Paszporty "Polityki" rozdane. Wśród zwycięzców Jan Holoubek

Paszporty "Polityki" rozdane po raz 30. Nagrodę w kategorii "Film" otrzymał Jan Holoubek, reżyser "Wielkiej wody". W kategorii "Kultura cyfrowa" wyróżnieni zostali Anna i Jakub Górniccy z Outriders - partnerzy Gazeta.pl i Ukrayina.pl m.in. w projektach "Jeden dzień w..." czy "Białoruskie Domino".

- Chciałbym podziękować ekipie kilkuset osób, ludzi z pasją, miłością i olbrzymim talentem, aktorom, bez których nie ma nic, Jerzemu Treli, który odszedł, i miastu Wrocław, jego mieszkańcom, którzy nas przyjęli i pomogli nam - mówił Jan Holoubek, nagrodzony w kategorii film. Jego serial "Wielka woda", opowiadający historię z 1997 roku, to jeden z większych hitów Netfliksa w zeszłym roku.

Zobacz wideo Wywiad z aktorami filmu "Wielka Woda"

Paszporty "Polityki" m.in. fla Jakuba Skrzywanka i Grzegorza Piątka

W kategorii teatr nagrodzony został Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Ubrany w tęczowy strój, poruszył temat wykluczenia i homofobii:

Chciałbym zadedykować tę nagrodę setkom osób, które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce. Wierzę, że Polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy codziennie muszą się mierzyć z wykluczeniem, homofobią i każdym rodzajem przemocy, która płynie ze strony tych, którzy dziś w Polsce posiadają władzę.

W kategorii literatura nagrodę odebrał Grzegorz Piątek za książkę "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939", w kategorii muzyka popularna - Przemysław Jankowiak, sztuki wizualne: Agata Słowak, a muzyka poważna - Anna Sułkowska-Migoń.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nagrodę w kategorii "kultura cyfrowa" otrzymali Anna i Jakub Górniccy z Outriders. - Chcielibyśmy bardzo podziękować partnerom tego projektu Gazeta.pl i Ukrayina.pl, którzy nas wspierali i całemu naszemu zespołowi - powiedziała Anna Górnicka, odbierając nagrodę. Outriders to partnerzy Gazeta.pl i Ukrayina.pl m.in. w projektach "Jeden dzień w…" lub "Białoruskie Domino".

Nagrodę specjalną "Kreator kultury" otrzymała m.in. Dorota Masłowska. - Chciałabym żyć w rzeczywistości, w której kobietom-artystkom jest łatwiej, w której mają większe prawo do wyrażania tego, co muszą wyrazić i nie spotykają je za te kary umowne ani żadne inne - mówiła ze sceny. Te wyróżnienia otrzymali także Wilhelm Sasnal oraz Ryszard Poznakowski.

<Reklama> Ebook "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" jest dostępny na Publio.pl >>

Więcej o: