Kidman jedną ze scen seksu w "Oczy szeroko zamknięte" powtarzała 6 dni. Kubrick "nie był pobłażliwy"

Stanley Kubrick uchodzi za chorobliwego perfekcjonistę. Jego filmy do dzisiaj uważane są jedne z najważniejszych produkcji w historii kina. Surowe zasady, jakie narzucał na planie, obowiązywały wszystkich. Podczas zdjęć do filmu "Oczy szeroko zamknięte" przekonali się o tym Nicole Kidman i Tom Cruise.

Stanley Kubrick przez wszystkie lata swojej pracy cieszył się sławą chorobliwego wręcz perfekcjonisty. Podczas zdjęć do filmu "Lśnienie" Shelley Duvall musiała powtarzać scenę, w której broni się przed oszalałym Jackiem Nicholsonem, 127 razy. Do momentu, aż Kubrick uznał, że uzyskał odpowiednie ujęcie, a Duvall jest odpowiednio roztrzęsiona i złamana psychicznie. Jednak aktorka sama przyznawała, że Kubrick, wbrew plotkom, wcale się nad nią nie znęcał. – Był dla mnie bardzo przyjazny. Spędził dużo czasu ze mną i Jackiem. Siedział z nami i rozmawiał godzinami, a ekipa czekała – podkreślała w rozmowie z "The Hollywood Reporter". Perfekcjonizm Kubricka dał o sobie znać również kilkanaście lat później, gdy reżyser pracował na planie thrillera erotycznego "Oczy szeroko zamknięte".

Zobacz wideo [MATERIAŁ SPONSOROWANY] Zabieramy was na wycieczkę po Warszawie śladami Chopina

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Oczy szeroko zamknięte". Kubrick ustanowił na planie surowe zasady

Fabuła filmu "Oczy szeroko zamknięte" opowiada o bogatym lekarzu, Williamie Harfordzie, oraz jego żonie, Alice. Mężczyzna dowiaduje się, że żona nie była mu wierna, sam też odkrywa swoje fascynacje erotyczne. Małżonkowie zaczynają oddalać się od siebie i poszukiwać spełnienia swoich seksualnych fantazji. Do filmu, będącego ekranizacją powieści Arthura Schnitzlera z 1926 roku, Kubrick zaprosił Toma Cruise’a i Nicole Kidman. Byli wtedy małżeństwem. Reżyser ustanowił na planie wyjątkowo surowe zasady, do przestrzegania których zmusił Kidman i Cruise’a. Aktorzy spędzili na planie łącznie 15 miesięcy – to do dziś Rekord Guinnessa. Cruise przysięgał, że nie miał o to pretensji do reżysera. I to mimo że Kubrick kazał mu 95 razy powtarzać scenę, w której wchodzi przez drzwi. Vinessa Shaw, która w filmie grała prostytutkę i pojawiła się jedynie w krótkiej scenie, na planie spędziła dwa miesiące.

Nicole Kidman jedną ze scen kręciła przez 6 dni. Stanley Kubrick był prawdziwym perfekcjonistą

Perfekcjonizm na planie sięgał jednak dalej. – [Kubrick - red.] nie był pobłażliwy – przyznał Cruise w jednym z wywiadów. By pogłębić dystans fizyczny i psychiczny, jaki panował między filmowym małżeństwem Harfordów, zmusił Kidman i Cruise’a do całkowitego odseparowania. Aktorzy nie mogli ze sobą rozmawiać ani dzielić się uwagami reżysera. Sceny kręcili osobno. Jedną z nich, w której Kidman grała nago u boku modela, kręcono przez sześć dni. Aktorka musiała pozować w 50 różnych pozycjach seksualnych. Tom Cruise nie miał wtedy wstępu na plan, a Kidman zabroniono mówić, co się działo. – Nigdy nie widziałem dwóch aktorów tak podporządkowanych reżyserowi i padających mu do stóp – wyznał cytowany przez "Vanity Fair" Todd Field.

"Oczy szeroko zamknięte" trafiły do amerykańskich kin 16 lipca 1999 roku. Kubrick nie doczekał premiery. Zmarł 7 marca 1999 roku, kilka dni po zaprezentowaniu aktorom finalnej wersji filmu.

 
Więcej o: