Te filmy pełnometrażowe zostały nagrane iPhonem. Jeden z nich otrzymał Oscara

Czy film pełnometrażowy może zostać w pełni nagrany iPhonem? Jak się okazuje, produkcje wykonane za pomocą niskobudżetowej kamery mogą nawet wygrać Oscara. Oto kilka tytułów nakręconych wyłącznie za pomocą telefonu z logiem nadgryzionego jabłka

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Hollywoodzkie produkcje przyzwyczaiły widzów do ogromnych budżetów i najlepszej jakości zdjęć. Kamery używane przez najlepszych operatorów mogą kosztować miliony. Jak się okazuje, nie trzeba wydawać kroci na drogi sprzęt, aby stworzyć ciekawe filmy. Poznaj tytuły, do których stworzenia użyto wyłącznie iPhona.

Zobacz wideo Zrobił film o Komendzie i "Wielką wodę". Jest zwiastun nowego filmu Jana Holoubka - "Doppelgänger. Sobowtór"

"Mandarynka" (2015) - niski budżet zmusił reżysera do użycia iPhona

"Mandarynka" to tragikomedia opowiadająca historię dwóch transpłciowych bohaterek. Przyjaciółki udają się w poszukiwaniu chłopaka, który zdradził jedną z nich z inną kobietą. Sean Baker początkowo chciał nakręcić produkcję, używając standardowego sprzętu, jednak nie zebrał wystarczających funduszów. Reżyser nie mógł pozwolić na to, aby ciekawy pomysł na film odszedł w niepamięć przez problemy finansowe, przez co zdecydował się na nagranie go za pomocą iPhona 5s.

"Mandarynka" okazała się ogromnym sukcesem. Film zdobył nagrodę Independent Spirit Awards w kategorii najlepszej żeńskiej roli drugopolanowej. Został także nominowany w kategoriach: najlepsza rola pierwszoplanowa żeńska, najlepszy reżyser, najlepszy film niezależny.

 

"9 Rides" - głęboka podróż taksówką na drodze do stania się lepszym człowiekiem

"9 Rides" w reżyserii Matthew A. Cherry to ciekawa propozycja dla fanów filmów o głębokim przesłaniu. Fabuła produkcji opiera się na nienazwanym kierowcy taksówki, który pracuje w sylwestrową noc. Każdy nowy klient pozwala mu lepiej poradzić sobie z wielką zmianą w jego życiu. Historia zawarta w "9 Rides" czasami może wydawać się nieco chaotyczna, jednak jej finał pozostaje z widzami na długo po jego zakończeniu. Zdjęcia do filmu zostały w całości wykonane za pomocą iPhona 6s.

 

"Sugar Man" (2012) - dokument nagrany iPhonem, który wygrał Oscara

"Sugar Man" śledzi historię muzyka Sixto Rodrigueza i jego dwóch fanów. Artysta podobno popełnił samobójstwo po lub na jednym ze swoich koncertów w latach 70. Dokument początkowo był nagrywany kamerą 8 mm, która nadawała mu charakterystycznego stylu, jednak w trakcie produkcji twórcom zabrakło funduszy na dalsze opłacanie drogiego sprzętu. To właśnie w tym momencie reżyser Malik Bendjelloul odkrył aplikację 8mm Vintage Camera. Pomogła mu dokończyć projekt, utrzymując ustaloną wcześniej stylistykę. Film został nagrodzony Oscarem w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

 

"Niepoczytalna" (2018) - psychologiczny horror trzymający w napięciu 

Produkcja w reżyserii Stevena Soderbergha to jeden z ciekawszych psychologicznych horrorów z 2018 roku. Główna bohaterka podejrzewa, że ktoś ją śledzi. Przypadkowo zgłasza się na ochotniczkę do przyjęcia na oddział psychiatryczny. Jej przypuszczenia okazują się prawdziwe, jednak to nie koniec przerażających sytuacji. Sekrety Highland Creek Behavioral Center mogą być jeszcze gorsze niż napastujący ją stalker. Film powstał dzięki iPhonowi 7 Plus. "Niepoczytalna" została nagrana w jakości 4K za pomocą aplikacji FiLMiC Pro.

 
Więcej o: