka, a nawet znalazła zatrudnienie w zakładzie pogrzebowym, gdzie wykonywała makijaże zmarłym.

Zobacz wideo Steven Spielberg podjął się nakręcenia nowej wersji musicalu "West Side Story" [ZWIASTUN]

Od zakładu pogrzebowego do Oscara. Początek prawdziwej kariery

Niewątpliwy rozgłos przyniósł jej autorski program komediowy "The Spook Show", w którym poruszała kwestie rasowe. Zadebiutowała w filmie Stevena Spielberga "Kolor Purpury" w 1985 roku. Za rolę Celie Johnson otrzymała nominację do Oscara i została uhonorowana Złotym Globem. Prawdziwy przełom w jej karierze nastąpił w 1990 roku za sprawą roli w melodramacie "Uwierz w ducha", za którą Goldberg otrzymała Oscara i Złoty Glob, a to zaledwie kilka spośród wielu jej wyróżnień.

Na swoim koncie ma udział w wielu produkcjach t.j. "Zakonnica w przebraniu", "Długa droga do domu", "Włamywaczka", "Made in America" czy "Serce Klary". Jest autorką serialu "Whoopi" emitowanego przez TV NBC. Sprawdziła się również w roli prezenterki - trzykrotne prowadziła ceremonię Oscarową.

Nie miała szczęścia w miłości. "Nie kochałam żadnego z moich mężów". 

Choć zawodowo jest artystką kompletną, to w miłości nie miała tyle szczęścia. Pierwszym mężem Whoopi był jej opiekun z odwyku, Alvin Martin, a owocem tego związku była córka, Alexandrei. Po raz drugi stanęła na ślubnym kobiercu u boku operatora filmowego, Davida Claessena, jednak po dwóch latach para rozwiodła się. Jej ostatnie małżeństwo z Lyle Trachtenbergiem trwało zaledwie rok. - (…) nie kochałam żadnego z moich mężów. Wychodziłam za mąż, bo myślałam, że poukładane, normalne i przewidywalne życie da mi szczęście. — twierdziła.

Nie tylko artystka, ale i działaczka społeczna. Czym zajmuje się Whoopi?

Whoopi wciąż zajmuje się aktorstwem, jednak to nie jedyne jej zajęcie. Od lat rekordy oglądalności bije jej autorskie talk-show "The View", w którym porusza niewygodne tematy. Goldberg udziela się również charytatywnie. Za swoje zasługi została mianowana honorowym ambasadorem dobrej woli UNICEF. Na jej wsparcie może liczyć również społeczność LGBT. Whoopi angażuje się w walkę o ich prawa, za co otrzymała nagrodę "Sojuszniczki dla Równości".

 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: