Widzowie pokochali jej postać w "Rodzinie zastępczej". Gabriela Kownacka zmarła 12 lat temu

Serca mężczyzn zdobyła rolą w filmie "Bo oszalałem dla niej" Sylwestra Chęcińskiego. Przez lata cieszyła się sympatią widzów, wcielając się w postać Anki Kwiatkowskiej w popularnym serialu "Rodzina zastępcza". Gabriela Kownacka zmarła 12 lat temu w wyniku ciężkiej choroby.

Gdy debiutowała w roli Zosi w "Weselu" Andrzeja Wajdy, była jeszcze studentką warszawskiej szkoły teatralnej. Po ukończeniu szkoły dołączyła do obsady Teatru Kwadrat i na dobre rozpoczęła karierę.

Kariera Gabrieli Kownackiej. Aktorka zagrała w wielu produkcjach

Rozpoznawalność przyniosła jej rola hrabianki Rity w filmie "Trędowata" Jerzego Hoffmana, za którą otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Kolejnym sukcesem była rola Anity w muzycznej komedii "Hallo Szpicbródka". Jej kreację aktorską doceniono podczas Lubuskiego Lata Filmowego.

Wydawało mi się, że drzemią we mnie tak niesłychane tajemnice, że granie takich ról straszliwie mnie ogranicza

mówiła po premierze filmu.

 

Zagrała w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych, a jej bohaterki zawsze skupiały na sobie uwagę widzów. Wystąpiła m.in. w "Niezwykła podróż Baltazara Kobera", "Kiler-ów 2-óch", "Fuks" czy "Nieproszony gość". Szerszej widowni dała się poznać w roli Doroty Padlewskiej-Lindner w serialu "Matki, żony i kochanki", jednak to rola Anki Kwiatkowskiej w uwielbianej przez widzów "Rodzinie zastępczej" przyniosła jej największą rozpoznawalność.

O życiu prywatnym nie mówiła zbyt wiele. Stroniła od mediów

W 1975 roku poślubiła Waldemara Kownackiego, a owocem ich związku był syn, Franciszek. Niestety po narodzinach dziecka w małżeństwie przestało się układać. Gabriela chciała kontynuować karierę, zaś jej mąż oczekiwał, że kobieta skupi się na rodzinie. Ostatecznie różnica priorytetów doprowadziła do rozpadu ich małżeństwa. Rozstali się w przyjacielskich relacjach w 1985 roku.

Gabriela Kownacka nie wyszła ponownie za mąż, choć po rozwodzie była związana najpierw z operatorem Witoldem Adamkiem, a później z aktorem Krzysztofem Janczarem. Niestety żadna z tych relacji nie przetrwała, a o późniejszych związkach aktorki nic nie wiadomo.

Ja zdecydowałam, że moja rodzina to tylko ja i mój syn. Wiem, że w tym momencie większość ludzi pomyśli: "Wybrała samotność, bo rozczarowała się związkiem z mężczyzną" albo "Nie jest spełniona jako kobieta". Ale ten wybór to moja droga

— podkreślała Kownacka.

 

Wiadomość o chorobie była dla niej szokiem. Do ostatniej chwili nie traciła nadziei

W 2004 roku podczas rutynowych badań Gabriela Kownacka dowiedziała się, że choruje na nowotwór piersi. Informacja o chorobie była dla niej szokiem. Całą uwagę skupiła na intensywnej radioterapii, a następnie zaczęła przyjmować chemię. Leczenie okazało się skuteczne. Gdy stan jej zdrowia uległ polepszeniu, wróciła na plan.

 
Nawet na planie jej choroba była tematem tabu. Mało kto miał jakieś wieści o Gabrysi. (…) Chciałam też odwiedzić ją w domu, ale ona nie chciała żadnych telefonów (….) zapewne nie chciała się pokazać w złej formie

— wspominała Maryla Rodowicz po śmierci Kownackiej.

Niestety w 2008 roku aktorka musiała zmierzyć się z nawrotem choroby. Poddała się kosztownej operacji w niemieckiej klinice, a na jej leczenie zbierano pieniądze podczas koncertu charytatywnego w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Niestety 30 listopada 2010 roku Gabriela Kownacka zmarła. Do ostatnich chwil czuwali przy niej mama, syn i były mąż.

Zobacz wideo Telewizja nie była gotowa na ten program. Maryla Rodowicz miała rozmach [Popkultura Extra]

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: