Wołodymyr Zełenski przemówił na Złotych Globach. "Nie będzie III wojny światowej"

Na pierwszych w tym roku nagrodach filmowych pojawił się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jego wirtualne wystąpienie zapowiedział Sean Penn. Do wszystkich zgromadzonych powiedział, że choć wojna w Ukrainie jeszcze się nie skończyła, "jest już jasne, kto wygra". "Przed nami jeszcze bitwy i łzy, ale teraz mogę z całą pewnością powiedzieć, kto był najlepszy w poprzednim roku, to byliście wy. Wolni ludzie wolnego świata" - dodał.

W listopadzie zeszłego roku popularny aktor Sean Penn po raz trzeci odwiedził Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. Wręczył mu wówczas jedną ze swoich statuetek Oscarowych, aby przyniosła ukraińskiemu narodowi szczęście. Zełenski początkowo nie chciał przyjąć prezentu, ale zgodził się i powiedział, że po zakończeniu wojny odda ją aktorowi. Teraz hollywoodzki gwiazdor zapowiedział występ prezydenta Ukrainy podczas ceremonii wręczenia Złotych Globów, mówiąc:

Od innej niż świat odwagi młodych Irańczyków, którzy powstają do wiecznie wytrwałego ruchu kobiet w Afganistanie. Przypomina nam się, w sposób niebudzący wątpliwości, że wolność do marzeń nie jest po prostu ludzkim luksusem, ale raczej ludzką potrzebą, o którą trzeba walczyć i się jej poświęcać. Gdyby wolność do marzeń była włócznią, [to ja] z dumą przedstawiam człowieka, który dziś reprezentuje jej najbardziej wyostrzony czubek

Więcej informacji ze świata filmów i seriali znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Popkultura odc. 135

Wołodymyr Zełenski pojawił się wirtualnie na Złotych Globach

Później wszyscy zgromadzeni zaczęli ze skupieniem słuchać Wołodymyra Zełenskiego, który zaczął swoją przemowę od przypomnienia początków Złotych Globów w 1944 roku. "II wojna światowa jeszcze się nie skończyła, ale fala została odwrócona, wszyscy wiedzieli, kto wygra (...)" – rozpoczął.

Później odniósł się do obecnych wydarzeń i wyraził słowa uznania wobec wszystkich uczestników gali:

Teraz jest rok 2023, wojna w Ukrainie jeszcze się nie skończyła, ale fala się odwraca. I jest już jasne, kto wygra. Przed nami jeszcze bitwy i łzy, ale teraz mogę z całą pewnością powiedzieć, kto był najlepszy w poprzednim roku – to byliście wy. Wolni ludzie wolnego świata. Ci, którzy zjednoczyli się wokół wolnego narodu ukraińskiego w naszej wspólnej walce o wolność

Publika najbardziej się poruszyła, gdy Zełenski zapowiedział zwycięstwo swojego kraju. "Nie będzie III wojny światowej, to nie jest trylogia" – kontynuował. "Ukraina zatrzyma rosyjską agresję na naszej ziemi" – podsumował.

Zełenski wystąpił podczas ceremonii Złotych Globach tydzień po tym, jak Waszyngton zobowiązał się do wysłania 3,75 mld dol. Ukrainie i sąsiednich krajów NATO. Jest to dotychczas największy pakietu pomocy od USA dla Ukrainy w obliczu trwającej wojny z Rosją.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: