Złote Globy 2023. Colin Farrell najlepszym aktorem, jego "Duchy Inisherin" - filmem. O czym jest produkcja?

Film "Duchy Inisherin" jest wielkim zwycięzcą gali Złote Globy 2023. Został uznany za najlepszą komedię lub musical (a jest to czarna komedia), Colin Farrell odebrał statuetkę dla aktora pierwszoplanowego, produkcja dostała także nagrodę za najlepszy scenariusz. W Polsce wchodzi do kin już niedługo.

"Duchy Inisherin" to opowieść o losach dwójki przyjaciół, który znają się od kołyski: Pádraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson). 

Zobacz wideo Duchy Inisherin - zwiastun

"Duchy Inisherin" z trzema Złotymi Globami. O czym opowiada film?

Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia dalsza przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczony Pádraic za wszelką cenę chce zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhán (Kerry Condon) i znajomy młodzieniec o imieniu Dominic (Barry Keoghan). Niestety wszelkie wysiłki Pádraica spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Porzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujacych wydarzeń, od których nie ma już odwrotu…

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Martin McDonagh napisał nagrodzony scenariusz "Duchów Inisherin" specjalnie z myślą o Colinie Farrellu i Brendanie Gleesonie. Chciał doprowadzić do spotkania tej dwójki przed kamerą już od czasu ich występu w "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" z 2008 roku (Ferrel zagrał potem też w jego filmie "7 psychopatów"). Scenarzysta-reżyser uwielbiał wspólną pracę tych aktorów i wspomina "Najpierw strzelaj..." z sentymentem. Jednocześnie nie chciał obniżyć wartości tamtego tytułu, tworząc półprodukt. McDonagh mówi:

Nie wiem, czy panowie też, ale ja się tym martwiłem. Nie mogłem ponownie obsadzić ich razem w czymś gorszym.

"Duchy Inisherin" - kiedy premiera?

Condon, która gra jego siostrę, mówi o Farrellu:

Pádraic potrzebował chłopięcości, żeby efekt komediowy został osiągnięty. Musiał cechować się szczerością serca, bo niektóre wygłaszane przez niego kwestie są trochę naiwne i trochę głupie. Nie mógł być zbyt młody, aby widz nie zastanawiał się 'Dlaczego Colm się z nim przyjaźni?' Musiał być nieco starszy, żeby było widać, że ich przyjaźń była możliwa.

Bohaterowie są ze sobą bowiem blisko od wielu lat, każdego dnia spotykają się o 14.00 na drinka w jedynym pubie na wyspie. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia. Colm ignoruje Pádraica. - Colm zaczyna zachowywać się bardzo dziwnie i zaczyna unikać Pádraica - mówi Gleeson.  - Nie otwiera drzwi - tak zaczynamy tę podróż. Tak się zaczyna - od zamknięcia drzwi przyjacielowi przed nosem bez wyraźnego powodu - wyjaśnia.

- Pádraic to sympatyczny gość - mówi z kolei o swojej postaci Farrell. - Miły prosty chłopak bez zbędnych trosk. Jest szczęśliwy, o ile zwierzęta mają co jeść, on ma w kieszeni parę pensów na piwo i może codziennie pogadać z przyjacielem Colmem. Dopóki to wszystko ma, to życie jest po prostu wspaniałe - tłumaczy. Co się stanie, gdy jego rutyna nagle się zmieni, będzie można zobaczyć w kinach od 20 stycznia.

Więcej o: