''Wednesday'' króluje na Netflixie. A czy wiesz, o co chodzi w "Rodzinie Addamsów"? Sprawdź, aby lepiej zrozumieć serial

Starsi widzowie z pewnością wiedzą, o co chodzi w ''Rodzinie Addamsów''. Młodsi miłośnicy filmów i seriali mogą nie do końca orientować się w filmowym uniwersum, do którego sięgnęli twórcy najnowszego serialu Netfliksa, zatytułowanego ''Wednesday'', którego premiera miała miejsce 23 listopada 2022 roku.

"Rodzina Addamsów": jak to się zaczęło?

"Rodzina Addamsów" to fikcyjna opowieść o ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w tajemniczej, mocno zapuszczonej rezydencji na odludziu, pełnej narzędzi tortur, pułapek i ukrytych przejść. Choć familię tworzy galeria nietuzinkowych postaci – sadystów, masochistów i potworów – to w gruncie rzeczy Addamsowie są kochającą się rodziną. Bohaterowie stworzeni zostali przez amerykańskiego karykaturzystę i rysownika komiksów, Charlesa Samuela Addamsa, znanego również jako Chas Addams. To spod jego ręki wyszedł komiks o upiornej rodzinie, prezentowany w roku 1938 na łamach czasopisma "New Yorker". Wbrew pozorom nie był on horrorem, a parodią horroru, przepełnioną czarnym humorem. Poczynając od lat sześćdziesiątych minionego stulecia historia przenoszona była kilkakrotnie na ekrany telewizyjne w postaci seriali, m.in. "Rodzina Addamsów" ("The Addams Family") – dwa sezony serialu emitowane w stacji ABC w latach 1964-1966, czy też "Nowe przygody rodziny Addamsów" ("The New Addams Family") – również dwa sezony, emitowane w latach 1998-1999. Jednak największą popularność ekscentrycznym bohaterom przyniosły filmy w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda.

Komiks 'Addams Family'Komiks "Addams Family" Fot. materiały prasowe

''Wednesday'': nowe spojrzenie na rodzinę Addamsów

''Wednesday'' to nowa propozycja platformy streamingowej Netflix, serial stworzony przez Alfreda Gougha i Milesa Millara, w reżyserii Tima Burtona. Już samo nazwisko reżysera, znanego z takich produkcji, jak ''Edward Nożycoręki'', ''Batman'', ''Jeździec bez głowy'', ''Sok z żuka'' czy ''Marsjanie atakują!'' może być dla wielu magnesem, jednak to bohaterowie tej czarnej komedii sprawiają, że serial bije rekordy popularności. Członkowie rodziny Addamsów ponownie zagościli na szklanym ekranie. Tym razem jednak twórcy koncentrują się na osobie Wednesday Addams, córki Morticii i Gomeza, która jest już nastolatką, mierzącą się z licealną rzeczywistością. Wednesday to na wskroś oryginalna młoda dama, ubierająca się na czarno, splatająca włosy w dwa warkoczyki i niezwykle rzadko się uśmiechająca. Jest osobą cyniczną, brutalnie szczerą i pozbawioną złudzeń, a do tego przejawia mordercze skłonności. Nic więc dziwnego, że zmienia szkoły z nieprawdopodobną wręcz częstotliwością, w ciągu pięciu lat zdążyła uczyć się aż w ośmiu szkołach, nigdzie nie nawiązując znajomości. Być może zmieni się to z chwilą, gdy trafi do Nevermore Academy – szkoły z internatem w mieście, w którym poznali się jej rodzice. Wednesday rozpoczyna naukę w prestiżowym liceum dla wyrzutków i szybko trafia na trop mrocznej tajemnicy. Nastolatka nie tylko prowadzi śledztwo w sprawie serii zabójstw, ale jednocześnie próbuje zapanować nad nowo odkrytymi zdolnościami paranormalnymi.

Zobacz wideo „Wednesday" — nowy serial Netfliksa od Tima Burtona. Jenna Ortega jako Wednesday Addams

Rodzina Addamsów: ''Wednesday'' – obsada

Choć w tytule serialu Netfliksa nie pojawia się rodzina Addamsów, ''Wednesday'' jest z jednej strony doskonałym uzupełnieniem dotychczas powstałych przygód makabrycznych arystokratów, z drugiej zaś strony stanowi odrębną opowieść, do której obejrzenia nie jest konieczna znajomość wcześniejszych losów bohaterów. Poza fabułą, na sukces serialu pracuje też obsada. W ''Wednesday'' występują:

 • Jenna Ortega jako Wednesday Addams,
 • Catherine Zeta-Jones jako Morticia Addams,
 • Luis Guzmán jako Gomez Addams,
 • Isaac Ordonez jako Pugsley Addams,
 • Gwendoline Christie jako dyrektorka Akademii, Larissa Weems,
 • Riki Lindhome jako terapeutka, doktor Valerie Kinbott,
 • Jamie McShane jako szeryf Donovan Galpin.

Christina Ricci jako szkolna nauczycielka Wednesday AddamsChristina Ricci jako szkolna nauczycielka Wednesday Addams Wednesday - Netflix

Ciekawym zabiegiem reżysera jest też powierzenie roli nauczycielki, Marilyn Thornhill, Christinie Ricci, która w latach 90. wcielała się w Wednesday Addams. Krytycy natomiast ubolewają, że pozostali członkowie rodziny Addamsów pojawiają się w serialu epizodycznie.

Rodzina Addamsów: postacie

Jak przedstawia się rodzina Addamsów? Postacie stworzone przez Charlesa Addamsa są niezwykle charakterystyczne i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Arystokratyczny klan tworzą w szczególności:

 • Gomez Addams – uosobienie stereotypowego Hiszpana, niewielkiego wzrostu, z zadziornym wąsem i z nieodłącznym cygarem; do szaleństwa zakochany w swojej żonie, jest nad wyraz zręczny i z ochotą ryzykuje utratą zdrowia lub życia, jest bowiem masochistą;
 • Morticia Addams – żona Gomeza, szczupła, wysoka, odziana nieodmiennie w czarną suknię, zawsze opanowana, nigdy nie podnosi głosu; jest masochistką, podnieca ją myśl o odczuwaniu bólu; jej hobby jest uprawianie ogrodu pełnego mięsożernych roślin;
 • Wednesday Addams – córka Morticii i Gomeza, szczupła i wysoka podobnie jak matka; sadystka, znęcająca się nad swoim bratem;
 • Pugsley Addams – syn Gomeza i Morticii, z wyglądu przypomina swojego ojca;
 • Fester Addams – brat Gomeza, łysy, tęgi i niezwykle groteskowy; masochista, piroman i spec od wybuchów;
 • Rączka (albo Rąsia) – ożywiona dłoń poruszająca się na palcach, pomocnik lokaja, traktowany przez Addamsów jak członek rodziny.

Oprócz Wednesday w serialu Netfliksa z całej rodziny na dłużej gości jedynie Rączka.

'Wednesday'. Kadr z serialu'Wednesday'. Kadr z serialu materiały promocyjne / Netflix

Rodzina Addamsów: filmy

Opowieść o ekscentrycznych arystokratach doczekała się pełnometrażowej historii, zatytułowanej ''Rodzina Addamsów''. Filmy fabularne opowiadające o perypetiach Addamsów powstały w latach 90. minionego stulecia.

 • ''Rodzina Addamsów'' (''The Addams Family'', 1991), reż. Barry Sonnenfeld

W kinowym debiucie Barry’ego Sonnenfelda wystąpili: Raúl Juliá (Gomez Addams), Anjelica Huston (Morticia Addams), Christina Ricci (Wednesday Addams), Jimmy Workman (Pugsley Addams), Christopher Lloyd (Fester Addams).

The Addams Family (1991) TrailerThe Addams Family (1991) Trailer Screen YouTube.com / Rotten Tomatoes Classic Trailers

 • ''Rodzina Addamsów 2'' (''The Addams Family'', 1993), reż. Barry Sonnenfeld

Kontynuacja filmu z 1991 roku opowiada o narodzinach trzeciego dziecka Addamsów oraz perypetiach wuja Festera, który wdaje się w romans z czarną wdową.

'Rodzina Addamsów 2'"Rodzina Addamsów 2" Fot. mat. prasowe

 • "Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny" ("Addams Family Reunion", 1998), reż. Dave Payne

Kolejny sequel przynosi nową obsadę, głównych bohaterów grają: Tim Curry, Daryl Hannah, Nicole Fugere, Jerry Messing i Patrick Thomas.

'Addams Family Reunion', 1998'Addams Family Reunion', 1998 Screen YouTube.com / retro VHS trailers

Rodzina Addamsów: bajka

Choć pierwszy był komiks, potem pojawiły się seriale, to ostatecznie największą popularność zdobył film ''Rodzina Addamsów''. Bajka, jaką jest ta czarna komedia, aż prosiła się o wersję animowaną. Nic więc dziwnego, że obok seriali telewizyjnych i pełnometrażowych filmów fabularnych powstały też seriale animowane: ''Przygody rodziny Addamsów'' z lat 1973-1975 oraz ''Rodzina Addamsów'' z lat 1992. Na uwagę zasługują dwa filmy animowane: ''Rodzina Addamsów'' (''The Addams Family'', 2019) oraz ''Rodzina Addamsów 2'' (''The Addams Family 2'', 2021).

Rodzina Addamsów 2Rodzina Addamsów 2 Metro Goldwyn Mayer Pictures

Zobacz też: Filmy o miłości: najbardziej wzruszające produkcje zagraniczne i zabawne polskie komedie

Więcej o: