Pamiętacie Gilderoya Lockharta z drugiej części "Harry'ego Pottera"? Niedawno świętował 62. urodziny

Pamiętacie Gilderoya Lockharta z drugiej części filmu o przygodach Harry'ego Pottera? Aktor wcielający się w rolę popularnego w świecie magii czarodzieja, Kenneth Branagh, 10 grudnia skończył 62 lata. Jak potoczyła się jego kariera po udziale w słynnej produkcji?

Zanim Kenneth Branagh wystąpił w słynnej adaptacji powieści J.K. Rowling, zasłynął ekranizacjami utworów Williama Szekspira, za które kilkukrotnie otrzymał nominację do Oscara. Rola w kultowym filmie fantasy "Harry Potter i Komnata Tajemnic" w reżyserii Chrisa Columbusa przyniosła mu sławę i uznanie widzów.

Kariera Kennetha Branagha. Zasłynął dzięki ekranizacjom utworów Szekspira

Po ukończeniu Royal Academy of Dramatic Art Kenneth Branagh zaczął występować na scenie West End. Gdy spektakl "Henryk V", w którym wcielił się w jedną z ról, okazał się sukcesem, aktor postanowił iść za ciosem i podjął się reżyserii "Romea i Julii". W świecie filmowym został zauważony za sprawą ekranizacji sztuk Szekspira. Pierwszą, którą przeniósł na ekrany, był "Henryk V". Premiera produkcji odbyła się w 1989 roku i z miejsca zyskała uznanie krytyków oraz publiczności. Uważano, że produkcje Branagha w przystępny dla widza sposób popularyzują dramaty Szekspira. Zwieńczeniem pracy nad twórczością poety, był film "Wiele hałasu o nic".

Zobacz wideo Co robi Daniel Radcliffe, by wyjść z szufladki Harry'ego Pottera? [Popkultura Extra]

Kenneth Branagh jest zarówno reżyserem, jak i aktorem w filmach kryminalnych "Morderstwo w Orient Expressie" oraz "Śmierć na Nilu", które stworzył na podstawie powieści autorstwa Aghaty Christie. Aktor ma pokaźny dorobek artystyczny. Jego umiejętności aktorskie możemy podziwiać w wielu filmach i serialach. Branagh wystąpił w produkcjach t.j. "Bardzo dziki zachód", "Dunkierka", "Tenet", "Koleje wojny" czy "Ostateczne rozwiązanie".

 

Rola w filmie "Harrym Potter i Komnata Tajemnic". Mimo wieku, aktor nie zwalnia tempa

Niewątpliwie największą rozpoznawalność zyskał dzięki roli w ekranizacji powieści fantasy "Harry Potter i Komnata Tajemnic". Gdy wcielał się w postać przeciętnego, acz popularnego, czarodzieja, Gilderoy’a Lockharta, miał 42 lata. Rola nauczyciela obrony przed czarną magią przyniosła mu rozpoznawalność, zwłaszcza wśród młodszej części widowni.

 

Od premiery drugiej części kultowej serii minęły już dwie dekady. Ostatnie produkcje, w których wystąpił aktor to m.in. "Artemis Fowl", "This England" i "Belfast". Choć 10 grudnia 2022 roku Kenneth Branagh skończył 62 lata, nie zamierza zwalniać tempa. Na 2023 rok zaplanowane są już dwie premiery z jego udziałem, w tym kolejna ekranizacja powieści autorstwa Christie, w której Branagh ponownie wcieli się w rolę Herkulesa Poirota. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: