"Fenomen" w kinach już 20 stycznia. Film o Jurku Owsiaku zebrał owacje na stojąco

W warszawskiej Kinotece odbył się pokaz specjalny filmu "Fenomen". To pierwszy kinowy film dokumentalny o Jurku Owsiaku i historii WOŚP wejdzie do kin już w najbliższy piątek, 20 stycznia - tuż przed zbliżającym się 31. Finałem akcji. - To jest historia o nas, o Polakach, o Polsce - mówiła Dominika Kulczyk, główna producentka filmu. Publiczność nagrodziła film owacjami na stojąco.

Na pokazie specjalnym "Fenomenu" pojawili się twórcy filmu oraz gwiazdy powiązane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, m.in. Patrycja Markowska, Wojciech Waglewski czy Kasia i Jacek Sienkiewiczowie (Kwiat Jabłoni). Przed projekcją głos zabrały Dominika Kulczyk, główna producentka filmu oraz Małgorzata Kowalczyk, reżyserka "Fenomenu".'

Zobacz wideo "Fenomen" - zwiastun

 "Fenomen". Film o Jurku Owsiaku zebrał owacje na stojąco

– To wyjątkowy film. Pierwszy pełnometrażowy dokument, który zrealizowaliśmy z ekipą dFlights, z którą mam przyjemność pracować od bardzo wielu lat. To jest historia o nas, o Polakach, o Polsce. O tym, jak to jest mieć piękne serce, z którego jestem zawsze dumna na świecie. O tym, jak widzimy drugiego człowieka, jak go słyszymy, jak jesteśmy dla niego naprawdę. Ale też o tym, jacy czasami potrafimy być trudni i źli. Mam nadzieję, że przygoda z "Fenomenem" będzie dla państwa wyjątkowa i że odkryjecie w filmie nową historię dla siebie – mówiła na scenie Dominika Kulczyk.

– Jurek, dziękuję ci za te wszystkie rozmowy, które odbyliśmy na planie i te, które mieliśmy okazję odbyć osobiście. Dużo mnie nauczyłeś - to była cenna lekcja i jestem ci za nią bardzo wdzięczna

– dodawała Małgorzata Kowalczyk, kierując swoje słowa do Jerzego Owsiaka.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Podczas spotkania doszło do symbolicznego podpisania plakatu filmu przez jego autora, Andrzeja Pągowskiego, i twórców dokumentu. Plakat trafi na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po projekcji "Fenomenu" twórcy filmu otrzymali od publiczności owacje na stojąco.

"Fenomen" to pierwszy film, w którym Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w tak szczerej rozmowie zdradza, w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów, jak brutalny hejt, jaki na niego spadł.

Film dokumentalny o twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazuje też jego przemianę – z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. Opowiada też, jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock.

Do polskich kin "Fenomen" wejdzie 20 stycznia 2023 roku. Jego premiera zbiega się z trzydziestą rocznicą pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz zbliżającą się kolejną edycją akcji. Za dystrybucję "Fenomenu" w Polsce odpowiada NEXT FILM.

Film został zrealizowany ze wsparciem finansowym, na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o: