Joanna i Jolanta Żółkowskie jako dzieci były nierozłączne. Później wspólnie wystąpiły zaledwie dwa razy

Joanna większości widzom jest znana jako Anna Surmacz-Koziełło z serialu "Klan", zaś Jolanta jako Basia Lawinówna z serialu "Dom". Siostry Żółkowskie od początku wiedziały, że swoje życie zwiążą z aktorstwem. Jak wyglądała ich relacja?

Siostry Żółkowskie urodziły się w Siedlcach - Joanna w marcu 1950 roku, a Jolanta w marcu 1955 roku. Miały również brata, który w odróżnieniu od sióstr, nie obrał ścieżki aktorskiej. Jako dzieci kobiety były nierozłączne. Jolanta wspominała niegdyś, że Joanna "uwielbiała zmieniać jej ubrania i czesać". Potem zaś dawała jej role w spektaklach urządzanych w domu. Jak później potoczyły się losy sióstr? 

Zobacz wideo Popkultura odc. 71

Joanna Żółkowska zawsze wiedziała, że chce być aktorką. Nie dopisywało jej zaś szczęście w miłości 

Już w młodości Joanna należała do zespołu Podlasie i angażowała się w poetyckie spektakle organizowane przez polonistkę. Dostała się do PWST w Warszawie, a tuż po studiach wyjechała do Krakowa. Tam otrzymała rolę Zośki w "Dziadach" Swinarskiego. Do Warszawy wróciła, dzięki namowom Zygmunta Hübnera, dołączając do Teatru Powszechnego. Grała w nim później przez 40 lat. 

Joanna zasłynęła nie tylko niezapomnianymi rolami teatralnymi. W 1972 roku po raz pierwszy pojawiła się na ekranie, wcielając się w Agę w filmie "Szklana kula". Widzom zapadła w pamięć także dzięki udziałowi w produkcjach, takich jak: "Rozmowy kontrolowane", "Zróbmy sobie wnuka", "Rozmowy nocą", a przede wszystkim rolą Anny Surmacz-Koziełło w "Klanie", którą gra już od 1997 roku. Jej praca została szczególnie doceniona w 2013 roku, kiedy to odznaczono ją Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

'Obserwator'Ten horror się wydarzył. Prześladowana rodzina była inspiracją dla Netfliksa

Choć jak sama przyznała, "miała sukcesy w zawodzie, to trudniej bywało w sprawach damsko-męskich". W jednym z wywiadów stwierdziła, że "wszystkie cechy, które u siebie ceni, nie sprzyjają związkom". - Jestem skoncentrowana na sobie, a mężczyzna lubi, jak kobieta jest jego, poświęca się, żyje jego życiem, jest podpórką. Ja, niestety, nigdy taka nie byłam - wyznała. W latach 70. aktorka poznała Witolda Holtza, z którym w 1977 roku doczekała się córki Pauliny. Związek jednak się rozpadł, a później Joanna związała się z Krzysztofem Pieczyńskim. Przez kilka lat para występowała razem na scenie, ale ostatecznie aktorzy się rozstali. Potem przez wiele lat jej partnerem był Robert Gliński, który przyznał, że zauważył u Joanny "talent, skupienie i poczucie humoru". Ta relacja aktorki także się rozpadła, ale para wciąż ponoć pozostaje w przyjaznych stosunkach. 

Paulina Holtz i Joanna Żółkowska podczas próby 'Po co są matki' w Teatrze Polonia. Kostiumy do spektaklu zaprojektował
Tomasz OssolińskiPaulina Holtz i Joanna Żółkowska podczas próby "Po co są matki" w Teatrze Polonia. Kostiumy do spektaklu zaprojektował Tomasz Ossoliński Fot. Jacek Łagowski / Agencja Wyborcza.pl

Jolanta Żółkowska poszła w ślady siostry. Widzowie zapamiętali ją jednak z jednej roli

Jolanta poszła w ślady siostry, choć zapewne nie miała łatwego startu, będąc porównywaną do starszej Joanny. W wieku 21 lat Jolanta wystąpiła w filmie "Barwy ochronne". Popularność zyskała zaś cztery lata później, gdy wcieliła się w rolę Basi Lawinówny w serialu "Dom". W 2000 roku do obsady dołączyła również Joanna jako Żmudowa, matka Majki. Choć Jolanta zdobyła rozpoznawalność i uznanie, to niestety tego sukcesu nie udało jej się powtórzyć w kolejnych produkcjach. Występowała na scenie Teatru Narodowego czy Teatru Komedia oraz otrzymywała epizodyczne role w produkcjach, takich jak "Na Wspólnej", "M jak miłość" czy "Niania". 

Serial "Dom" przyniósł jej natomiast nie tylko popularność, ale także miłość. Na planie poznała Krzysztofa Kołbasiuka. Zagrał jej ukochanego, który zaginął w Powstaniu Warszawskim, ale w końcu się odnalazł. Jak się okazało, uczucie połączyło ich również poza ekranem. O pięć lat starszy aktor zostawił ówczesną żonę i związał się z Jolantą. Wzięli ślub i urodził im się syn Kamil. Jolanta wspominała, że związek z Kołbasiukiem "to było wielkie uczucie i namiętność". Na kilka lat wyjechali do Szwecji, ponieważ nie byli w stanie utrzymać się z aktorstwa. Potem zdecydowali się jednak na powrót do Polski i grania. W 2006 roku doszło do niespodziewanej tragedii. Krzysztof dostał rozległego zawału i 3 marca zmarł. Jolanta bardzo przeżyła śmierć męża. Po latach wyznała, że "trudno pogodzić się z taką tragedią, ale nie ma żalu do losu". 

Pamela, A Love Story. Pamela AndersonPoznajecie tę aktorkę? Została gwiazdą "Słonecznego patrolu"

Jak obecnie wyglądają relacje sióstr Żółkowskich? Niewiele o nich wiadomo 

Choć jako dzieci były nierozłączne, przez lata wystąpiły wspólnie zaledwie dwa razy, w serialu "Dom" oraz w Teatrze Syrena w spektaklu "Stalowe magnolie". Jolanta została nawet kiedyś zapytana, czy zdarza się jej grywać z siostrą lub siostrzenicą, która również została aktorką. - Nie. Każda z nas realizuje się indywidualnie. Uprawia własne poletko. Z siostrą spotkałyśmy się w Teatrze Syrena w spektaklu "Stalowe magnolie". Tam zagrałyśmy razem, choć tak naprawdę miałyśmy tylko jedną scenę podczas przedstawienia - przyznała. Od lat w mediach krążą plotki, jakoby stosunki sióstr były chłodne, ale żadna z nich nigdy tych pogłosek nie potwierdziła.

Więcej o: