Michael J. Fox z honorowym Oscarem. Odebrał go z żoną i dziećmi. Wzruszająco żartował ze sceny

Michael J. Fox jest jednym z czterech laureatów, którzy podczas Balu Gubernatora odebrali w sobotę wieczorem honorowego Oscara. To niezwykle wzruszająca ceremonia, która niestety odbywa się w innym terminie niż zwykła gala.

Michael J. Fox został nagrodzony za swoje osiągnięcia w przemyśle filmowym, a także pracę charytatywną, jaką wykonuje od lat przede wszystkim na rzecz osób żyjących z chorobą Parkinsona. Aktor "Powrotu do przyszłości" czy serialu "Żona idealna" sam usłyszał taką diagnozę tuż przed 30. urodzinami, ponad trzy dekady temu. The Michael J Fox Foundation for Parkinson’s Research od 2000 roku zebrała ponad 1,5 miliarda dolarów na badania nad lekiem na parkinsona.

Michael J. Fox odebrał honorowego Oscara. Towarzyszyli mu żona i czwórka dzieci

Fox odebrał podczas wydarzenia Jean Hersholt Humanitarian Award. Towarzyszyli mu tego wieczoru m.in. jego żona Tracy Pollan oraz ich dzieci.

Sam Fox, Esme Fox, Tracy Pollan, Michael J. Fox, Schuyler Fox i Aquinnah FoxSam Fox, Esme Fox, Tracy Pollan, Michael J. Fox, Schuyler Fox i Aquinnah Fox Jordan Strauss / Jordan Strauss/Invision/AP

Pojawił się także jego wielokrotny partner filmowy Christopher Lloyd, z którym ostatnio spotkali się na konwencie po 37 latach od premiery pierwszego "Powrotu do przyszłości", a także przyjaciel Woody Harrelson, który wręczył aktorowi statuetkę. Michael J. Fox, znany z wielkiego poczucia humoru, zażartował ze sceny:

Sprawiliście, że cały drżę.

Jednym z symptomów nieuleczalnego do dzisiaj parkinsona jest bezwiedne drżenie mięśni.

Zobacz wideo Polscy twórcy z Oscarem na koncie

Czwórka wyróżnionych. Dlaczego nie podczas zwykłej gali?

Tego wieczoru honorowego Oscara odebrała też Diane Warren. Wokalistka i autorka piosenek była nominowana do "zwykłej" nagrody 13 razy - to rekord, jeśli chodzi o liczbę nominacji dla artystki bez zwycięstwa. Tym razem z wielkim wzruszeniem jednak mogła się cieszyć statuetką. Dwójka innych uhonorowanych artystów to reżyser Peter Weir ("Stowarzyszenie umarłych poetów", "Truman Show"), który 12 lat temu przeszedł na emeryturę, oraz Euzhan Palcy. To pierwsza czarna reżyserka w historii Hollywood, która zrobiła film dla dużego studia - w 1989 roku pracowała z Marlonem Brando przy "Suchej białej porze". Niestety, później wielokrotnie słyszała od producentów, że "historie czarnych nie są opłacalne". Teraz, stojąc u boku aktorki Violi Davis (box office'owy hit "The Woman King"), krzyczała ze sceny:

Czarne jest opłacalne! Kobiece jest opłacalne! Czarne i kobiece jest opłacalne!

Reżyserka przyznała, że ma jeszcze w zanadrzu kilka historii, które chciałaby przełożyć na język filmu

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Od 2009 roku honorowe Oscary są wręczane w trakcie specjalnej imprezy w innym terminie niż pozostałe statuetki. Oficjalne powody to m.in. chęć szczególnego uhonorowania laureatów, a także... skrócenia transmisji telewizyjnej gali. Ta jest zaplanowana na 12 marca przyszłego roku.

Więcej o: