Najlepsze seriale 2022. Na liście próżno szukać produkcji Netfliksa. Jest tylko jedna

Jak co roku, Amerykański Instytut Filmowy opublikował listę najlepszych seriali. Produkcje, które wyróżniono, nie cieszyły się największą popularnością wśród widzów, lecz z pewnością zasługują na uwagę. Oto lista seriali z 2022 roku, które doceniło AFI.

Amerykański Instytut Filmowy od 55 lat promuje produkcje filmowe umieszczając je w kategoriach sztuki. Na tegorocznej liście najlepszych seriali nie pojawiły się głośno promowane "Stranger Things" Netfliksa czy "Ród Smoka" HBO. Jakie produkcje z 2022 roku nagrodziło AFI?

 

Netfliks zdominował listę najlepszych seriali? Nie tym razem

Tytuły, które pojawiły się na tegorocznej liście wyróżnionych, nie były promowane w mediach. Mimo tego, według jurorów Amerykańskiego Instytutu Filmowego, to zdecydowane majstersztyki 2022 roku. Wbrew przypuszczeniom, tym razem plebiscyt nie został zdominowany przez produkcje Netfliksa, a w gronie docenionych tytułów znalazł się tylko jeden serial tej platformy, "Mo".

 

"Mo" to komediodramat o doświadczeniach palestyńskiego uchodźcy mieszkającego w Teksasie. Produkcja uplasowała się na 5 miejscu na liście.

Nietuzinkowe produkcje. Najlepsze seriale 2022 roku według AFI

Pierwsze miejsce wśród docenionych tytułów zgarnął sitcom ABC "Misja: Podstawówka". Tuż za nim wyróżniono kolejno komediodramat "The Bear" oraz wielokrotnie nagradzany kryminał "Better Call Saul". Ponadto w pierwszej 10 znalazły się aż trzy produkcje HBO MAX.

 

Jurorzy docenili m.in. wzruszającą adaptację powieści Min Jin Lee. Opowieść o losach czterech pokoleń koreańskiej rodziny imigrantów, "Pachinko", znalazła się na 6 miejscu listy. Miejsce 7 przypadło serialowi "Rdzenni i wściekli", który porusza trudną społecznie problematykę.

 

Pełna lista seriali uznanych przez AFI za najlepsze w 2022 roku, prezentuje się następująco:

  1. "Misja: Podstawówka"
  2. "The Bear"
  3. "Better Call Saul"
  4. "Komediantki"
  5. "Mo"
  6. "Pachinko"
  7. "Rdzenni i wściekli"
  8. "Rozdzielenie"
  9. "Ktoś, gdzieś"
  10. "Biały lotos" 
Zobacz wideo Popkultura odc. 108

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: