"Avatar 2" - od ilu lat można oglądać nowy hit Jamesa Camerona?

"Avatar 2: Istota wody" to najbardziej kasowy film zeszłego roku - zarobił już ponad 1,5 mld dolarów. Jamesowi Cameronowi udało się osiągnąć taki wynik w zaledwie kilkanaście dni. Bilety ciągle sprzedają się świetnie, ale wiele osób zastanawia się, wybierając się z dzieckiem na "Avatar 2", od ilu lat można oglądać produkcję. Odpowiadamy.

"Avatar 2: Istota wody" wszedł do polskich kin 16 grudnia. Produkcję można oglądać w polskiej wersji językowej (głosów postaciom użyczają m.in. Piotr Witkowski, Maria Dębska i Przemysław Bluszcz) i w wersji z napisami. Część seansów jest także z ukraińskimi napisami. Akcja filmu rozgrywa się ponad dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części.

Sam Worthington i Zoe Saldaña ponownie - po 13 latach od premiery pierwszej części - wcielają się w swoje legendarne role Jake'a Sully'ego i Neytiri. Tym razem są kochającymi rodzicami starającymi się za wszelką cenę utrzymać jedność rodziny. W następstwie nieprzewidzianych zdarzeń zmuszeni zostają do opuszczenia domu. Przemierzając rozległe tereny księżyca Pandory ostatecznie trafiają na terytorium należące do klanu Metkayina, który żyje w harmonii z otaczającymi go oceanami. Tam rodzina Sullych musi nauczyć się poruszać zarówno w niebezpiecznym wodnym świecie, jak i w niekomfortowej sytuacji zdobywania akceptacji nowej społeczności.

Zobacz wideo Avatar 2 - zwiastun

"Avatar 2" - od ilu lat można oglądać film?

W Stanach Zjednoczonych produkcja dostała oznaczenie PG-13 ze względu na sceny przemocy i intensywną akcję, częściową nagość i pojawiające się przekleństwa. Podobnie w Polsce, oficjalnie druga część Avatara jest przeznaczona na widzów od 13 lat. Jeśli ktoś chciałby zabrać na seans młodsze dziecko, może to zrobić na własną odpowiedzialność. Jednak dziecko młodsze niż 13 lat musi być pod opieką dorosłego.

Warto też pamiętać, że w filmie "Avatar: Istota wody" znajduje się kilka scen z dynamicznymi efektami świetlnymi, które mogą powodować dyskomfort u widzów wrażliwych na światło i wpływać na osoby z epilepsją fotogenną.

Będą kolejne Avatary. Daty premiery już ustalone 

Wiadomo, że w kolejnych latach pojawią się kolejne części Avatara. Premiery są zaplanowane na 20 grudnia 2024, 18 grudnia 2026 i 22 grudnia 2028 roku. Część scen, szczególnie z dziecięcymi aktorami, została nakręcona w trakcie pracy nad pierwszym sequelem.

- Musieliśmy napisać cztery filmy przed przystąpieniem do pracy nad pierwszym sequelem - mówi James Cameron. - Chciałem nakreślić wszystkie motywy, a następnie uzyskać ekonomię skali polegającą na realizacji przechwytywania ruchu do wielu filmów i potem zdjęć standardowych. Pomysł był taki, żeby połączyć poszczególne etapy produkcji - przechwytywanie kreacji, zdjęcia standardowe i postprodukcję - dodaje. Producent Jon Landau podkreśla, że każda z czterech kolejnych części "Avatara" ma swoje własne zakończenie i emocjonalne rozwiązanie, ale jeśli spojrzeć na nie jako na całość, to tworzą większą połączoną epicką sagę.

Więcej o: