Zofia Czerwińska będzie miała nowy nagrobek. Pojawiła się także prośba do fanów

Aktorka Zofia Czerwińska zmarła w 2019 roku. Teraz pojawiły się plany, aby wykonać dla niej nowy nagrobek. Taką informacją podzielił się jej wieloletni przyjaciel Mariusz Szczygieł, który planuje tego dokonać wspólnie z rodziną Czerwińskiej. Poprosił także w mediach społecznościowych fanów aktorki, aby pomogli mu wybrać jedno z powiedzonek aktorki, które zostanie umieszczone na nagrobku.

Najnowszy post Mariusza Szczygła w mediach społecznościowych zawiera czarno-białe zdjęcie Zofii Czerwińskiej. Aktorka ma na nim lekki uśmiech, a do ucha ma przyłożony telefon. Najprawdopodobniej zostało ono wykonane na planie filmu "Brunet wieczorową porą".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Popkultura odc. 130

Zofia Czerwińska będzie miała nowy nagrobek

Dlaczego Mariusz Szczygieł tak nagle wstawił post z tą konkretną fotografią swojej zmarłej przyjaciółki? Dziennikarz wszystko wyjaśnił w opisie posta: 

Zosia Czerwińska bardzo lubiła to swoje zdjęcie z lat 70., i nawet powiesiła nad łóżkiem. Chcemy z jej rodziną umieścić je na nowym nagrobku

Okazuje się, że na wygląd nowego nagrobka mogą mieć także wpływ internauci. Dziennikarz z rodziną chcą pod zdjęciem Czerwińskiej na pomniku umieścić jedno z jej kultowych powiedzonek. Szczygieł w poście poprosił fanów aktorki o pomoc w wyborze cytatu i wymienił kilka tych, które są najbardziej kojarzone z postacią aktorki: "Może herbatki, panie inżynierze" ("Czterdziestolatek"), "Irunia całuje prawe oczko Misia-Rysia i lewe oczko Misia-Rysia" ("Miś") i "Jak ktoś całe życie mieszkał w mieście, to się za Chiny do wiochy nie przyzwyczai" ("Alternatywy 4")".

Jerzy PołomskiJerzy Połomski dzieci ani żony nie miał. Tajemniczo tłumaczył, dlaczego

Aktorka była świadoma tego, jak bardzo kojarzona jest z tymi trzema kwestiami. W wywiadzie dla Gazeta.pl, który ukazał się w listopadzie 2017 roku, sama powiedziała o sobie: "Ja do dziś jestem aktorką trzech zdań".

W dalszej części wpisu Mariusz Szczygieł przypomniał inne cytaty, które bardzo mu się podobają, podsuwając kolejne pomysły na napis. Nie są to już kwestie z filmów, ale oryginalne słowa aktorki:

Zosia była także autorką bon-motów, które nie były powszechnie znane, ale pisała je przez jakiś czas do »Gazety Telewizyjnej«, »Gazety Wyborczej« i wypowiadała w wywiadach. Lubię ten: »Kobieta długo pozostaje pod wrażeniem, jakie zrobiła na mężczyźnie«. Bardzo lubię: »Człowiek w życiu może liczyć tylko na siebie, ale co zrobić, gdy i tego zabraknie?« Zaś najbardziej to, które celnie wyraża nienasyconą naturę człowieka: »Najlepsze miejsce na namiot jest zawsze trochę dalej«.

W końcowej części posta Szczygieł zawęził pulę cytatów: "Czy powinno to być zdanie z »Czterdziestolatka«, które natychmiast Zosię w głowie cmentarnego przechodnia identyfikuje? Kiedy pyta na tym grobie inżyniera Karwowskiego o herbatkę, to jakby wciąż po śmierci grała. Czy zdanie o namiocie, które pokazuje Zosię z mniej znanej strony, ale tekst jest jej i świadczy, jaki miała dystans do życia?" - zastanawia się Szczygieł. Jednocześnie zaznaczył, że dwa napisy na nagrobku nie mogą się pojawić.

Irena KwiatkowskaNowy mural Ireny Kwiatkowskiej. "Dzisiaj spełniamy jej marzenie"

Zdecydowana większość internautów pod postem opowiedziała się za drugą propozycją, a w szczególności powiedzonko o namiocie. Pod postem możemy przeczytać takie komentarze, jak: "Jestem za namiotem. Piękne to jest. Aż się uśmiechnęłam na myśl o Pani Zofii", czy "Popieram namiot - ponadczasowe i trafne. Pozostałe są czytelne dla pokolenia, któremu bliżej do innego Wszechświata".

Aktorka zmarła 13 marca 2019 r. w wieku 85 lat. Do końca życia była aktywna zawodowo i społecznie. Jej ostatnią rolą była postać sprzedawczyni Marii Malinowskiej w serialu komediowym "Świat według kiepskich". Jej grób znajduje się na Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: