Katarzyna Figura gra matkę szóstki dzieci. O córkach: Nigdy nie próbowałam im narzucać, by spełniały moje ambicje

- W przeciwieństwie do mojej postaci, Marianny, która jest nadopiekuńczą matką, nigdy nie próbowałam narzucać córkom, by spełniały moje ambicje. Wprawdzie od dziecka zabierałam je na plany filmowe czy festiwale, więc wychowywały się w tym środowisku, ale bacznie patrzyłam, co im w duszach gra - mówi Katarzyna Figura w rozmowie z Weekend.gazeta.pl.

Katarzyna Figura w filmie "Chrzciny", który 18 listopada wchodzi do kin, gra Mariannę, gorliwą katoliczkę, która postanawia wykorzystać chrzciny najmłodszego wnuka do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny.

Zobacz wideo "Chrzciny" - zwiastun

Katarzyna Figura: Zadaniem rodzica jest wspieranie dziecka w odkrywaniu tożsamości, rozwijaniu pasji

Aktorka w rozmowie z Angeliką Swobodą opowiedziała też o swoich relacjach z dziećmi. Katarzyna Figura syna Aleksandra oraz córki Koko Claire i Kaszmir Amber. Koko ma 20 lat i studiuje reżyserię filmową w Paryżu, Kaszmir jest trzy lata młodsza i uczy się w liceum. Aktorka mówi:

W przeciwieństwie do mojej postaci, Marianny, która jest nadopiekuńczą matką, nigdy nie próbowałam narzucać córkom, by spełniały moje ambicje. Wprawdzie od dziecka zabierałam je na plany filmowe czy festiwale, więc wychowywały się w tym środowisku, ale bacznie patrzyłam, co im w duszach gra. Mój syn Aleksander przyszedł na świat, gdy miałam 25 lat. Dziś kończy 35. Koko urodziłam, mając 40 lat, a Kaszmir trzy lata później. Byłam więc już dojrzałą i uważną mamą.

- Tata wykształcił we mnie ogromną wiarę we własne możliwości. Od dziecka mówił mi też, jak ważna jest wiedza. "Ona będzie twoim ratunkiem w trudnej sytuacji" – powtarzał. Kiedy więc moje córki z pięknym, twórczym entuzjazmem mówią mi, że chcą się uczyć i poznawać świat, jestem szczęśliwa - mówi Figura, dodając: Okrucieństwem z mojej strony byłoby, gdybym próbowała je w jakiś sposób ograniczać. Zadaniem rodzica jest wspieranie dziecka w odkrywaniu tożsamości, rozwijaniu pasji. A nie mówienie na przykład, że nie powinno być aktorką.

Elżbieta Romanowska Koniec "Rancza" na Netfliksie. Nadchodzą zmiany w ofercie serwisu

Cały wywiad przeczytasz tutaj >>

"Chrzciny" w kinach

Film "Chrzciny", który wyreżyserował Jakub Skoczeń, zdobył nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu oraz Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. W rolach głównych oprócz Katarzyny figury występują: Maciej Musiałowski ("Sala samobójców. Hejter"), Tomasz Schuchardt ("Jesteś Bogiem"), Michał Żurawski ("Karbala"), Agata Bykowska ("Kamerdyner"), Marta Chyczewska ("Planeta Singli 3"), Marianna Gierszewska ("Nina"), Andrzej Konopka ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Tomasz Włosok ("Jak zostałem gangsterem") i Piotr Ligienza ("Planeta Singli").

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Killer Sally - kadr z serialu Zastrzeliła męża. Dokument Netfliksa ujawnia, co naprawdę działo się w jej domu

- "Chrzciny" to wspaniała opowieść mówiącą o matriarchacie. Moja bohaterka, Marianna, staje się centralną, a przy tym niebywale silną postacią. Jest motorem wszelkich wydarzeń, ale jej siła tkwi w prostocie gestów, marzeń i dążeń - nadrzędnym celem Marianny staje się ochrona zbiorowości, jaką jest jej rodzina - podkreśla Katarzyna Figura. Reżyser dodaje, że jego pełnometrażowy debiut opowiada o rodzinie, którą wyróżniają nieporozumienia i konflikty, które wybuchają co chwilę. - Ich przyczyną są kwestie – ideologiczne, światopoglądowe, czy też zwykłe przyziemne sprawy. Wszyscy są przekonani, że mają rację i w związku z tym nie muszą słuchać innych. Jednym słowem, nasi bohaterowie trwają w swoistym chocholim tańcu, który coraz szybciej zmierza do katastrofy - tłumaczy.

Więcej o: