To tutaj kręci się najwięcej filmów w Polsce. W tym miejscu nagrywali Wajda, Hoffman i Zanussi

Kiedy mówimy o polskim kinie, na myśl od razu przychodzą Warszawa i Łódź. Jak się okazuje, inny region kraju jest prawdziwą kolebką klasyków. Co łączy "Czterech pancernych..." z "Ogniem i mieczem"? Obie produkcje nagrywane były w województwie kujawsko-pomorskim. Dzięki nowemu projektowi turystycznemu, region to prawdziwa gratka dla fanów polskiego filmu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wajda, Hoffman, Zanussi - to tylko kilku reżyserów, którzy zdecydowali się nagrać zdjęcia do swoich produkcji w województwie kujawsko-pomorskim. Nie chodzi tu wyłącznie o duże ośrodki miejskie, takie jak Bydgoszcz, czy Toruń, ale także o przepiękne tereny otaczające je. Jeśli jesteś fanem polskiego kina, koniecznie wybierz się w podróż po tym regionie.

Zobacz wideo Zrobił film o Komendzie i "Wielką wodę". Jest zwiastun nowego filmu Jana Holoubka - "Doppelgänger. Sobowtór"

Kujawsko-pomorska Trasa Filmowa to gratka dla turystów. Podążaj śladami największych reżyserów

O wszystkich produkcjach nakręconych w tym malowniczym krajobrazie informuje portal film.kujawsko-pomorskie.pl. Celem projektu jest pokazanie, że nie tylko Warszawa i Łódź filmem stoją. Kinomani znajdą na stronie dokładną mapę, na której zaznaczone są lokalizacje użyte w takich produkcjach jak "Rejs", "Ogniem i mieczem", czy "Czterej pancerni i pies". Dzięki temu w prosty sposób można wyznaczyć  najważniejsze punkty podróży po województwie przepełnionym filmowymi odniesieniami. 

Oprócz lokalizacji projekt oferuje także wiele ciekawostek na temat  produkcji kręconych w województwie kujawsko-pomorskim. Nie brakuje w nim także historii zza kulis, czy też informacji o infrastrukturze, Filmowcy znajdą również na stronie dane kontaktowe do osób, które mogą im pomóc w realizacji nowych dzieł.

Największe filmy nagrane w kujawsko-pomorskim. Tutaj powstały kultowe produkcje oraz nowe hity

Jedną z największych produkcji kręconych m.in. w województwie kujawsko-pomorskim był kultowy serial "Czterej pancerni i pies". Załoga "Rudego 102" wielokrotnie gościła na tych terenach. Bydgoszcz na potrzeby scenariusza stał się na chwilę niemieckim miasteczkiem Ritzen. Filmowcy pracowali także w Toruniu, Świeciu i w Starogrodzie.

Kultowe "Ogniem i mieczem"  było w momencie premiery najdroższą polską produkcją w historii. Ekranizacja dzieła Henryka Sienkiewicza skorzystała z kujawsko-pomorskiego Biskupina, przemieniając go w Sicz Zaporoską - serce ojczyzny kozaków. Osada powróciła do kin  także w "Starej Baśni" z 2003 roku. 

W historii polskiego kina nie ma chyba równie kultowej produkcji, co "Rejs" w reżyserii Marka Piwowskiego. Wiele scen kręconych było na nabrzeżu Torunia. Przez film wielokrotnie przewija się panorama miasta widziana ze statku wycieczkowego "Dzierżyński".

 
Więcej o: