Google opublikowało swoje zestawienie "Rok w wyszukiwarce 2022". Jak się okazuje, Polacy to bardzo kulturalny naród, albowiem dużo z najpopularniejszych wyszukiwań dotyczyło właśnie kultury, świata filmu oraz seriali. Tak też najczęściej wyszukiwany film roku, czyli "Jak pokochałam gangstera", trafił nie tylko na szczyt filmowego zestawienia. Jak się okazuje, była to także dziewiąta co do częstotliwości wpisywana w mijającym roku fraza w kategorii "trending" (to najczęściej wyszukiwane zapytania).
Statystyki nie kłamią, żaden inny film nie wzbudził tyle ciekawości polskich użytkowników Google, co właśnie wyreżyserowany przez Macieja Kawulskiego obraz, który na platformę Netflix trafił 5 stycznia. Historia poświęcona jest znanemu w mafijnym świecie jako "Nikoś" Nikodemowi Skotarczakowi. Film to opowieść z gatunku "od drobnego oszusta do ojca chrzestnego trójmiejskiej mafii". W główną rolę wcielił się Tomasz Włosok. Jak pamiętamy, aktor pracował z tym samym reżyserem także przy jego poprzednim obrazie "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Opowiedziana z perspektywy historia Nikosia spodobała się nie tylko polskim widzom, obraz bowiem trafił na szczyt globalnego zestawienia najczęściej oglądanych filmów nieanglojęzycznych na Netfliksie i gościł w top10 całkiem długo.
Polacy ewidentnie gustują w kinie gangsterskim, albowiem drugi na liście Google jest osadzony na styku świata mafijnego i kibicowskiego obraz "Furioza", o którym głośno się zrobiło dzięki nader spektakularnej metamorfozie Mateusza Damięckiego. Zdjęcia ogolonego na łyso, wyżyłowanego na siłowni i wytatuowanego aktora były spektakularnym przykładem zarówno umiejętności działu charakteryzacji, jak i zaangażowania samego artysty. Film miał najpierw kinową premierę w październiku 2021 roku, a na Netfliksa trafił kilka miesięcy później. Cieszył się na platformie takim zainteresowaniem, że również trafił do zestawienia najczęściej oglądanych filmów nieanglojęzycznych. Nic zatem dziwnego, że Netflix ogłosił, że powstaną jeszcze dwie części tej opowieści.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Trzecim najczęściej wyszukiwanym wśród Polaków filmem był głośny dokument Netfliksa "Oszust z Tindera". Historia podającego się za syna izraelskiego potentata branży jubilerskiej Simona Levieva poniosła się takim echem, że jego nazwisko trafiło także na 10. miejsce na liście najczęściej wyszukiwanych wśród Polaków osób. Przypomnijmy, Leviev za pomocą Tindera umawiał się na randki z niczego niepodejrzewającymi kobietami z różnych krańców Europy.
Pozował przed nimi na zamożnego biznesmena. Zabierał je na randki prywatnymi samolotami, stawiał kolacje w najdroższych restauracjach i robił drogie prezenty. Jednocześnie perfidnie w sobie rozkochiwał swoje ofiary - poświęcał bardzo dużo czasu na to, by przekonać je o swoim zaangażowaniu emocjonalnym, mamił wizją wspólnego mieszkania. Szło mu to niepokojąco dobrze. Jak później się okazywało, pieniądze na to wszystko wyłudzał od innych kobiet. Dokument powstał, kiedy obarczone zaciągniętymi na jego zachcianki długami kobiety postanowiły opowiedzieć o tym, co je spotkało.
Czwarte miejsce zajmuje obraz "Gierek" z Michałem Koterskim w roli tytułowej. Produkcja miała najpierw premierę kinową, teraz można obejrzeć ją także na platformie Netflix. Na miejscu piątym znajduje się "Batman", w którym rolę główną zagrał Robert Pattinson. Kolejny jest międzynarodowy przebój "Top Gun: Maverick", który stanowił spektakularny powrót kultowej produkcji z lat 80.
Po tym, jak późną jesienią poniosły się informacje o horrorze tak strasznym, że ludzie mdleli w kinach i przyjeżdżały po nich karetki, zapowiedziano szybko jego drugą część. Tak też "Terrifier 2: Masakra w Święta" uplasował się na miejscu siódmym. Po nim na liście widnieje "Uncharted": film przygodowy na podstawie kultowej gry komputerowej. Rolę główną zagrał w nim znany z marvelowskiej serii filmów o Spider Manie Tom Holland. U jego boku pojawili się także Mark Wahlberg, Sophia Ali, Tati Gabrielle oraz Antonio Banderas. Produkcja weszła do kin 18 lutego, a online można ją obejrzeć m.in. w Canal Plus i Player.pl.
Przedostania w stawce jest stworzona dla Netfliksa ekranizacja powieści romantycznej "Purpurowe Serca", która widzów szczególnie zainteresowała w wakacje. Listę zamyka swojski "Koniec świata, czyli Kogel-Mogel 4", który też cieszył się szczególnie dobrą oglądalnością w kinach.
Na liście seriali także widać miażdżącą przewagę produkcji Netfliksa. Na pierwszym miejscu stoi stworzony przez Ryana Murphy'ego "Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera". Serial wzbudził wiele kontrowersji, ponieważ opisuje prawdziwe wydarzenia, a rodziny ofiar mordercy nie były zadowolone z tego, jak wykorzystano ich historie bez konsultacji.
Drugie miejsce należy do wyreżyserowanej przez Jana Holoubka i Bartka Ignaciuka "Wielkiej wody" - głośnego serialu katastroficznego, którego fabuła jest osadzona na kanwie wydarzeń związanych z powodzią tysiąclecia, która nawiedziła m.in. Wrocław w 1997 roku. Trzecie miejsce z kolei należy do adaptacji kultowego komiksu autorstwa Neila Gaimana, czyli "Sandmana" - ta produkcja także powstała na zamówienie Netliksa.
Dopiero na czwartym miejscu pojawił się tytuł niezwiązany ze streamingiem. Mowa tu o tureckim serialu obyczajowym "Zranione ptaki", który emituje TVP1. Produkcja faktycznie cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności i ma bardzo wysoką oglądalność. Trudno się oprzeć wrażeniu, że jej sukces przypomina w jakimś stopniu fenomen "Wspaniałego tysiąclecia" - różnica polega jednak na tym, że "Zranione ptaki" rozgrywają się we współczesności.
Piąte miejsce na liście najpopularniejszych seriali należy do czwartego sezonu "Stranger Things". Ze względu na długi metraż poszczególnych odcinków platforma Netflix pokazała serię w dwóch częściach. Do tego tytuł skutecznie wypromował też wśród nowego pokolenia słuchaczy nagraną w 1985 roku piosenkę Kate Bush "Running up that hill". Utwór pojawia się w jednej z bardziej dramatycznych scen w pierwszej połowie sezonu, a widzowie zaczęli go słuchać z taką intensywnością, że piosenka po pierwsze wróciła po ponad 37 latach na listę przebojów Billboard (i to na wyższe miejsce), a po drugie zamyka zestawienie 10 globalnie najpopularniejszych piosenek na serwisie Spotify. Dodajmy także, że "Kiedy 'Stranger Things 4'" było także siódmym najczęściej wpisywanym w Google pytaniem tego roku.
Polacy też bardzo interesowali się netfliksowym serialem "Gang Zielonej Rękawiczki". To kryminalno-komediowy serial o szajce trzech szlachetnych złodziejek, które bogatych okradają, a biednym dają. Przez niefortunną wpadkę podczas napadu muszą się przyczaić - na kryjówkę wybierją dom dla seniorów. Na miejscu odkrywają, że prowadząca placówkę dyrektorka wykorzystuje swoich podopiecznych, a przy okazji wpadają na trop grubej intrygi kryminalnej. W rolach głównych wystąpiły pierwszy raz razem od czasu serialu "Matki, żony i kochanki" Małgorzata Potocka i Anna Romantowska, a dołączyła do nich znana z "Rancza" Magdalena Kuta (to ona wcielała się w panią Lodzię). Na siódmej pozycji znalazł się mroczny serial Netfliksa "Obserwator" z Naomi Watts w roli głównej.
Kolejna w stawce jest przygotowana (znowu dla Netfliksa) produkcja "Kim jest Anna". Serial powstał pod okiem królowej amerykańskiej telewizji Shondy Rhimes i inspirowany jest prawdziwą historią Anny Delvey. Ta podawała się za spadkobierczynię niemieckiego bogacza i brylowała wśród nowojorskiej elity, naciągając wiele osób na nieliche sumy. Na przedostatniej pozycji znalazł się polski "Behawiorysta" z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. To przygotowana przez Player.pl ekranizacja jednej z książek Remigiusza Mroza. Za reżyserię odpowiedzialny był już specjalista w tej dziedzinie, Łukasz Palkowski. Wcześniej to właśnie on z sukcesem przeniósł na mały ekran kilka sezonów przygód mecenas Joanny Chyłki.
Ostatni w zestawieniu jest również netfliksowy "Heartstopper". To brytyjski serial stanowiący ekranizację powieści graficznej i webkomiksu o tym samym tytule. Autorką jest Alice Oseman, która roztoczyła tutaj szczególnie ujmującą opowieść o bardzo niespodziewanej relacji miłosnej między dwójką nastolatków. Charlie to typowy wychudzony nerd i introwertyk, którego dzieciaki w szkole prześladują za orientację. Nieoczekiwanie łączy go uczucie z Nickiem - popularnym, wysportowanym i przystojnym ulubieńcem tłumów. Wszystko się zaczyna, kiedy nauczyciele sadzają ich razem w ławce.
Ciekawie przedstawia się również lista najczęściej wyszukiwanych w 2022 roku osób. Choć pierwsze trzy miejsca to Władimir Putin, skandalistka Rafalala i prezydent Urkainy Wołodymyr Zełenski, to reszta zestawienia zdominowana jest przez ludzi związanych w jakiś sposób z filmem i muzyką. Na czwartym miejscu znajduje się bowiem piosenkarka Lanberry, a po niej widnieje nazwisko aktorki Amber Heard (nie ma co ukrywać, jej rozwód z Johnnym Deppem był jedną z najgłośniejszych spraw minionych lat).
Raper Mata nie odmiennie przykuwa uwagę użytkoniwków sieci - był w 2022 roku szóstą najczęściej wyszukiwaną osobą. Następne na liście jest nazwisko Jerzego Stuhra, a aktorowi po piętach depcze Sara James, która z sukcesem wzięła udział w amerykańskiej edycji "Mam talent" i cieszy się największą aprobatą Simona Cowella. Po tym, jak Will Smith spoliczkował na gali rozdania Oscarów Chrisa Rocka nie powinno nas też dziwić, że zajmuje na liście dziewiąte miejsce. Stawkę zamyka Simon Leviev, o którym opowiadał głośny dokument Netfliksa.